Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Projekta autori norāda, ka Dailes teātris ir iemīļots kultūras galamērķis un izcils modernisma arhitektūras piemērs. (Foto: LETA)

Pasniegtas Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023

Sabiedrība
2023. gada 6. oktobrī 23:32 2023. gada 6. oktobrī 23:32
  Jauns.lv/LETA
Piektdien svinīgā apbalvošanas ceremonijā "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023" Lielo gada balvu jeb "Grand Prix" saņēma Dailes teātra priekšlaukums, informēja Latvijas Arhitektu savienībā.

Dailes teātra priekšlaukuma autori ir SIA "MADE arhitekti" autoru komanda - Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa, Jēkabs Slava sadarbībā ar Evelīnu Ozolu. Arhitektu birojam šī ir jau otrā saņemtā Lielā gada balva, jo 2012.gadā birojs saņēma "Grand Prix" par Saldus mūzikas un mākslas skolu.


Projekta autori norāda, ka Dailes teātris ir iemīļots kultūras galamērķis un izcils modernisma arhitektūras piemērs. Laukumā saglabāti teātra arhitektūrai un modernisma garam raksturīgie labiekārtojuma principi un materiāli, un izveidota jauna kustības un tā izmantošanas stratēģija, tiecoties laukumu padarīt pieejamu ikvienam.

Laukumā realizēti jaunu koku un krūmu stādījumi un izmantoti ilgtspējīgi lietus ūdens apsaimniekošanas risinājumi. Daļa demontēto materiālu laukumā izmantoti atkārtoti, uzstādīti ilgmūžīgi labiekārtojuma elementi, un teātra atpazīstamībai plašākā telpā realizēti uzraksti un jauni reklāmas laukumi.

Starptautiskās žūrijas pārstāvji vienoti stāsta, ka objekts ir ne tikai labas prakses piemērs, bet arī rada un veido pārdomātu vides telpu, kas ir iekļaujoša gan pret vidi, gan sabiedrību. Žūrijas pārstāvji uzsver, ka projekts ir izstrādāts ar lielu iejūtību pret arhitektes Martas Staņas radīto Dailes teātri, kas ir spilgts padomju modernisma arhitektūras paraugs un unikāla sava laikmeta liecība.

"Dailes teātra priekšlaukums ir izcils piemērs tam, kā uzlabot pilsētu. Nevis radīt jaunas radikālas pārmaiņas, bet gan rast viedu, kā pielāgoties mūsdienu vajadzībām, nepārtraukti sadarbojoties ar esošajiem resursiem un uzlabojot tos," norāda starptautiskā žūrija.

Fināla žūrijas balvu jeb "Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023" saņēma divi objekti - Zāļu pagatavošanas nodaļa (SIA "MUUD" autoru komanda - Dins Vecāns, Jurijs Kostirko, Raitis Štobe) un koka biroju ēka Lizumā ("MADE arhitekti" autoru komanda - Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava, Patrīcija Lidere).

Zāļu pagatavošanas nodaļas pieci lielie skatlogi Brīvības ielā 68 ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā. Projekta autori vēlējās pievienot interjeram papildus vērtību un parādīt darba procesu, veidojot izpratni par farmaceita profesiju. Koncepcijas izveides lielākais izaicinājums arhitektiem bijis jautājums par to, kā saglabāt vēsturiskā nama krāšņo interjeru, eksponēt to un reizē nodrošināt sterilu darba vidi darbiniekiem. Risinājums bija "box in box" princips - nepieskaroties ģipša rotājumiem, tika kopēta telpas forma ar metāla kvadrātcaurulēm konstrukcijā.

Starptautiskās žūrijas pārstāvji izceļ, ka projekta arhitekti ar lielu rūpību un detalizāciju ir radījuši ļoti konsekventu dizainu, kas ir ne tikai eleganti un drosmīgi izstrādāts interjers, bet arī risinājums, kā saglabāt vēsturiskā nama mantojumu specifiskos darba apstākļos.

Koka biroju ēka Lizumā ir energoefektīva un ilgtspējīga biroja ēka nozīmīgam Vidzemes kokrūpniecības uzņēmumam. Ēka apvieno uzņēmuma administratīvo un ēdināšanas funkciju, radot satikšanās vietu darbiniekiem un laikmetīgu akcentu rūpnīcas kompleksā, kas labi pamanāms no iebraucamā ceļa. Uzsvars ir uz racionālu resursu izmantošanu, īstenojot universālu plānojumu, kurš pamatots ar ēkas strukturālo un klimatoloģisko sistēmu, un iespējami izmantojot vietējas izcelsmes materiālus. Lineārais būvapjoms ar pārkarēm un dienvidu-ziemeļu orientācija nodrošina paredzamu un kontrolējamu ēkas ventilāciju un telpu noēnojumu.

"Ēka ir arhitektūras prakses piemērs kā arhitektu, inženieru un uzņēmēju komanda spēja pacelt klienta sākotnējās ambīcijas līdz izcilam līmenim. Projekts ir pārdomāts, radot funkcionālas darba telpas, kas atbilst augstiem standartiem enerģijas patēriņa ziņā un pierāda, ka fundamentāli arhitektu lēmumi var rast inovatīvus un ilgtspējīgus risinājums dzīvojamās telpas radīšanā," norāda žūrija.

Fināla žūrijas īpašo atzinību ieguva Valmieras "Kurtuve" (autori SIA "Sudraba arhitektūra" - Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons un Renāte Karjavčenko).

Valmieras bijusī katlu māja, kas būvēta 20.gadsimta 70. gados, atrodas pašā Valmieras centrā un 2022.gada nogalē tika pārveidota par pagaidu telpām Valmieras teātrim. Ideju pārcelties uz šo ēku teātris prezentēja Valmieras novada pašvaldībai 1.oktobrī, savukārt pirmā izrāde jaunajās telpās notika jau 21.decembrī. Divu mēnešu laikā ar pašvaldības atbalstu un teātra piesaistīto Kultūras ministrijas finansējumu tika izstrādāts projekts un veikta pārbūve, izveidota teātra zāle un palīgtelpas, reizē saudzējot ēkas industriālo raksturu. Jaunās skatuves fonā - scenogrāfiju papildinošs elements - logi uz Rīgas ielas vakara ainavu.

Starptautiskās žūrijas pārstāvji uzsver, ka projekts ir gan kā piemērs, kā īsā laika posmā radīt adaptīvu ēkas saglabāšanas risinājumu, sniedzot pilsētas attīstības nākotni, gan ietver profesionālu mijiedarbību starp pašvaldību, arhitekiem un ēkas lietotājiem.

Atlases žūrijas atzinību "Par arhitektu personīgo ieguldījumu ētiskas, pret vidi un sabiedrību atbildīgas arhitektūras radīšanā" vienlīdzīgi ieguva trīs biroji - SIA "GoodPattern", SIA "MADE arhitekti" un NRJA ("No Rules Just Architecture").

Tika pasniegtas arī partneru un atbalstītāju balvas. Jumta logu un to aksesuāru ražotāja "Velux" īpašo balvu ieguva Mauriņa klīnika (SIA "Didrihsons arhitekti"), kuras autori ir Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece. Izglītības projekta "Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks" balvu "Zirnis" saņēma Dailes teātra priekšlaukums. Apdares krāsu, industriālo pārklājumu un ar krāsu produktiem saistītu preču importētāja un izplatītāja Latvijā "Tikkurila" simpātiju balvu saņēma Klēts ēkas pārbūve par tūrisma mītni, ko projektējis Guntis Grabovskis un Agnese Kalniņa no "Arhitektu biroja MG arhitekti". Dizaina, arhitektūras un dzīvesstila žurnāla "Deko" balvu saņēma Koka biroju ēka Lizumā, kuru projektējis Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava un Patrīcija Lidere no SIA "MADE arhitekti". Savukārt ziņu portāla "Delfi" simpātiju balvu saņēma process "Valmieras kurtuve", kuru projektējusi SIA "Sudraba Arhitektūra" ar Ilzi Liepiņu, Reini Liepiņu, Dāvi Jansonu un Renāti Karjavčenko komandā.

"Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023" laureātus vērtēja starptautiskā žūrija - arhitekts un arhitektu biroja "Audrius Ambrasas Architects" dibinātājs un vadītājs Audrjus Ambrass, arhitekts, pilsētplānotājs un Briselē, Beļģijā, bāzētās dizaina studijas "1010AU" līdzdibinātājs Bērts Gelinks, Briseles galvaspilsētas reģiona būvniecības meistars un galvenais arhitekts Kristians Borets.

Visus "Latvijas Arhitektūras gada balvai 2023" pieteiktos darbus pirmajā kārtā vērtēja atlases žūrija šādā sastāvā - žūrijas priekšsēdētājs, beļģu arhitekts un arhitektūras un dizaina biroja "Sampling" vadošais partneris Mantens Devrīnts, arhitektūras biroja "OAD" ("Open Architecture Design") dibinātāja un vadošā arhitekte Zane Tetere-Šulce, būvniecības uzņēmuma "Rem Pro" vadošā arhitekte Ilze Ratniece, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle un arhitektu biroja "Virtu" īpašniece Anda Kursiša, būvinženieris, inženierzinātņu doktors, praktizējošs būvkonstruktors un būvkonstrukciju projektēšanas biroja "IG Kurbads" vadītājs Normunds Tirāns, Eiropā sertificēts arborists, dārznieks, koku eksperts un uzņēmuma "Labie koki" dibinātājs un vadītājs Edgars Neilands, mākslas kurators un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir nozīmīgākais apbalvojums un lielākais gada pasākums Latvijas arhitektūrā, ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Šogad ikgadējam nacionālajam arhitektūras konkursam un nozīmīgākajam apbalvojumam Latvijas arhitektūrā, kas norisinājās jau 28. reizi, tika pieteikti 37 darbi, no tiem 33 pieteikumi tika iesniegti kā objekts, bet četri pieteikumi iesniegti procesu kategorijā. Nākamajā kārtā tika izvirzīti 12 nominanti.

Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība ar Kultūras ministrijas atbalstu.

Citi šobrīd lasa

Produkti, kurus ir vērts pirkt un uzglabāt vairumā
"Man tikko izdega smadzenes!" – "Rīgas satiksmes" jaunie uzlabojumi mājaslapā sanikno lietotājus 6
Putins: "Krievijas karaspēks virzīsies dziļāk Ukrainā" 2
Pievienot komentāru