Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Melnā vēža spīlēs". (Foto: Publicitātes foto)

Aktrises Lilitas Ozoliņas piemiņai bez maksas skatāmas deviņas filmas 1

Kultūra
2023. gada 9. jūnijā 15:38 2023. gada 9. jūnijā 15:38
  Jauns.lv
Atceroties aktrisi Lilitu Ozoliņu (19.11.1947.–5.06.2023.), Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv izveidota filmu kolekcija, pievēršot uzmanību daudzveidīgām un arī mazāk zināmām aktrises kinolomām. No 9. jūnija skatītājiem visā Latvijā pieejami 9 kinodarbi – astoņas spēlfilmas (1969–2018), kas portālā ievietotas sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu, un režisores Ināras Kolmanes Simtgades filma „Bille” (2018), kas portālā skatāma līdz 16. jūnijam.

Aktrise Lilita Ozoliņa nav tikai Marta no seriāla Ilgais ceļš kāpās (1981) – to pierāda šī filmu izlase, kur atrodamas visdažādākās spektra krāsas.


Lilita Ozoliņa daudzkārt intervijās stāstījusi, ka gribējusi savu dzīvi saistīt ar medicīnu, taču vidusskolas pēdējā gadā iestājās Rīgas kinostudijas Tautas kinoaktieru studijā, kur viņu ievēroja viens no pasniedzējiem, režisors Aloizs Brenčs, un uzticēja Lilitai pirmo kinodarbu – Veltas lomu spriedzes filmā Kad lietus un vēji sitas logā (1967).

"Kad lietus un vēji sitas logā" (1967). Foto: Guntis Grunte. Velta - Lilita Ozoliņa, Leinasars - Harijs Liepiņš. (Foto: Publicitātes foto)

Brenčs arī pierunā jauno debitanti turpināt aktiermeistarības apgūšanu toreizējās konservatorijas Teātra fakultātē, bet kinorežisori jau uzreiz sāk piedāvāt topošajai aktrisei lielas lomas – pirmo galveno lomu viņa nospēlē režisora Imanta Krenberga pirmajā pilnmetrāžas spēlfilmā Stari stiklā (1969), jaunu un diezgan naivu stikla fabrikas strādnieci Asju, kura atklāj sevī mākslinieces talantu un izdzīvo emocionālus sarežģījumus, konkurējot ar Vijas Artmanes tēloto Īrisu.

"Stari stiklā". (Foto: Publicitātes foto)

Arī Aloizs Brenčs neaizmirst paša atklāto aktrisi un piešķir viņai nozīmīgu lomu vēlāk ļoti populārajā kriminālfilmā Šahs briljantu karalienei (1973) – iecirkņa ārste Maiga Strauta iesaistās nozieguma izmeklēšanā kopā ar advokātu Robežnieku (Uldis Dumpis) un kļūst par „otrā plāna pāri” blakus izmeklētājiem Dolmanei un Sokolovskim (Lidija Pupure un Gunārs Cilinskis).

"Šahs briljantu karalienei". (Foto: Publicitātes foto)

Romantiski melodramatisku šķautni Lilitas Ozoliņas kinolomu sarakstā atklāj režisora Aleksandra Leimaņa piedāvājums – Māras loma muzikālajā komēdijā Melnā vēža spīlēs (1975), kur viņas partneris atkal ir Uldis Dumpis kā piķieris Jānis; režisors Leimanis ļoti gribējis Lilitu Ozoliņu filmēt jau Vella kalpu galveno lomu komplektā, tomēr aktrises aizņemtības dēļ tas neesot bijis iespējams.

"Melnā vēža spīlēs". (Foto: Publicitātes foto)

Zīmīgs pavērsiens Lilitas Ozoliņas kinoaktrises karjerā ir Vijas loma režisoru Vara Braslas un Gunāra Cilinska filmā Ezera sonāte (1976) – vēlāk ar laika distanci kritiķi vērtē, ka ekspresīvās brunetes tēls bijis pārsteigums, kas atklājis plašu dramatiskas aktrises diapazonu, bet pati Lilita Ozoliņa atzinusi, ka grima mākslinieces Rasmas Prandes piedāvātā parūka ļāvusi viņai atraisīties pavisam atšķirīgā tēlā.

Ezera sonāte (Foto: Publicitātes foto)
Ezera sonāte (Foto: Publicitātes foto)

Ar Ilzes lomu Gunāra Cilinska melodrāmā Nakts bez putniem (1978) Lilita Ozoliņa atgriežas pie romantiskās skaistules tēla,

"Nakts bez putniem". (Foto: Publicitātes foto)

taču jau drīz atkal seko pārsteigums – „slinkā ļudne”, izlutinātā mātesmeita Anne Imanta Krenberga tautiskajā komēdijā Īsa pamācība mīlēšanā (1982) pēc Rūdolfa Blaumaņa motīviem; šo lomu aktrise jau bija noslīpējusi iepriekš, spēlējot Dailes teātra iestudējumā, un filmā izvērsa kā asprātīgu un komisku raksturu.

"Īsa pamācība mīlēšanā." (Foto: Publicitātes foto)

Cita spilgta raksturloma ir Lilitas Ozoliņas tēlotā pamāte Pate režisora Gunāra Pieša pasaku filmā Maija un Paija (1990) – trenkā Maiju un viņas tēvu, pašas vīru Svili (Uldis Pūcītis), nejēdzīgi lutina meitu Paiju, bet naktīs pārvēršas par raganu un skrien skurstenī…

"Maija un Paija". (Foto: Publicitātes foto)

Lilita Ozoliņa ir iemūžināta arī Nacionālā Kino centra filmu programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – režisores Ināras Kolmanes filmā Bille (2018) aktrise tēlo Billes vecāku mājas saimnieci, paputējušu, bet lepnu „Latvijas laika” dāmu. Šī filma portālā filmas.lv pieejama līdz 16. jūnijam, pārējām filmām laika ierobežojumu nav.

"Bille." (Foto: Publicitātes foto)

Filmu kolekcija veidota sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu un Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC). Kolekcijā iekļautās filmas no 9. jūnija skatāmas bez maksas visā Latvijā.

Portālu filmas.lv, kas vienlaikus ir arī plaša filmu nozares datu bāze, veido un uztur Nacionālais Kino centrs; arī ārpus īpašajām kolekcijām portālā var bez maksas noskatīties gandrīz 400 Latvijas filmas, kas skatāmas dažādu izmēru ekrānos un ierīcēs visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets.

Saistītās ziņas

Atvadīšanās no Dailes teātra aktrises Lilitas Ozoliņas notiks 12. jūnijā Dailes teātrī
Šārona Stouna atklāj, cik saņēmusi par filmēšanos "Pamatinstinktā". Maiklam Duglasam samaksāts krietni vairāk... 1
Izglābtas ģeniālā aktiera Ulda Pūcīša dienasgrāmatas - atraitne Olīvija tās jau grasījās mest krāsnī 7

Vēl portālā

Kaunoties atzīties, ka dzīve ārvalstīs ir šausmu pilna, latviešu sievietes turpina dzīvot necilvēcīgos apstākļos 6
Ārsts dalās ar brokastīm, ko viņš ēd katru dienu un kas var dabiski pazemināt holesterīna līmeni 4
Oftalmologs komentē jaunu "TikTok" trendu, kas var būt ļoti bīstams acīm
Pievienot komentāru