Sabiedrība
2015. gada 14. janvāris, 23:32

Ždanoka vienīgā no Latvijas EP deputātiem balsojusi pret iespēju ES dalībvalstu valdībām aizliegt ĢMO

Jauns.lv

Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Tatjana Ždanoka vienīgā no Latvijas EP deputātiem balsojusi pret iespēju Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valdībām vieglāk aizliegt ģenētiski modificētus organismus (ĢMO).

ĢMO tradicionāli saskārušies ar spēcīgu sabiedrības pretestību Eiropā, bet ES valstīm esošo noteikumu ietvaros bijis grūti panākt to aizliegumu, jo tas prasītu zinātniskus pierādījumus par ĢMO radītajiem riskiem veselībai vai videi. Jaunie noteikumi ļaus dalībvalstīm aizliegt ES apstiprinātus ģenētiski modificētus graudaugus dažādu iemeslu dēļ, tostarp politisku apsvērumu dēļ.

Tikmēr Ždanoka ir vienīgā no Latvijas EP deputātiem, kas balsojusi pret šādu iespēju. Viņa skaidroja, ka viņas pārstāvētā grupa vēlas stingrāku regulējumu ES, nevis dalībvalstu līmenī.

Priekšlikums tika iesniegts jau 2010.gadā, tomēr kopīgas nostājas panākšana prasīja četrus gadus, skaidroja EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Dalībvalstīm būs tiesības aizliegt konkrētu grupu ĢMO kultūraugus arī pilsētplānošanas, lauksaimniecības politikas, sociālo un ekonomisko apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, lai novērstu nejaušu ĢMO piesārņojumu citos produktos. Tāpat šis tiesību akts nodrošina procedūru, ar kuru dalībvalstīm pirms tirdzniecības aizlieguma ieviešanas ir jāsaskaņo šis lēmums ar ĢMO sēklu izplatītāju. Tomēr, pat izplatītājam nepiekrītot, dalībvalsts varēs vienpusēji piemērot aizliegumu.

Pašlaik Eiropā tiek audzēta tikai viena ģenētiski modificēta kultūra - tā ir kukurūzas šķirne MON810. Ģenētiski modificēto kartupeļu šķirni "Amflora" aizliedza ar ES tiesas lēmumu 2013.gadā, pēc tam, kad ES Komisija to bija sākotnēji atļāvusi.

Vienlaikus ir paredzēts, ka dalībvalstīm būs jānodrošina, lai viņu atļautās ĢMO kultūras nepiesārņotu citus produktus, īpašu uzmanību pievēršot pārrobežu piesārņojuma novēršanai.

Jaunās tiesību normas spēkā stāsies jau janvārī.

Jaunās tiesību normas EP tika apstiprinātas ar 480 balsīm par, 159 pret un 58 likumdevējiem atturoties. Tagad jaunās normas jāapstiprina ES dalībvalstīm.

ES zaļie likumdevēji parlamenta lēmumu kritizēja, uzsverot, ka šādi radīts viltus risinājums, kas tikai atvieglos apstiprinājuma iegūšanu ĢMO audzēšanai, jo tā vietā, lai tiktu reformēts viss autorizācijas process, valstīm dota iespēja aizliegt atsevišķus ĢMO.

Arī Eiropas apvienotie kreisie un Ziemeļvalstu zaļi kreisie (GUE/NGL) balsoja pret jaunajām tiesību normām, bet organizācija "Friends of the Earth" pauda prieku par EP lēmumu un aicināja ES valdības izmantot savas pilnvaras, lai aizliegtu ģenētiski modificēto kukurūzu, kas ir vienīgais ģenētiski modificētais graudaugs, kas pašreiz ES tiek audzēts komerciāliem mērķiem.

Organizācija atzina, ka jaunie noteikumi nav perfekti, bet tie ir "vēl viena nagla ģenētiski modificēto graudaugu zārkā".

LETA