Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kaspara Gerharda savulaik vadītās Zemkopības ministrijas iepirkumu pārbaudīt vēlējās pašreizējais ministrs Armands Krauze. (Foto: Edijs Pālens/LETA)

Zemkopības ministrijas datorsistēmu iepirkumā neatrod korupcijas riskus 1

Sabiedrība
2023. gada 19. novembrī 22:35 2023. gada 19. novembrī 22:35
  Jauns.lv/LETA
Dienesta pārbaudē nav konstatēti korupcijas riski bijušā zemkopības ministra Kaspara Gerharda (NA) laikā veiktajā informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumu iepirkumā, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Solot skaidrot, kā pie dārgā IT līguma tika ar politiķiem saistītas personas, minēto pārbaudi uzdeva veikt pašreizējās valdības zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS).


Pārbaudes rezultātā tapis 200 lapas garš ziņojums, kurā nekādi korupcijas riski nav identificēti, vēsta raidījums.

Krauze gan "Nekā personīga" sacīja, ka gatava ir tikai viena pārbaudes daļa, bet vēl tikšot vērtēta atbilstība Eiropas regulām. "Tur ir piesaistīti ārēji eksperti. Es sagaidīšu to gala rezultātu, kas ir attiecībā, un tad es par visu kopā nokomentēšu," solīja Krauze, prognozējot, ka tur vēlāk varētu būt darbs tiesībsargājošajām iestādēm, tomēr vispirms tas būšot jāvērtē kompetentiem juristiem.

200 lappuses garo ziņojumu gatavoja Zemkopības ministrijas (ZM) valsts sekretārs Raivis Kronbergs. Tajā iekļautas atskaites no visiem ministrijas departamentiem un struktūrvienībām, kas piedalījās datorsistēmas tapšanā, uzskaitītas visas sanāksmes un to dalībnieki. Nekādi korupcijas vai politiskā spiediena riski neesot atklāti.

"Par iepirkuma tiesiskumu, likumību es varu pateikt, ka tur viss ir pilnīgā kārtībā. Tas, kas man personīgi nepatīk, ka katrai šai firmai pievelk politiskos uzvārdus. Jā, šī firma nav pirmo gadu nozarē. Ja tur ir kaut kas saistībā ar politiķiem vai citām norisēm, tad es domāju, ka tas ir citu iestāžu darbības lauks," raidījumam komentēja Kronbergs.

Kā iepriekš vēstīja "Nekā personīga", pirms diviem gadiem ZM nolēma, ka tai jāmodernizē savas IT sistēmas. Sarunu procedūrā tika izvēlēts pretendents, par kuru jau tobrīd bija aizdomas par saistību ar tā laika politisko ministrijas vadību. Pirmajam lielākajam darbam šajā līgumā šogad jābūt gatavam, lai lauksaimnieki varētu ievadīt Eiropas prasītos datus un saņemt maksājumus. Taču process aizkavējies, un pie naudas tikt nevar.

Iestājoties Eiropas Savienībā, zemniekiem radās iespējas saņemt platību maksājumus par katru apkopto un lauksaimniecībā izmantoto hektāru. Tomēr, iesniedzot nepareizus datus, Latvijas zemnieki saņēma mazākos maksājumus Eiropā. Ņemot vērā, ka jaunajā finansējuma plānā vairākiem gadiem bija iezīmējās, ka tiešmaksājumi vietējiem lauksaimniekiem būs tādi kā vidēji Eiropā, bija cerība par situācijas uzlabošanos, taču rezultātā situācija kļūs vēl sliktāka - dati atkal iesniegti nepareizi un lauksaimnieki saņems vēl mazāk.

Sanāksmē ar ZM zemnieki uzsvēra savu neapmierinātību ar daudzajām atskaitēm par paveikto uz lauka. Neapmierināti lauksaimnieki ir arī ar nepabeigto jauno sistēmu, kas apmēram 3000 saimniecībām liedz ievadīt vajadzīgos datus Eiropas sistēmā un saņemt maksājumus.

Zemkopības ministrs Krauze tikšanās laikā apgalvoja, ka lauksaimniekus saprot, jo pats, pirms kļūšanas par ministru, centies darboties sistēmā. Viņu neapmierina tas, ka sistēma, tiekot ietvertai likumdošanā, kļuvusi obligāta.

Sapulces dalībnieki vienojās, ka atskaites varēs iesniegt līdz 5.februārim, turklāt Valsts augu aizsardzības dienests datus apņemtos sistēmā pēc to saņemšanas savadīt pats.

Nozares digitalizēšanai pirms diviem gadiem piešķirti septiņi miljoni eiro. Metu jeb ideju konkursā tika saņemts tikai viens iesniegums, un tā autors bija uzņēmumu "Autentica" un "Softikom" apvienība.

Uzņēmuma "Autentica" valdē ir Nacionālās apvienības politiķa Aleksandra Kiršteina dēls Kārlis. Viņam pieder ceturtā daļa šīs kompānijas. Uzņēmuma veiksmi vairāku ministriju iepirkumos jau pērn pētīja sociālo tīklu personība "Raiva", par to rakstījis arī žurnāls "Ir".

Savukārt par uzņēmumu "Softikom" "Nekā personīga" stāstīja pirms trim gadiem, kad "Rīgas ūdens" ar firmu bija noslēdzis 370 000 eiro vērtu līgumu par klientu portāla izstrādi, kas kavējās gadu. Iepirkumā bija vairāki pretendenti, bet lētākie piedāvājumi tika izslēgti.

Kopš tā laika kompānijā notikušas izmaiņas. To pagājušajā gadā iegādājās Miks Ekbaums. Jau pirms 13 gadiem LTV raidījums "de facto" vēstīja, ka Ekbauma firmai "Corporate Solutions" ļoti veicās ZZS pārraudzīto ministriju iepirkumos. Gada laikā tā bija uzvarējusi deviņos. Tolaik uzņēmums raidījumu iesūdzēja tiesā par goda un cieņas aizskaršanu, bet savu taisnību tam trīs tiesu instancēs neizdevās pierādīt.

Ekbaums ir pārliecināts, ka partnera "Autentica" vadības un īpašnieku ģimenes saitēm nav nekādas nozīmes, viņi tiek pie iepirkumiem profesionalitātes dēļ. Arī Ekbauma paša uzņēmumu veiksme iepirkumos esot pieredzes un zināšanu rezultāts.

Praktisko darbu "Softikom" uztic apakšuzņēmējiem. Kritizētās sistēmas gadījumā tā ir SIA "CatchSmart", kur vadītājs un patiesais labuma guvējs ir kokrūpnieks Uldis Mierkalns. Pēdējos desmit gadus viņš bijis viens no lielākajiem partijas "Latvijas attīstībai" sponsoriem. Senākā pagātnē ziedoja "Jaunajam laikam".

Krauze parakstīja rīkojumu, lai izvērtētu sistēmas izstrādes procesu. Viņam arī bija aizdomas, ka informāciju par iepirkumu ātrāk ieguvuši ar politiku saistīti cilvēki.

Iepriekšējo zemkopības ministru Gerhardu raidījumam sazvanīt neizdevās.

Citi šobrīd lasa

Bijusī "Playboy" modele vairs neuzdrošinās iziet no mājām — iemesls visnotaļ kutelīgs 1
FOTO: draugu, radu un kolēģu lokā reperis Gustavo prezentē savu autobiogrāfiju
FOTO: Hermanis JRT atklāšanas pasākumā neskopojas ar komplimentiem: "Atjaunotā ēka ir mākslas darbs!" Smaida arī aktieri, bet kā tur izskatās?
Pievienot komentāru