Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Dokumentālā detektīva "Kur pazuda valsts" pirmizrāde pulcē pazīstamus politiķus (Foto: Mārtiņš Ziders/ izdevniecība "Rīgas Viļņi")

FOTO: Latvijas politiķi un citas sabiedrībā pazīstamas personas pulcējas iestudējuma "Kur pazuda valsts" pirmizrādē 1

Kultūra
2023. gada 7. janvārī 06:14 2023. gada 7. janvārī 06:14
  Jauns.lv
Piektdien, 6. janvārī Dailes teātrī notika režisora Toma Treiņa iestudējuma "Kur pazuda valsts" pirmizrāde. Pirmizrādi apmeklēja politiķi, kultūras pasākumu cienītāji un sabiedrībā pazīstamas personas.

Skatītāju vidū bija, piemēram, tādi pazīstami Latvijas politikas pārstāvji kā bijušie Latvijas prezidenti Valdis Zatlers un Raimonds Vējonis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, iekšlietu ministrs Māris Kučinskis.


“Izrādes centrā ir Latvijas valsts okupācija, kas paslīdēja garām pasaules acīm, kā arī Kārļa Ulmaņa personība, kas arvien netiek viennozīmīgi vērtēta, dažos turpinot izraisīt interesi, skepsi, bet citos apbrīnu. Vai Latvija varēja saglabāt brīvību arī vistumšākajā vēstures brīdī, ja Ulmains būtu rīkojies citādi? Vai vispār varēja rīkoties citādi? 1940. gadu mēs saucam par baigo, šausmās un bezpalīdzībā tas iegrūda Latvijas tautu vairākās paaudzēs. Vai būtu labāk, būtu sliktāk, tikai citādāk, ja Ulmanis nebūtu tas, kas viņš bija?,” par izrādi vēsta Dailes teātris.

Izrādes oriģināldramaturģiju veidojis Matīss Gricmanis, iedvesmojoties no diviem Dailes teātra uzvedumiem – “Gūsteknis pilī” (2011) un “Četras dienas jūnijā” (1989), kas ir īpaši leģendārs Atmodas laika iestudējums. Tas notika tagadējā Prezidenta pilī, prezidenta Ulmaņa darba kabinetā, kur Ulmani atveidoja aktieris Uldis Vazdiks. Iestudējumā “Kur pazuda valsts” Kārļa Ulmaņa loma atvēlēta aktierim Imantam Stradam.

Saistītās ziņas

FOTO: kultūras cienītāji pulcējas koncertiestudējuma “Ziemassvētku korālis ar lēdiju tumsā” pirmizrādē
Krāšņas jubilejas un iespaidīgas pirmizrādes - 2022. gada varenākās ballītes!
FOTO: uz Gata Šmita izrādes “Retrīts” pirmizrādi ierodas sabiedrībā zināmi cilvēki

Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Dailes teātrī tapis jauniestudējums par Latvijas sabiedrībai ārkārtīgi nozīmīgu vēsturisku posmu. Tas tiek veidots kā detektīvs, kur izrādes radošā komanda ir strādājuši ar arhīvu materiāliem, konsultējušies ar vēsturniekiem un savu darbu balsta arī uz dažām paradoksālām tā laika vēstures liecībām.”

Lomas izrādē atveido Imants Strads, Juris Bartkevičs, Toms Veličko, Kaspars Dumburs, Andris Bulis un Mārtiņš Upenieks.

Izrādi “Kur pazuda valsts” veido režisors Toms Treinis, dramaturgs Matīss Gricmanis, scenogrāfs Kristaps Kramiņš, kostīmu māksliniece Marta Treine, mūzikas autore Alise Rancāne, gaismu māksliniece Māra Vaļikova.

Izrāde tapusi sadarbībā ar fondu “Mākslai vajag telpu”( MVT) un tā atklāj fonda projekta “Staprāns 100” programmu. Vēl pirms iestudējuma “Kur pazuda valsts” pirmizrādes Dailes teātris un MVT aicināja skatītājus plašāk izzināt vēstures kontekstu, veidojot diskusiju ar vēstures un politikas vērotāju un pētnieku dalību.

Citi šobrīd lasa

FOTO un VIDEO: kara otrajā gadadienā visā Latvijā notiek atbalsta pasākumi Ukrainai
55 gadu vecumā mūžībā devusies Daugavpils teātra aktrise Maija Korkliša
Krievi grib atstāt britus bez slavenā “fish and chips”
Pievienot komentāru