Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Festivāla īpašais viesis ir komponists un vairāku nozīmīgu grāmatu autors Eduardo Reks Miranda. (Foto: Publicitātes foto)

Rīgā notiks telpiskās skaņas un zinātnes festivāls SWRL “Komplimentārās pretrunas”

Kultūra
2023. gada 3. novembrī 12:00 2023. gada 3. novembrī 12:00
  Jauns.lv
No 10. līdz 18. novembrim festivāla centrā Vecrīgā, Kaļķu ielā 24, ar jaundarbu koncertprogrammu un meistarklasēm norisināsies telpiskās skaņas festivāls “Komplimentārās pretrunas”.

Tas vienuviet pulcēs Latvijas un ārvalstu komponistus un zinātniekus, lai ar 36 skaļruņu palīdzību, speciāli izveidotā daudzkanālu skaņas kupolā, ļautu klausītājiem gūt jaunu skaņas uztveres pieredzi.


Aptuveni stundu gari telpiskās skaņas koncerti notiks īpaši izveidotā telpiskās skaņas kupolā, vairākas reizes dienā. Latvijā samērā maz pazīstamais koncertformāts klausītājam ļaus piedzīvot skaņas pieredzi, ko nav iespējams īstenot citiem līdzekļiem. Festivāla izglītības programmas ietvaros pasaulslavenais laikmetīgās mūzikas komponists Eduardo Miranda pasniegs meistarklasi mūzikas kompozīcijas studentiem un publisko lekciju festivāla atklāšanas vakarā. Tāpat, sadarbībā ar QLatvia tiek veidots ievadkurss kvantu skaitļošanā.

Foto: Publicitātes foto

“Ar šo projektu mēs vēlamies iepazīstināt Rīgas iedzīvotājus ar laikmetīgas telpiskās mūzikas pieredzi, piedāvājot komponistu speciāli radītu skaņdarbu koncertprogrammu par kvantu fizikas konceptiem. Liela daļa aizrautīgi strādājuši kopā ar zinātniekiem, pat laboratorijās, lai izprastu kvantu fizikas procesus un ietērptu skanējumā. Ar ikgadēju festivālu vēlamies iedzīvināt Latvijas mūzikas ainavā samērā maz pazīstamu koncertmūzikas formātu - telpiskas elektroakustiskas mūzikas atskaņojumus,” stāsta festivāla mākslinieciskais vadītājs Voldemārs Johansons.

Pirms 100 gadiem ievērojamais dāņu fiziķis Niels Borss saņēma Nobela prēmiju fizikā par ieguldījumu atomu struktūras izpētē. Viņa revolucionārais darbs lika pamatus kvantu mehānikai un noteica enerģijas kvantizācijas koncepciju atomā, kā arī izvirzīja komplementaritātes ideju, kas paredz, ka daļiņas, atkarībā no veida, kā tās tiek novērotas, uzrāda gan viļņiem, gan daļiņām atbisltošu uzvedību. Svinot šos atklājumus, Vizionārās kultūras fonds sadarbībībā ar Dānijas kultūras institūtu un Nilsa Bora Institūtu, iedzīvināja projektu "Komplementārās pretrunas", kura ietvaros mūzikas autori Anna Fišere (LV), Jacob Kirkegaard (DK) un Tie Yann (CN) iedvesmojās no kvantu zinātnes idejām un, konsultēoties ar kvantu fizikas pētniekiem no Nilsa Bora institūta Kopenhāgenā,radīja jaunus skaņas darbus. 2023. gadā šo programmu paplašina latviešu autoru jaundarbi (Voldemārs Johansons, Linda Leimane), izveidojot dabaszinātnēm veltītu koncertprogrammu.

Festivāla īpašais viesis ir komponists un vairāku nozīmīgu grāmatu autors Eduardo Reks Miranda (Eduardo Reck Miranda, https://www.plymouth.ac.uk/staff/eduardo-miranda, Plimutas Universitātes Starpdisciplinārā datormūzikas pētniecības centra (ICCMR) vadītājs (https://www.plymouth.ac.uk/research/iccmr ). Miranda ir eksperts vairākās mūsdienu mūzikas pētniecības disciplīnās, starp viņa publikācijām ir: "Quantum Computer Music:  Foundations, Methods and Advanced Concepts", "Handbook of Artificial Intelligence for Music: Foundations, Advanced Approaches, and Developments for Creativity". Mirandas pašreizējie pētījumi ir vērsti uz kvantu skaņu un kompozīciju, kas ietver kvantu skaitļošanu. Šajā virzienā viņš sadarbojas ar vadošajiem pētniecības uzņēmumiem šajā jomā: Quantinuum un IBM. Viņa kompozīciju "Qubism" šovasar pirmatskaņoja Londonas sinfonietta: https://londonsinfonietta.org.uk/whats-on/turning-points-sound-unwrapped.

Foto: Marketing Central

Festivālā izskanēs Annas Fišeres (Latvija), Jakoba Kirkegārda (Dānija), Tie Jannas (Ķīna), Eduardo Mirandas (Lielbritānija), Voldemāra Johansona un Lindas Leimanes (Latvija) jaundarbi. Paralēli norisināsies meistarklases. Pilna festivāla programma un biļetes atrodamas vietnē: https://www.swrl.space/ un biļešu tirdzniecības vietnē https://fienta.com/complementary-contradictions-swrl-23

2022. gadā Vizionārās kultūras fonds uzsāka telpiskās mūzikas koncertprogrammu "VIDŪ", kas tika atskaņota Cēsu koncertzālē. Šie koncerti izpelnījās plašu publikas atzinību. Notikums tika izvirzīts Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2022” kategorijā Pārsteigums.

Vēl portālā

Četras krāsas, kas, kā apgalvo nekustamā īpašuma eksperts, liek mājoklim izskatīties "lēti"
Izglītības eksperts no Norvēģijas: "Diemžēl esmu redzējis, kā divgadnieki bērnudārzā sēž nekustīgi, uz galda saliktām rokām"
Nelūgtais viesis – pelējums! Dažas idejas, kā to efektīvi apkarot
Pievienot komentāru