Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Glābējsilīte ("Baby box") Rēzeknes slimnīcā. (Foto: LETA)

Mazuļus pamet ne tikai glābējsilītēs - mammas no bērniem atsakās arī Dzemdību namā

Sabiedrība
2023. gada 26. septembrī 22:39 2023. gada 26. septembrī 22:39
  Jauns.lv
Par glābējsilītēs atstātajiem mazuļiem veselības iestādes vairs publiski neziņo, lai nodrošinātu bioloģisko mammu anonimitāti viņām jau tā emocionāli grūtajā situācijā. 14 gadu laikā vecāki atteikušies no 56 bērniem, atstājot šo mazuļus glābjēsilītēs, - otrdien vēsta "360TV ZIŅneši".

Iepriekš publiskoja visai detalizētu aprakstu par katru glābējsilītē atstāto mazuli, piemēram, konkrētu dienu, laiku, mazuļa vecumu, kas bijis mugurā.


Secināts, ka ārpus Rīgas dzīvojošie visai ātri savās pilsētās nosakot, kura sieviete atstājusi mazuli glābējsilitē. Proti, iepriekš bija grūtniece, bet tagad vairs nav redzama ar bērnu ratiem, un pirms neilga brīža bijis publisks paziņojums par glābējsilītē atstāto mazuli.

Pēdējo reizi par mazuļa atstāšanu publiski ziņots pērn jūlijā, kad Madonā glābējsilītē kopā ar knupīti un rotaļu lāci bija ielikts dažas dienas vecs puisītis. Iepriekš par atradeņiem (šādu apzīmējumu piemēro anonīmi atstātajiem bērniem) ziņoja biežāk.

Tas, ka tagad šādu paziņojumu nav, nenozīmē, ka arī atradeņu vairs nav. Projekta "Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai!" vadītāja Laura Zvirbule "360TV ZIŅnešiem" skaidro – joprojām gadā vidēji ir 4 atstāti mazuļi: "Tad, kad mēs tālajā 2009. gadā atvērām, tad mums novēlēja, lai glābējsilītes paliek tukšas. Es gribētu cerēt, ka šis mērķis lēnām sāk piepildīties." 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre Zanda Pučuka norāda, ka atstātie bērni pārsvarā ir sakopti un viņu veselības stāvoklis ir labs. Pēc tam, kad silītē ieliek bērnu, veselības aprūpes iestādē atskan skaņas un gaismas brīdinājumi.

Reaģējot uz to, dežūrējošais personāls dodas pie bērna un veselības pārbaudes, piefiksē informāciju par dzimumu, atstātajām mantām, nofotografē gan mazuli, gan lietas, kā arī paziņo par gadījumu policijai un bāriņtiesai. 

Atsevišķos gadījumos bioloģiskās mammas atstāj arī zīmītes ar paskaidrojumiem, piemēram, "nevaru adekvāti mīlēt un aprūpēt bērnu" vai "finansiālu apstākļu dēļ nevaru parūpēties par mazo". Pučukai nācies šādi uzņemt vairākus bērnus: "Ir duālas sajūtas par to, kādas emocijas, kāds atbalsta trūkums ir bijis šai izmisušajai sievietei, kura izlemj par šādu radikālu soli."    

Atstātajiem bērniem sociālo dienesti un bāriņtiesa meklē jaunasģimenes. "Pēc apmēram 10 dienām bērniņš nonāk jau audžuvecāku ģimenē primsadopcijas aprūpē," raidījumam saka "Glābējsilītes" projekta vadītāja. Esot bijuši vairāki gadījumi, kad bioloģiskie vecāki tomēr pārdomā un arī atgūst aizgādības tiesības. Tas gan ir ilgs process, kurā jāpierāda spēja parūpēties par savu bērnu.

Latvijā kopā ir astoņas glābējsilītes. Tās atrodas lielākajās pilsētās pie veselības aprūpes iestādēm. Ierīkot jaunas glābējsilītes nav plānots. Tiek uzlabotas jau esošās, piemēram, pie silītēm izvietojot informāciju, kur vērsties pēc palīdzības krīzēs, un šāda satura zvani neesot retums. Glābējsilītes ir risinājums, lai situācijās, kad bērns nav ticis gribēts, novērstu mazuļu nogalināšanu.

Kā uzzināja "360TV ZIŅneši", skaudras situācijas ar mazuļu pamešanu ir arī Rīgas dzemdību namā. Gadā esot pat septiņi un astoņi mazuļi, no kuriem vecāki atsakās. Mamma atstāj slimnīcu viena pati un tikko piedzimušo mazuli neņem līdzi. Tiek izteikts lūgums personālam parūpēties tālāk.

Citi šobrīd lasa

No kurzemnieces izkrāpti 160 tūkstoši eiro; policija brīdina par krāpnieku aktivitāti! 10
Latviešu hokejistiem, kuri piedalās Putina atklātās sporta spēlēs Krievijā, atņemtas licences 3
VIDEO: Putins atkal iejūtas "alfa tēviņa" ādā - šoreiz pie stratēģiskā bumbvedēja "kloķiem" 1
Pievienot komentāru