Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Zane Bitere/LETA

Pirmsskolas un sākumskolas apgādās ar materiāliem, lai palīdzētu pārejā uz mācībām tikai latviešu valodā

Sabiedrība
2023. gada 2. decembrī 18:12 2023. gada 2. decembrī 18:12
  Jauns.lv/LETA
Lai veiksmīgi īstenotu pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā, pirmsskolas un sākumskolas tiks nogādāti kopumā 7300 latviešu valodas apguves atbalsta materiālu, paziņoja Latviešu valodas aģentūra (LVA).

Izglītības iestādēm tiks nogādāti 1500 didaktisko materiālu komplekti bērniem, 150 galda spēļu komplekti bērniem, 150 lielformāta grīdas spēles bērniem, 5000 latviešu valodas bilžu vārdnīcas un 500 rokasgrāmatas pedagogiem "Latviešu valodas apguve pirmsskolā".


Izglītības pārvaldes dāvinājumu saņem novembrī un decembrī. Par materiālu daudzumu katrai izglītības iestādei lemj Izglītības pārvalde, izvērtējot tās valodas vidi un iestādei nepieciešamo atbalstu pārejā uz vienotu skolu. Lai nodrošinātu materiālu kvalitatīvu ieviešanu, LVA organizē tiešsaistes seminārus visos Latvijas novados.

Kā atklāja LVA, dāvinājuma materiāli ir pilnveidoti un tiek izdoti atkārtoti, atsaucoties uz skolu pieprasījumu. Pirmo dāvinājumu skolas saņēma 2021.gadā, un tie esot novērtēti kā noderīgi, mūsdienīgi un skolēnu zinātkāri rosinoši.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) paudusi gandarījumu par iespēju papildināt novērtētu un pieprasītu mācību materiālu klāstu latviešu valodas apguvei mazākumtautību bērniem. Viņa ir pārliecināta, ka mācību materiāli gan palīdzēs ātrāk un veiksmīgāk apgūt latviešu valodu, gan veicinās pozitīvu attieksmi valodas lietošanai ikdienas saziņā.

Saistītās ziņas

Eiropas Cilvēktiesību tiesa spriež Latvijai labvēlīgi par mācībām latviešu valodā mazākumtautību skolās
VIDEO: Maksims Galkins stāsta, cik grūti mācīties latviešu valodu, un Olgas Rajeckas balsī nodzied "Apvij rokas"
Diānu Čivli nepatīkami pārsteigušas jauniešu sliktās latviešu valodas zināšanas

Kā vēstīts, pērn oktobrī Saeima pieņēma likumu grozījumus, kas nosaka, ka Latvijā arī pirmsskolās un pamatizglītībā trīs gadu laikā pakāpeniski notiks pāreja uz mācībām tikai valsts valodā.

Ar nākamā gada 1.septembri mācības tikai latviešu valodā tiks īstenotas arī 2., 5. un 8.klasēs, savukārt ar 2025.gada 1.septembri - 3., 6. un 9.klasēs.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošās informācijas, grozījumi attieksies uz 136 pirmsskolas izglītības iestādēm, tai skaitā privātajās izglītības iestādēm, kas īsteno mazākumtautību izglītības programmas. Tas ir 27,3% no kopējā pirmsskolas izglītības iestāžu skaita. Pirmsskolas mazākumtautību izglītības programmu tajās apgūst 13 345 bērni.

Savukārt izglītības iestādes, kas īsteno mazākumtautību pamatizglītības programmu, ir 129 jeb 20,4% no kopējā skolu skaita. Skolēnu skaits, kas apgūst pamatizglītības mazākumtautību izglītības programmu, ir 43 258 jeb 19,5% no kopējā skolēnu skaita.

Jau pašlaik 1.-6.klašu skolēni latviešu valodā apgūst vismaz 50% no mācību satura, savukārt no 7. līdz 9. klasei - vismaz 80% apmērā, bet vidusskolas posmā jaunieši latviešu valodā apgūst visus mācību priekšmetus. Vienlaikus pirmsskolas un pamatizglītības pakāpē mazākumtautību skolēni interešu izglītības programmā varēs apgūt mazākumtautību valodu un kultūrvēsturi.

Citi šobrīd lasa

Latviešu hokejistiem, kuri piedalās Putina atklātās sporta spēlēs Krievijā, atņemtas licences 3
VIDEO: Putins atkal iejūtas "alfa tēviņa" ādā - šoreiz pie stratēģiskā bumbvedēja "kloķiem" 1
FOTO: Latvijas basketbolisti spraigā spēles galotnē uzvar spāņus
Pievienot komentāru