Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

Ivars Ijabs: Banki un Vītoliņam jātrenē Latvijas valdības komanda

Sabiedrība
2023. gada 1. novembrī 09:36 2023. gada 1. novembrī 09:36
  Jauns.lv
Eiropas parlamenta deputātam Ivaram Ijabam rūp, ka  Latvija ekonomiski sāk atpalikt ne tikai no saviem tuvākajiem kaimiņiem, bet pat Horvātijas, kura Eiropas Savienībā iestājās krietni vēlāk.

Ijabs uzskata, ka viens no galvenajiem iemesliem Latvijas atpalicībai ir lielu mērķu trūkums: ”Mēs neizvirzām vērienīgus mērķus, jo baidāmies, ka mēs viņus nesasniegsim, tāpēc izvirzām ne pārāk ambiciozus, bet nesasniedzam arī tos.”

Smadzenes aizbrauc


Kā vienu no no klasiskiem piemēriem deputāts min visu, kas saistās ar mūsu pētniecības un inovāciju budžetu, ar kuru mēs, piemēram, no Igaunijas esam atpalikuši par aptuveni 20 gadiem: “Mēs izvirzām kaut kādus mērķīšus, piemēram, ierakstām likumā, ka mēs finansēsim augstāko izglītību, bet pat to mēs neesam pildījuši, un tā ir pietiekoši liela nolaidība.

Tomēr es kā cilvēks, kas vēsturiski ir bijis saistīts ar Latvijas akadēmiskajām aprindām zinu, ka ir cilvēki, kas daudzos aspektos nebūt nav mazāk spējīgi kā igauņi.” Deputāts uzsver, ka būtiska problēma ir tā, ka Latvijas gaišās galvas, kuru mums netrūkst un pat kļūst aizvien vairāk, sastopoties ar realitāti Latvijas zinātnē pieņem lēmumu aizbraukt: ”Nav tā, ka mums viss būtu beidzies. Mums katru gadu rodas jauni pētnieki un forši zinātnieki, kas dara pasaules līmeņa lietas, bet paskatoties, kas notiek šajā sistēmā, viņi, diemžēl, brauc prom uz citām valstīm, kur pret viņu darbu izturēsies labāk un to labāk novērtēs.”

Ar skatu nākotnē

Tomēr Ijabs nezaudē optimismu: ”Es domāju, ka tad, ja mēs patiešām reāli gribam igauņiem aiziet priekšā, nekas mums netraucē. Mums ir vienkārši, elementāri jāsāk pret to nopietni izturēties, jāsāk investēt tajās lietās, kas Latvijai varētu dot ekonomisko atdevi nevis uz nākamā gada budžetu, bet vismaz 10 gadu perspektīvā.”

Par svarīgākajām jomām ekonomiskajam izrāvienam politiķis uzskata tās, kas saistās ar pētniecību un inovācijām, kurās Igaunijā pieejamais finansējums ir aptuveni 15 reizes lielāks nekā Latvijā: “Mēs varam padomāt, kas mums būtu darāms un kādā veidā tos igauņus vajadzētu iedzīt? Mēs neesam antiņi. Raiņa analoģijās mēs drīzāk esam Bierni un Lipsti.”

Komandas darbs – panākumu pamatā

Ivars Ijabs uzsver, ka valdībai ir jāņem paraugs no labākajiem: “Ziniet, man godīgi sakot, pēdējā laikā aizvien vairāk neiet kopā divas lietas. Viena no tām - mēs esam pierādījuši, ka esam spēcīgi, piemēram, sportā. Protams, pamatā es runāju par mūsu hokeju un basketbolu, bet ne tikai viņiem, bet no otras puses - ekonomiski mēs sākam atpalikt ne tikai no lietuviešiem un igauņiem, bet arī no no horvātiem, kas Eiropas Savienībā iestājās krietni vēlāk, bet nu ir mūs apdzinoši. Kāda ir recepte? Es domāju, ka jāmācās no sportistiem - no Vītoliņa un Banki un ir jāveido valdības komanda. Ir jāaicina šie treneri uz Latvijas valdību un jātrenē komandas darbs.”

Kopīgi mērķi svarīgāki par personiskām ambīcijām

Nevienam nav noslēpums, ka bieži dažādu partejisku politisku interešu vārdā kasīšanās savā starpā dominē pār kopīgu mērķi un un kopīgu rezultātu. Tieši tāpēc deputāts saredz iespēju valdības darba uzlabošanai pieslēgt profesionāļus, kas prot veidot komandas: “ Domāju, ka jaunajai Evikas Siliņas valdībai būtu vērtīgi, ja sporta profesionāļi novadītu viņiem kādu treniņu nometni, jo tas iespējams ļautu saprast, ka mēs tomēr esam visi kopā, pat neskatoties uz partiju ideoloģijām. Intereses, varbūt, ir atšķirīgas, bet mērķim jābūt kopīgam. Pieņemu, ka mūsu hokejisti un basketbolisti arī visi nav ļoti tuvi draugi un nenormāli mīl viens otru, bet mirklī, kad ir laukumā, viņi spēlē sinhroni un raugās viens uz otru, jo viņi zina, ko grib panākt - lai mēs uzvaram.”

Mācīties no īriem

Kā piemēru, kam līdzināties Ivar Ijabs min Īriju: “Mans kolēģis, kas jaunību pavadījis Lielbritānijā, stāstīja, ka 80. gados aizbraukt uz Īriju nozīmēja doties uz nenormāli atpalikušu un depresīvu vietu, kur nekas nenotiek. Tagad mēs redzam, ka īri lido priekšā britiem visās iespējamās jomās, un tas ir tāpēc, ka viņi 90. gados vienojās – ok,  mēs varbūt viens otram neesam baigi patīkami, bet, neraugoties uz to, mēs gribam panākt ekonomisko izrāvienu un sāka strādāt kopā un tas nodrošināja to, ko mēs šobrīd saucam par Īrijas veiksmes stāstu. Liela daļa no mūsu tautiešiem dodas strādāt tieši uz turieni, tāpēc, ka tur ir lielas algas, tur ir draudzīga vide un ļoti dinamiska ekonomika. Viss tas, kas nu mums joprojām pietrūkst. Tas bija komandas darbs!”

Zinātņu doktors Ivars Ijabs (“Latvijas attīstībai”) Eiropas Parlamentā strādā Pētniecības, Ekonomikas, Iekšējā tirgus un patērētāju tiesību aizsardzības komitejās. Viņš ir Parlamenta Zinātnes un tehnoloģiju nākotnes darba grupas viceprezidents.

Citi šobrīd lasa

Kamēr ģenerālis cīnās par "krievu pasauli" Ukrainā, izplatās skrejlapas ar viņa sievas kailfoto 4
VIDEO: rīdzinieks ieraudzīja, kā sieviete "izved pastaigā" bērnu, un izsauca policiju
Zelenskis: Ukraina zaudējusi 31 000 karavīru 1
Pievienot komentāru