Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Politologs Juris Rozenvalds. (Foto: Zane Bitere/LETA)

Prezidenta ievēlēšanai varētu būt jārīko vairākas kārtas, apgalvo Rozenvalds

Politika
2023. gada 18. aprīlī 08:09 2023. gada 18. aprīlī 08:09
  Jauns.lv/LETA
Valsts prezidenta ievēlēšanai varētu būt jārīko vairākas kārtas, sacīja politologs Juris Rozenvalds.

Līdzšinējo sastingumu politologa ieskatā sašūpoja uzņēmēja Ulda Pīlēna izvirzīšana Valsts prezidenta amatam. Rozenvalda ieskatā, tas esot labi, jo liek pārdomāt, vai Latvijai labumu nesis esošais Valsts prezidents Egils Levits, kas pilnīgi identificēja sevi ar valdošo koalīciju. Rozenvalds domā, ka Levitam tomēr vajadzēja vairāk uzraudzīt Saeimas darbu un atgriezt atpakaļ otrreizējai caurlūkošanai "vienu vai otru likumu", bet viņš nav šo iespēju izmantojis. "Stāvošie ūdeņi ir saviļņojušies," sacīja politologs.


Nacionālā apvienība (NA) jau divas reizes ir virzījusi Levitu, un, pat ja Levits nav attaisnojis visas uz viņu liktās cerības, kas tā arī esot, domā Rozenvalds, NA diez vai bijusi cita iespēja, kā virzīt Levitu Valsts preizdenta amatam. Ja NA atteiktos no šī kandidāta, viņiem vajadzētu ļoti plaši skaidrot, kādēļ viņi to dara. Tāpat Levits savā politikā bijis vistuvākais NA, un viņa virzīšana prezidenta amatam ir pēctecības, uzticamības jautājums, vērtēja Rozenvalds.

Saistītās ziņas

Uldis Pīlēns gatavs sarunai ar “Jauno Vienotību” par savu kā valsts prezidenta amata kandidatūru 6
Uldis Pīlēns skaidro, kāpēc vēlas kļūt par Valsts prezidentu 11
NA virzīs Levitu atkārtotai ievēlēšanai par Valsts prezidentu 2

Tai pašā laikā ir ļoti grūti iedomāties, ka Levits varētu savākt 51 balsi Saeimā, uzskata politologs.

Savukārt "Jaunajai vienotībai" pēc premjera Krišjāņa Kariņa (JV) paziņojuma, ka koalīcijai vajadzētu vienoties par vienu prezidenta kandidātu, manevra iespējas nav visai plašas. Rozenvalds akcentēja, ka drīzāk varētu apspriest jautājumu, vai Pīlēns varētu savākt 51 deputāta balsi, kas arī šai situācijā esot neskaidrs. Prezidenta vēlēšanās varētu būt vairākas kārtas, prognozē Rozenvalds, piebilstot, ka tas gan nebūtu nekas slikts, jo nav teikts, ka prezidents jāievēlē pirmajā kārtā.

Rozenvalds atgādināja, ka Valsts prezidenta amatam līdz šim minēti arī citi kandidāti, piemēram, Baiba Braže, kura jau ir atteikusies no piedāvājuma kandidēt, arī Valdis Dombrovskis, bet diez vai šiem nosauktajiem kandidātiem būs kāda tālāka virzība. Sabiedrība varētu būt visai piesardzīga, atceroties, ar kādiem skaļiem vārdiem pirms četriem gadiem tika virzīts prezidenta amatam Levits. Tomēr cilvēku, kas varētu būt labi kandidāti, Latvijā netrūkst, uzskata politologs. Arī eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai nebija lielas pieredzes politikā, pirms viņas izvirzīšanas par prezidenta kandidāti.

Kā ziņots, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šodien pēc koalīcijas partiju sanāksmes pauda, ka ir vēlams, lai valdošā koalīcija vienotos par vienu Valsts prezidenta amata kandidātu.

Tikmēr NA nolēmusi pašreizējo Valsts prezidentu Egilu Levitu izvirzīt atkārtotai ievēlēšanai šajā amatā. Līdz ar to līdz šim Valsts prezidenta amatam izvirzīti divi kandidāti - Levits un Pīlēns.

Citi šobrīd lasa

Kāpēc par apkuri maksājam vairāk, ja dabasgāzes cena krītas un tarifi pastāvīgi samazinās? 3
Ekskluzīva saruna ar Ukrainas aizstāvi, kuru krievi turēja gūstā blakus nocirstai ukraiņa galvai
Bejonsa atzinusies, ka visu mūžu cieš no slimības, kas iznīcina viņas matus 1
Pievienot komentāru