Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ilustratīvs attēls. (Foto: Ekrānuzņēmums no TV3 video)

"Dzēra vājprātā, līdz kliņķim! Arī esot stāvoklī!" Ģimenē Tukumā miruši divi zīdaiņi; līdzcilvēku klusēšana - nepiedodama 1

Sabiedrība
2023. gada 11. jūlijā 19:24 2023. gada 11. jūlijā 19:24
  Jauns.lv
Ģimenē Tukumā notikusi traģēdija: mīklainos apstākļos miris mēnesi vecs zīdainis. Kamēr policija izmeklē notikušo, šokētie līdzcilvēki vērš uzmanību uz nelaiķa mazuļa vecāku nolaidīgo, bērnam pat kaitniecisko dzīvesveidu, kas, pēc viņu domām, bija traģēdijas iemesls. Konkrētajā ģimenē šī ir jau kārtējā traģēdija: pirms trim gadiem tajā jau nomira zīdainis, vēsta TV3 raidījums "Bez Tabu".

"Tukumā konstatēta mazas, vienu mēnesi vecas meitenītes nāve. Kā tas nākas, ka pirms trim gadiem tai pašai "mātei" gāja bojā puisītis, arī zīdainis?! Grūtniecības laikā, kā arī vēlāk lietoja alkoholu. Ļoti gribu, lai šī lieta nepaliek nepamanīta" šādu ļoti satraucošu vēsti jūlija sākumā raidījums saņēma no Tukuma iedzīvotājas, kura vēlējās saglabāt anonimitāti.


"Bez Tabu" noskaidroja, kurā daudzdzīvoļu namā Tukumā dzīvo konkrētā ģimene. Vairāki Tukuma iedzīvotāji kameras priekšā un aizkadrā norādīja, ka paši redzējuši un citiem ļoti labi zināms, ka ģimenē pastiprināti lieto alkololu, un dzīvesveids kopumā ir destruktīvs.

"Tur ir ārprāts! Kā tādiem vispār bērnus var dot?! Viņi dzer šausmīgi, vājprātā! Tā ka līdz kliņķim! Sēž uz soliņiem, ziemā viņa sēž kāpņu telpā vai ārā uz betona, vai gar māju sēž un dzer. Un kautiņi [ģimenē] bijuši. Viņi savā starpā [kaujas]. Visa māja viņus dzird, skandāli, no balkona kas tik nav lidojis ārā," stāsta kaimiņiene.

"Māte lietoja grādīgos gan grūtniecības periodā, gan pēc bērna piedzimšanas, stāstīja uzklausītie."Viņai piedzima mazulis, bet sēž tepat un dzer šņabi! Kur viņi to bērnu atstāja, ja divatā var iet uz veikalu? Tas ir pēc dzimšanas, bet dzēra viņa arī, kad stāvoklī bija," norāda kaimiņiene.

Jau kārtējā traģēdija ģimenē

Šajā ģimenē pirms trim gadiem jau nomira cits zīdainis, dažus mēnešus vecs puisītis. Māte stāstot, ka pēkšņi esot apstājusies sirds. Uzklausītie gan ir aizdomu pilni. "Labi, viens gadījums var būt, bet tad, kad ir divi. Labi, policijai tas varbūt neko nedod, bet uz melu detektora taču var uzlikt. Tas ir aizdomīgi," teica satrauktā kaimiņiene.

Cita tukumniece, kura arī saka, ka zina par nelaiķu bērnu vecāku dzīvesveidu, nespēja valdīt asaras. Lūdzot saglabāt anonimitāti, raudot stāstīja, ka nupat mirusī meitenīte šajā ģimenē bija kā apgrūtinājums. Dzeršanas un skandāli, tai skaitā par bērnu – tas viss bija kā pateicīga augsne traģēdijai.

"Divi bērni nomiruši, tas ir ļoti aizdomīgi! Es vispār tādas sievietes sterilizētu! Pirmais nomira stipri līdzīgos apstākļos. To, ka viņa bērnu neieredzēja, to daudzi apkārt redzēja. Skandalēja arī par bērnu. Dzēra, esot stāvoklī. Citas sievietes un vīrieši ārstējas, lai tiktu pie bērniem, bet šeit vienkārši ārprāts! Es negribu, lai šo lietu atstāj novārtā, lai tā noklust!" saka persona, kas vēlas palikt anonīma.

Mirušo zīdaiņu ģimenes skaidrojums

Raidījuma veidotājiem izdevās parunāt arī ar nolaidībā vainotajiem vecākiem. Iekļūstot dzīvoklī, kur nesen nomira mēnesi vecā meitenīte, žurnālisti konstatēja lielu nekārtību un sajuta spēcīgu alkohola smārdu. Miteklī tobrīd atradās divu mirušo bērnu vecāki, kuru "draudzība" ar grādīgo redzama ar neapbruņotu aci.

Ielaižot žurnālistus dzīvoklī, sieviete apsēdās un raudot stāstīja savu versiju par notikušo. Liktenīgajā dienā sieviete esot bijusi ar bērnu viena, jo zīdaiņa tēvs strādāja. Nolikusi bērnu gulēt uz matrača, kas novietots uz grīdas (kā noprotams, bērna gultas nebija; to žurnālisti neredzēja).

"Es biju atstājusi zīdaini uz matrača. Apsedzu ar segu. Viņa kaut kā ņēma to sedziņu virsū un nosmaka. Es atstāju tanī istabā viņu, pa to laiku ķimerējos pa māju. Kad atnācu atpakaļ, mazā vairs nebija. Neelpoja. Atstāju viņu uz stundiņu apmēram. Šis bērniņš bija plānots, mēs ļoti saņēmāmies, lai mums būtu šis bērniņš," stāsta mirušo zīdaiņu māte.

Mirušā zīdaiņa vecāki izvairījās runāt par alkohola lietošanu, tai skaitā pēc bērna nākšanas pasaulē. Sieviete stāstīja, ka liktenīgajā dienā nebija dzērusi un noliedza vairāku iedzīvotāju pārmetumus, ka dzērusi grūtniecības laikā.

Ģimenē stāstīja, ka pirms dažiem gadiem mirušajam citam zīdainim pēkšņi esot apstājusies sirds. Par dzīvesveidu, gaidot šo bērnu un pēc viņa dzimšanas, vecāki neko daudz nestāstīja. Sieviete noliedza, ka būtu lietots alkohols grūtniecības laikā un pēc bērna dzimšanas.

Līdzcilvēki visu redz un zina, bet klusē – nepiedodami

Valsts policijā (VP) raidījumam norādīja, ka likumsargi nebija informēti par zīdaiņa nāvi pirms dažiem gadiem, tāpēc šo gadījumu neizmeklēja. Likumsargi norādīja – acīmredzot, tolaik mediķiem nešķita, ka bērna nāvē vainojami vecāki, tāpēc neinformēja policiju. Savukārt pēc otrā zīdaiņa nāves likumsargi sākuši kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 13. nodaļas "Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību".

"Ir nozīmēta tiesu medicīniskā ekspertīze nāves cēloņa noteikšanai, kuras rezultāti vēl nav saņemti. Valsts policijā notiek aktīva pirmstiesas izmeklēšana un šobrīd tās interesēs no plašākiem komentāriem Valsts policija atturas."

Uzklausītie tukumnieki uzskata, ka, ja ģimeni uzraudzītu sociālais dienests un/vai bāriņtiesa, traģēdijas varēja nepieļaut. Tiesa, kā norādīja uzraugošajās iestādēs, šie paši līdzcilvēki nav ne pirkstiņa pakustinājuši, lai darītu zināmu par notiekošo ģimenē.

Tukuma novada sociālajā dienestā un bāriņtiesā stāstīja, ka konkrētā ģimene nebija šo iestāžu redzeslokā. "Ja sociāla dienesta redzeslokā ir ģimene, kura gaida mazuli, un, ja sociālā dienesta vai bāriņtiesas darbinieki zina par augstiem riskiem, protams, par šo ģimeni tiek turēta rūpe. Vēl šodien prasīju kolēģiem – mums nav bijusi informācija par šo ģimeni. Pēc šī notikuma [bērna nāves] uzzinājām par ģimeni, sociālais dienests ir reaģējis pēc likumā noteiktās kārtības. Protams, tagad strādāsim ar šo ģimeni, sniegsim atbalstu," klāstīja Tukuma novada sociālā dienesta pārstāve Jeļena Hodakovska.

Ģimenes dzīvi uzraugošajās iestādēs kritiskus vārdus velta līdzcilvēkiem, kuri skaļi runā un šausminās pēc traģēdijas, bet neziņoja kompetentajām iestādēm iepriekš, tādējādi palīdzot nepieļaut nelaimi.

"Mēs par šo ģimeni uzzinājām, saņemot informācijas pieprasījumu no VP. Parasti, ja ir riska ģimenes, jāsignalizē mediķiem vai kādam citam, bet arī no slimnīcas neko neesam saņēmuši. Man ir ļoti žēl, ka cilvēki, tai skaitā tie, kuri vērsušies pie jums, nav ziņojuši mums par ģimenē notiekošo," saka Tukuma novada bāriņtiesas priekšsēdētājas vietniece Evija Dravniece.

Kompetento iestāžu darbiniekus var piesaistīt arī policija, bet, kā informēja Valsts un pašvadības policijā, visu redzošie, nu ļoti šokētie līdzcilvēki nav ziņojuši arī likumsargiem.

Neoficiāla informācija liecina, ka sieviete grūtniecības laikā bija ārstu uzraudzīta, tāpēc, ja dakteri zināja par reiz jau mirušu bērnu un mātes dzīvesveidu, ārstiem vajadzēja ziņot par bīstamības aizmetņiem uzraugošajām iestādēm.

Sociālajā dienestā un bāriņtiesā atgādināja sabiedrībai, ka par satraucošiem novērojumiem var ziņot arī anonīmi. Iespējams ziņot ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI), kuras vadība pēc raidījuma iesaistīšanās vērsusies bāriņtiesā, lūdzot oficiālu skaidrojumu, bet pirmsšķietami VBTAI nesaskata bāriņtiesas neizdarību. VBTAI vadītājas vietniece Valentīna Gorbunova arī ir kritiska par līdzcilvēku klusēšanu.

Citi šobrīd lasa

Karalis Čārlzs sagrauj prinča Viljama cerības kļūt par monarhu viņa dzīves laikā 3
FOTO: cilvēki pulcējas uz Lūsēna un Zālītes rokoperas "Sfinksa" pirmizrādi
VIDEO: Putins atkal iejūtas "alfa tēviņa" ādā - šoreiz pie stratēģiskā bumbvedēja "kloķiem" 1
Pievienot komentāru