Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Vēdera plastika nekādā gadījumā nav arī risinājums, lai atbrīvotos no liekā svara. Drīzāk pēdējais solis, ķirsītis uz tortes, kad iegūts ideālais svars, taču āda nodevīgi nokarājas," uzsver ārste. (Foto: no privātā arhīva)

"Atnāk kliente, kurai jau ir daudzu sieviešu sapņu vēders..." Kas jāzina par vēdera plastikas operāciju, skaidro ķirurģe

Skaistums
2023. gada 10. novembrī 06:27 2023. gada 10. novembrī 06:27
  Zane Zālīte | jauns OK
Atšķirībā no tik kaitinošajiem tauciņiem uz vēdera ar lieko ādu ir tā – ja reiz izveidojusies, tad ne diētas, ne sports nespēs likt tai sarauties. Tiesa, ja liekās ādas ir nedaudz, tās stāvokli var palīdzēt uzlabot jaunākās aparātmetodes, taču, kad problēma samilzusi, vislabāko rezultātu var panākt ar vēdera plastikas palīdzību.

Konsultē plastiskās ķirurģijas klīnikas Aesthetica plastikas ķirurģe un mikroķirurģe Dr. Marta Rudakovska

Kas ir un kas nav vēdera plastikas operācija


Vēdera plastika jeb abdominoplastika sniedz iespēju atgūt skaistu, gludu un jauneklīga izskata vēderu. Tā ir vēdera liekās ādas jeb, kā to sauc ķirurgi, “priekšauta” noņemšana. Šī āda patiešām izskatās pēc priekšauta – zaudējusi elastību, “tukša”, nokarena, to var satvert un paņemt rokās. Visbiežākie iemesli sievietēm ir grūtniecība, taču izstaipīta vēdera āda nav tikai daiļā dzimuma problēma – ar to pēc atbrīvošanās no liela liekā svara, kā arī kuņģa samazināšanas operācijas saskaras arī vīrieši.

Vēloties iegūt skaistu, gludu vēderu, jāzina, ka plastikas ķirurgi strādā vienīgi ar lieko ādu un vienkārši palielināta, blīva vēdera gadījumā nepalīdzēs. Palielināta vēdera problēmu risina citi speciālisti, vispirms noskaidrojot, kas tad ir apaļā vēderiņa pamatā – iekšējo tauciņu krājumi, diastāze vai kas cits. Vēdera plastika nekādā gadījumā nav arī risinājums, lai atbrīvotos no liekā svara. Drīzāk pēdējais solis, ķirsītis uz tortes, kad iegūts ideālais svars, taču āda nodevīgi nokarājas.

Plastikas ķirurģe Dr. Marta Rudakovska gan min, ka skaistuma standarti šodien katram mēdz būt dažādi. “Nereti gadās, ka pie manis ar vēlmi veikt operāciju griežas sieviete ar, es teiktu, daudzu sieviešu sapņu vēderu. Tad man ir jāizskaidro – tas, ka pieliecoties izveidojas krociņa, ir normāli, ķermenim ir nepieciešams mazliet liekas ādas, lai mēs varētu kustēties un locīties.” Pirms izlemj par vēdera plastiku, jāapzinās operācijas nopietnība – tās laikā vēdera apakšējā daļā tiek veikts griezums un pilnās plastikas gadījumā rēta stiepjas no viena zarnu kaula līdz otram.

Nav tikai estētiska problēma!

Tāpat kā, piemēram, nokarenu acu plakstiņu gadījumā, liekā vēdera āda nav vienīgi vizuāls traucēklis. Zem liekās ādas var veidoties izsutumi, tie iekaist, sagādājot gan sāpes, gan pamatīgas neērtības ikdienā. Galvassāpes rada arī piemērota apģērba atrašana. “Bieži vien cilvēks pēc operācijas daudz vairāk priecājas nevis par jauno izskatu, bet atviegloto ikdienu,” stāsta pieredzējusī ķirurģe Dr. M. Rudakovska.

Divas metodes

Gadu gaitā vēdera plastiskās operācijas tehnika faktiski nav mainījusies – to joprojām veic, vēdera apakšējā daļā izdarot griezumu, tad atslāņojot vēdera ādu, maksimāli to nostiepjot uz leju un nogriežot lieko. Šo operāciju atkarībā no problēmas smaguma pakāpes var veikt divējādi.

Pilnā vēdera plastika tiek izmantota gadījumos, kad daudz liekās ādas ir gan zem nabas, gan virs tās.  Šajā metodē ķirurgs strādā ar zonu līdz pat krūšu kaulam – kad vēdera āda pacelta, nostiepta uz leju un nogriezta, pazūd visa elastību zaudējusī āda, kas iepriekš bijusi zem nabas, taču āda, kas bija virs tās, tiek nostiepta uz leju, izveidojot “jaunu”, gludu vēderu. Šajā gadījumā nabai tiek veidots jauns “lodziņš” un tā paliek vecajā vietā, taču, piemēram, dzimumzīmes, tetovējumi u. c. gan pavirzīsies zemāk. Pilnās plastikas operācijā veic garu griezienu no viena zarnu kaula līdz otram – tik gara veidosies arī rēta. Operācijas cena ir no 4500 līdz 7000 eiro.

Mazā vēdera plastika ir piemērota, ja liekā āda ir tikai zonā zem nabas. Operācijas laikā strijas, rētas u. c., kas atrodas zem nabas, tiek nogrieztas kopā ar lieko ādu, taču pati naba netiek skarta. Mazajā vēdera plastikā griezums (un attiecīgi – rēta) būs īsāks – tikai mazliet garāks nekā ķeizargrieziena gadījumā. Operācijas cena – no 3400 līdz 5000 eiro.

Zini! Vēdera plastikas operācijā iegriezumu veic zemāk nekā ķeizargrieziena gadījumā, tāpēc, ja uz vēdera ir ķeizargrieziena rēta, operācijas laikā tā tiek nostiepta uz leju un nogriezta kopā ar lieko ādu.

Papildu bonusi

Vēdera plastiskās operācijas laikā, ja nepieciešams, veic arī citas manipulācijas, piemēram, novērš muskuļu diastāzi, arī nabas trūci.

“Diastāze rodas, kad vēdera muskuļi, kuri normālā situācijā atrodas tuvu viens pie otra, atvirzās uz sāniem, vēdera vidusdaļā veidojot garu, vertikālu spraugu. Sievietēm to biežāk izraisa grūtniecība, sevišķi, ja tās bijušas vairākas, taču vīriešiem diastāzes iemesls var būt, piemēram, fiziski smags darbs. Izteikti palielināta svara gadījumā gan vīriešiem, gan sievietēm diastāzi var izraisīt arī intraabdominālo jeb iekšējo tauku spiediens uz vēdera sienu. Diastāze var būt gan pavisam neliela, gan ļoti izteikta. Piemēram, nesen veicām operāciju jaunai sievietei, kurai diastāzes platums bija deviņi centimetri,” stāsta Dr. Marta Rudakovska. Viena no diastāzes biežākajām pazīmēm – liekā svara nav, taču vēders it kā izgāžas uz āru, sevišķi pēc paēšanas, tātad tur, kur būtu jābūt muskuļu sienai, kas iekšējos orgānus notur savā vietā, ir brīva telpa, kas ļauj tiem izslīdēt uz priekšu. Tomēr ārste uzsver – ja palielināta vēdera iemesls ir vienīgi diastāze (liekās ādas nav), tad to risina nevis ar vēdera plastikas palīdzību, bet gan pie fizioterapeita vai galējā variantā – ķirurga.

Vēdera plastisko operāciju šodien iespējams kombinēt arī ar liposakciju jeb tauku atsūkšanas metodi, taču ar noteikumu, ka tauku atsūkšanu veic lokāli, drīzāk kā ķermeņa modelēšanu, nevis ar mērķi ātri zaudēt svaru. “Ja liekā svara ir daudz, šāda kombinācija nebūs iespējama,” uzsver ārste.

Kad vislabāk veikt?

Vēdera plastikas operāciju sievietēm rekomendē veikt, kad grūtniecību vairs neplāno, jo pēc bērniņa iznēsāšanas vēders atkal būs pastaipījies. Tiesa, to var veikt atkārtoti, taču tas nav vēlami. Jāzina, ka vēdera plastikas operācijas gadījumā vecums nav šķērslis – to veic gan jaunām sievietēm, gan dāmām un kungiem labākajos gados.  Ja plānā ir nomest lieko svaru, tas jāizdara pirms operācijas, jo, svaram pēc operācijas turpinot kristies, liekā āda veidosies no jauna. Jāatceras, ka visas ķirurģiskās manipulācijas veic tad, kad pagājis pusgads pēc bērniņa barošanas ar krūti.

“Protams, katra ķirurga sapnis ir gadījums, kad liekās ādas ir daudz,” norāda ārste. “Taču tas tā ne vienmēr ir – gadās, ka liekās ādas veiksmīgai operācijai nepietiek. Lai ķirurgs varētu veiksmīgi veikt operāciju, pacientam jāapzinās, ka ādu nedrīkst pārlieku nostiept, jo tad radīsies problēmas ar asinsapgādi, turklāt rēta vienkārši var neizturēt. Tāpēc var gadīties, ka ķirurgs pilnīgākam cilvēkam vispirms ieteiks nomest mazliet svara – tad izveidosies izteiktāks viduklis un āda kļūs padevīgāka.”

Jāievēro saudzējošs režīms

Plānojot operāciju, jāzina, ka pēc tās divas nedēļas būs nepieciešams ievērot saudzējošu režīmu. Lai saturētu jauno vēderu, mēnesi jāvalkā speciāla koriģējoša korsete, un, ja mājās gaida mazi bērni, neiztikt bez apkārtējo palīdzības.

Sporta aktivitātes var sākt plānot apmēram mēnesi pēc operācijas, taču ļoti būtiski ir tās atsākt pamazām, tas attiecas arī uz vēdera preses vingrojumiem. Pēc trīs mēnešiem var atsākt pilna apjoma sporta slodzi. Pēc operācijas rūpes prasīs arī rēta – ir svarīgi to pareizi kopt. Sākumā tā būs izteikti sārta, taču apmēram pēc pusgada sāks balēt, līdz kļūs pavisam gaiša. Ja rēta vietām kļūst biezāka vai neizbalē, šīs estētiskās problēmas šodien veiksmīgi risina ar lāzera metožu un mikropigmentācijas palīdzību.

“Lai arī šī vēdera plastikas operācija nav tik sarežģīta, kā, piemēram, sejas plastika, jārēķinās, ka tā ir apjomīga un ir nepieciešams laiks audu sadzīšanai, tāpēc ir ļoti svarīgi skrupulozi ievērot ārsta rekomendācijas un, sajūtot kaut nelielas izmaiņas, konsultēties ar savu ķirurgu,” norāda Dr. M. Rudakovska.

Saistītās ziņas

Plastikas ķirurgs Eduards Jurševičs: "Ja sejā skaidri redzama plastiskā operācija, tas nozīmē, ka ķirurgs ir sagrēkojis"
Ieva Plaude atklāti par savu pieredzi - sejas plastisko operāciju: "Māte mīļā, es taču nezināju, cik tas ir smagi"
Francijas pirmā lēdija Brižita Makrona veikusi plastisko operāciju, lai izskatītos jaunāka 6

Citi šobrīd lasa

Lielais jautājums: "Vai ASV palīdzības pārtraukšana Ukrainai nozīmētu Krievijas uzvaru?"
Vai var atgūt pārmaksāto nodokli par attaisnotajiem izdevumiem, ja strādāts vien dažus mēnešus gadā?
Toms Krūzs sācis kopdzīvi ar jaunu draudzeni - sabiedrības dāmu no Krievijas 2
Tēmas: Diētas