Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Juris Zvirgzdiņš. (Foto: LETA)

Miris bērnu grāmatu rakstnieks Juris Zvirgzdiņš

Kultūra
2023. gada 22. novembrī 19:32 2023. gada 22. novembrī 19:32
  Jauns.lv/LETA
Trešdien miris bērnu grāmatu rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, liecina informācija žurnāla "Domuzīme" sociālajos medijos.

Kā norādīts Latvijas Literatūras gada balvas tīmekļvietnē, rakstnieks dzimis 1941.gadā Rīgā. Studējis Latvijas Valsts universitātē Vēstures un filoloģijas fakultātē. Strādājis par redaktoru grāmatu apgādos "Vaga" un "Artava", pēdējos gados pilnībā pievērsies rakstniecībai.


Literatūrā Zvirgzdiņš ienāca 1982.gadā - rakstījis lugas, miniatūras, stāstus un esejas, pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados pievērsies bērnu literatūrai un šajā žanrā sarakstījis vairāk nekā 25 grāmatas, kurās jaunie lasītāji aizraujošā veidā tiek iepazīstināti ar dažādām kultūrvietām - Rīgas vēstures muzeju, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Rīgas Zooloģisko dārzu.

1999.gadā viņa grāmata bērniem, piedzīvojumu romāns-pasaka "Reiz senos laikos Kurzemē" ieguva 2000.gada "Pavasara balvu" par labāko oriģinālliteratūras darbu bērniem un 2001.gadā arī Pastariņa prēmiju.

Rakstnieka veikums vairākkārtēji novērtēts ar Latvijas Literatūras gada balvu - 2002.gadā par darbu bērniem "Bebru atgriešanās", 2006.gadā - par grāmatu "Tobiass dodas pasaulē". 2009.gadā autors ieguva Pastariņa prēmiju par grāmatām "Mūsu Latvija", "Knorke jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu" un "Konteineru meitenīte Rudīte".

2013.gadā autora literārais sniegums novērtēts ar Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā par darbiem "Rīgas runča Maurīcija piedzīvojumi", "Kad muzejā iespīd Mēness jeb Tobiass un draugi sargā Rīgas vēsturi" un "Seši stāsti par ASV vēsturi".

2012.gadā autors bija nominēts Astridas Lindgrēnas piemiņas balvai bērnu literatūrā. Zvirgzdiņa grāmata "Muffa: Stāsts par balto degunradzēnu" 2012.gadā iekļauts "White Ravens" katalogā. 2013.gadā autors saņēmis Aleksanda Čaka balvu par mākslinieciski augstvērtīgu, novatorisku Rīgas interpretējumu literatūrā. Savukārt 2020.gadā rakstnieks saņēma Mūža balvu Latvijas literatūrā.

Autora darbi tulkoti somu, itāļu, lietuviešu, armēņu un citās valodās. Zvirgzdiņa darbus bērniem ilustrējuši vairāki pazīstami latviešu mākslinieki - Aleksejs Naumovs, Anita Paegle, Reinis Pētersons, Gita Treice, Gundega Muzikante un citi.

Citi šobrīd lasa

Retro mode ir kļuvusi par stila augstāko pilotāžu
Nepieciešams izmeklējums ar kontrastvielu? Cik ļoti tā kaitē veselībai? 1
"Potenciālais uzvarētājs", "latviešu Robijs Viljamss" - ko par Donu un viņa Eirovīzijas dziesmu saka ārzemēs 2
Pievienot komentāru