Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Publicitātes foto. (Foto: Publicitātes foto)

Spītējot augstajām būvniecības izmaksām un rekordzemai dzimstībai, pašvaldības tomēr plāno būvēt pirmsskolas 1

Novadu ziņas
2023. gada 29. novembrī 05:33 2023. gada 29. novembrī 05:33
  Jauns.lv
Laikā, kad būvniecības cenu un darba spēka izmaksu kāpuma ietekmē daudzi projekti ir apturēti, gaidot labākus un prognozējamākus laikus, vairākas pašvaldības izsludinājušas publiskās apspriešanas pirmsskolu būvniecībai, norāda Latvijas Privāto pirmsskolu biedrība.

Nevalstiskā organizācija aicina pašvaldības izvērtēt, vai šis ir piemērotākais laiks būvniecībai, kā arī skaidrot apsvērumus, kādēļ būvniecība plānota periodā, kad būvniecības izmaksu indekss, salīdzinājumā pret periodu pirms gada, ir pieaudzis. Papildus tam biedrība norāda, ka Latvijā šogad pirmajos deviņos mēnešos reģistrēts vismazākais dzimušo skaits katrā mēnesī pēdējos simts gados, tas nākotnē būtiski samazinās pieprasījumu pēc vietām pirmsskolās.


Mārupes novada pašvaldība šī gada septembrī lēmusi par jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecību – tā plānota 312 bērniem vecumā no 1,5 līdz 7 gadiem un 50 darbiniekiem. Arī Ādažu novadā pieņemts lēmums par jaunas izglītības iestādes izveidi – 2022. gada nogalē pašvaldība publiski informēja, ka, lai īstenotu projektu plānots piesaistīt ārējo finansējumu no Eiropas Savienības struktūrfondiem, savukārt priekšfinansēšanai un pašvaldības līdzfinansējuma daļas nodrošināšanai paredzēts ņemt aizņēmumu Valsts kasē. Projektēšanai nepieciešamie līdzekļi tika lēsi aptuveni 300 000 eiro apmērā, būvniecības procesu plānots uzsākt 2024. gadā.

Saistītās ziņas

Tik maza dzimstība nav bijusi pēdējos 100 gados! Dati ir nepielūdzami 1
Atbilstoši dzimstības rādītājiem un demogrāfiskajām tendencēm: kā Latvijā mainījies jauno studentu skaits?
Rīgā varētu būt problēmas atvērt 48 bērnudārzu grupas

“Laikā, kad būvniecības nozares eksperti norāda uz izmaksu pieaugumu un dažādu projektu apturēšanu, vairāku pašvaldību vēlme būvēt jaunas pirmsskolas rosina domāt, vai tā ir saimnieciska un pārdomāta budžeta līdzekļu izmantošana? Biedrības rīcībā esošie aprēķini liecina, ka vienas vietas izveide sadarbībā ar privātajām pirmsskolām no pašvaldību budžeta nozīmētu daudz mazākas izmaksas, turklāt, ļautu nodrošināt papildus vietas daudz ātrāk,” skaidro biedrības vadītāja Daina Kājiņa. Viņa norāda: “Lai gan finanšu ministrs ir paudis bažas par nobīdēm Eiropas Savienības fondu līdzekļu izlietojuma plānošanā, būvniecība būvniecības pēc, nedomājot par to, vai izmaksas ir racionālas un vai pēc pāris gadiem papildus vietas pirmskolās vispār būs aktuālas, nav pieņemama situācija.”

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem par Būvniecības izmaksu indeksu kapitālai ceļa rekonstrukcijai un jaunbūvēm, 2023. gada pirmajos astoņos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgajiem mēnešiem 2022. gadā tas bijis paaugstināts – no 19,7% janvārī (salīdzinot ar pērnā gada janvāri) līdz 3,6% augustā (salīdzinot ar pērnā gada augustu)."  

“Privātās pirmsskolas izglītības iestādes lielā daļā pašvaldību var nekavējoties nodrošināt nepieciešamās vietas, kas sniegtu iespēju virknei vecāku atgriezties darba tirgū. Plāni par būvniecības noslēgšanos 2025. gadā vai vēlāk ir viena lieta, taču realitātē tās ir ģimenes, kurām risinājums nepieciešams jau šodien un kuras nevar gaidīt jaunas pirmsskolas būvniecību. Mēs atkārtoti aicinām pašvaldības izvērtēt sadarbību ar privāto sektoru, kas nozīmētu arī iespēju racionālāk pārvaldīt budžeta līdzekļus,” piebilst D.Kājiņa. 

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā šogad pirmajos deviņos mēnešos reģistrēti 10 822 jaundzimušie, kas ir par 1741 bērniņu jeb 13,9% mazāk nekā 2022. gada attiecīgajā laika periodā. Biedrība aicina pašvaldības ņemt vērā šos rādītājus, izvērtējot, vai periods, kad būtiski samazinās dzimstība un pieaug būvniecības izmaksas, ir piemērotākais, kad investēt jaunu pirmsskolu būvniecībā? 

Citi šobrīd lasa

Produkti, kurus ir vērts pirkt un uzglabāt vairumā
"Man tikko izdega smadzenes!" – "Rīgas satiksmes" jaunie uzlabojumi mājaslapā sanikno lietotājus 6
Arī paši spēcīgākie nav pasargāti. Ļoti nepatīkamā situācijā nonāk savulaik izcilais basketbolists Kambala 1
Pievienot komentāru