Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lolita Ritmanis. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

"Pastaiga" sasniegumu tops - Latvijas gada sievietes kultūrā 2022

Topi
2022. gada 26. augustā 10:47 2022. gada 26. augustā 10:47
  Pastaiga
Katru gadu žurnāls "Pastaiga" veido Latvijas sieviešu sasniegumu topu, un ik reizi, apkopojot žurnāla izvēlēto ekspertu viedokļus, pārņem neizmērojams lepnums un apziņa - Latvijas bagātība ir izglītotas, uzņēmīgas, izcilas, mērķtiecīgas un talantīgas sievietes. Lūk, Latvijas gada sievietes kultūrā (mūzika, māksla, teātris, literatūra, kino).

Uzdrīkstēties, īstenot savas ieceres un apņēmīgi virzīties uz mērķi. Pieņemt lēmumus – bieži vien ne tos vieglākos –, apzinoties, ka tas var izraisīt viļņošanos sabiedrībā. Būt uzmanības centrā, uzņemties vadību un atbildību. Spēt izveidot lielisku komandu, jo kopā var izdarīt un sasniegt vairāk. Iestāties pret muļķību un aprobežotību, cīnīties pret netaisnību… Paveikt šķietami nepaveicamo, spēt redzēt tālāk par apvārsni un palīdzēt tiem, kam tas visvairāk nepieciešams. Nekas no tā nav viegli un vienkārši, bet, lūk, sievietes, kuras to spēj! Profesionāles ar viedokli un mugurkaulu, kas nebaidās kļūt neērtas un sekot ideāliem. Sievietes, kuru paveiktais liek aizrauties elpai un iedvesmo. Visu cieņu, dāmas, lepojamies ar jums un jūsu panākumiem! Paldies, ka darāt visu, lai mēs dzīvotu labākā sabiedrībā!


Lai gan Pastaigas sasniegumu topu veido redakcijas izvēlēto ekspertu viedokļi, tas ik gadu atspoguļo aktuālos notikumus un izceļ gaismā sievietes, kas uzmirdzējušas un sevi spilgti pierādījušas to kontekstā. Karš Ukrainā licis paraudzīties ar citām acīm uz neskaitāmiem jautājumiem, izvirzot priekšplānā drošību, kiberdrošību, uzticamu informāciju un reālu palīdzību kara bēgļiem. Arī topa nominantu vidū redzam, cik ļoti mēs, līdzcilvēki, novērtējam sievietes, kas dara visu iespējamo un neiespējamo, lai savas kompetences un iespēju robežās palīdzētu stiprināt mūsu valsts drošību, informētu sabiedrību un risinātu ar bēgļiem saistītus jautājumus. Viņu vidū ir NATO ģenerālsekretāra vietniece Baiba Braže, Cert.lv vadītāja Baiba Kaškina, žurnālistes Ieva Vārna un Kristīne Garklāva, ukraiņu atbalsta centra Common Ground Andrejsalā dibinātājas un iniciatīvas autores Ieva Irbina un Inese Dābola. Mums ir lieliskas zinātnieces, tehnoloģiju ekspertes, juristes, ekonomistes, uzņēmējas, uzņēmumu vadītājas, mediķes, politiķes, kultūras un mediju darbinieces, arhitektes, dizaineres, modes mākslinieces, sportistes, fitnesa treneres un aktīvistes, kas veic milzu darbu, rūpējoties par tiem, kuri nonākuši grūtībās. Iedvesma ikvienam, jo mums visām un visiem taču ir pa spēkam darīt vairāk.

Eksperti

Pēteris Strautiņš, Luminor bankas ekonomists
Renāte Strazdiņa, Microsoft Veselības aprūpes un dzīvības zinātņu nozares klientu transformācijas vadītāja Eiropas, Vidējo Austrumu un Āfrikas reģionā
Liene Briede, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centra direktore, Eiropas Inovāciju padomes valdes locekle
Linda Saulīte, komunikāciju aģentūru grupas Dentsu Latvia valdes locekle, RTU pasniedzēja un doktorante
Egija Gailuma, uzņēmēja, OX Drive līdzīpašniece
Gunda Vaivode, LR 3 Klasika direktore
Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes vadītāja, RSU profesore, bērnu infektoloģe
Sanita Osipova, Latvijas Universitātes profesore, Dr. iur.
Zita Zariņa, Latvijas Bankas padomes locekle
Baiba Rubesa, SIA Novatore dibinātāja un NOVATORE Impact Summit, kas notiks 22.–23. septembrī, idejas autore un virzītāja
Ingūna Skuja, keramiķe un porcelāna māksliniece, dueta Skuja Braden dalībniece
Aigars Rostovskis, LTRK prezidents, Biznesa augstskolas Turība īpašnieks
Ivars Norvelis, Porsche Latvia valdes loceklis
Pēteris Bajārs, biroja Outofbox vadošais arhitekts
Ilze Bagatska, zvērināta advokāte, brīvprātīgā ukraiņu basketbolistu koordinatore Latvijā

Latvijas 2022. gada izcilākās sievietes kultūrā (mūzika, māksla, teātris, literatūra, kino)

Lolita Ritmanis, komponiste

“2022. gadā saņēmusi ASV prestižo Grammy mūzikas balvu kategorijā Labākā klasiskās mūzikas izlase par albumu Women Warriors – The Voices Of Change, kura ierakstā piedalījies arī Rīgas Doma meiteņu koris. Filmas Dvēseļu putenis mūzikas autore.”
Pēteris Strautiņš

“Komponistes izcilais veikums tika novērtēts ar Grammy balvu un lika izskanēt Latvijas vārdam kultūras pasaulē.”
Zita Zariņa

Lolita Ritmanis. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Ieva Segliņa, aktrise

“Atceros Ievu kopš brīža, kad viņa, šķiet, 15 gadu vecumā spēlēja Lolitu uz Dailes teātra skatuves. Izaugusi par lielisku aktrisi, daudzšķautņainu profesionāli, ko novērtē gan skatītāji, gan kritiķi un kolēģi. Bet pats galvenais – viņa ir brīnišķīgs cilvēks.”
Linda Saulīte

“Talantīga, skaista, trausla un ar milzīgu gribasspēku apveltīta māksliniece. Viņas Rainītis Smiļģī bija aktiermeistarības paraugstunda.
Katrā nākamajā izrādē Ieva spēj mainīties un pārsteigt – no atkarību plosītās Jūlijas jaunkundzes līdz Sievietei no Elpas. Gada aktrise, kas šo pagodinošo titulu uztver ar mūslaikiem netipisku pazemību.”
Gunda Vaivode

Ieva Segliņa. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Inese Dābola, Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles rīkotāja, biedrības Common Ground aktīviste

“Par laikmetīgās mākslas aktīvu popularizēšanu Latvijā un Malkoviču Dailes teātrī.”
Renāte Strazdiņa

Inese Dābola. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Elīna Maligina, aktrise un māksliniece

“Pēc smaga dzīves pārbaudījuma atdzimusi caur literatūru, mākslu un kino.”
Liene Briede

Elīna Maligina. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Paula Labāne, jaunā aktrise (filma Mīlulis)

“Viņa ir jauna. Kad noskatījos filmas Mīlulis slepeno pirmizrādi, biju šokā par to, cik talantīgi bērnu aktieri mums ir.”
Egija Gailuma

Paula Labāne. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Agnese Budovska, aktrise

“Acīmredzams talants, nopietnas, viņas 30 gadu vecumā briljanti nospēlētas lomas gan kino, gan teātrī, emocionālā inteliģence un maigā sievišķība, kas pamanāma gan lomās, gan ārpus tām.”
Dace Zavadska

Agnese Budovska. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Inga Tropa, aktrise un režisore

“Latvieši netic politiķiem, bet ir teātramīļi. Tāpēc, lai par būtiskiem jautājumiem runātu ar mūsu tautu, aicinātu uz pārdomām, sētu dvēselēs empātiju, tas jādara no skatuves. Un to ļoti mērķtiecīgi un prasmīgi dara aktrise un režisore Inga Tropa. Šogad tā ir luga Naži vistās, taču mani uzrunāja Zalkša līgava, kas tā īsti savu skatītāju sasniedza tikai šogad, kad tika atcelti teātra apmeklēšanas ierobežojumi, un vēl ilgi lika domāt par mums, latviešiem, mūsu pašpietiekamību, citādā atgrūšanu, sadzīvošanu ar varasdarbiem (kas aktualizējās, risinot abortu jautājumu Ukrainā izvarotajām sievietēm).”
Sanita Osipova

Inga Tropa. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Alise Ģelze, producente, White Picture

“Neatlaidīga, veiksmīga kinoproducente vairāku gadu garumā.”
Baiba Rubesa

Alise Ģelze. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Rasa Šmite, māksliniece

“Kopā ar vīru Raiti veido digitālo mediju mākslu. Divas reizes Purvīša balvas nominanti.”
Ingūna Skuja

Rasa Šmite. (Foto: LETA)

Žanete Grende, fonda Viegli padomes priekšsēdētāja

“Man ļoti patīk tas, ko viņa dara ar savu fonda Viegli komandu. Savā ziņā viņi, manuprāt, ir radījuši tādu alternatīvo kultūru – tautas kultūru. Rada vietas un notikumus, kas svarīgi un tuvi mūsu tautai.”
Aigars Rostovskis

Žanete Grende. (Foto: LETA)

Olga Žitluhina, horeogrāfe, laikmetīgās dejas pasniedzēja

“Izskatot iespējamās nominācijas kultūrā, meklējām jomu, kas ir visietilpīgākā un vienlaikus reprezentē Latviju plašā mērogā. Deja apvieno mūziku, kustību un aktiermākslu. Olga Žitluhina teju pirms 30 gadiem nodibināja savu deju kompāniju, ko pamatoti uzskata par laikmetīgās dejas sākumu Latvijā. 1998. gadā viņa iedibināja festivālu Laiks dejot, kas notiek vēl šobaltdien un ir attīstījies par platformu, kur varam iepazīt gan vietējos, gan starptautiskos horeogrāfus. Pateicoties Žitluhinas kundzes ieguldījumam, Latvija ir iezīmēta starptautiskās laikmetīgās dejas kartē.”
Ivars Norvelis

“Laikmetīgās dejas aizsācēja un attīstītāja Latvijā, horeogrāfe, dejotāja, pasniedzēja, festivāla Laiks dejot dibinātāja. Savu dzīvi pavada dejā. 2021. gadā savos sešdesmit atzīta par gada labāko laikmetīgās dejas dejotāju. Arī man ir bijis tas gods būt viņas skolniecei TDK Liesma.”
Ilze Bagatska

Olga Žitluhina. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena, mākslinieču duets Skuja Braden

“Latvijas ekspozīcija Venēcijas mākslas biennālē Tirgot ūdeni upes malā – no šoka līdz apbrīnai, no ierindošanas labāko nacionālo paviljonu topos līdz raksturojumam, ka ir “tik slikti, ka kļūst jau labi”.”
Pēteris Bajārs

Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Citas "Pastaiga" Latvijas sieviešu sasniegumu topa nominantes skati šeit

Vēl portālā

Izglītības eksperts no Norvēģijas: "Diemžēl esmu redzējis, kā divgadnieki bērnudārzā sēž nekustīgi, uz galda saliktām rokām" 1
Pētnieki atklāj cēloni garā Covid galvenajam simptomam
Īstajā brīdī satiksi vajadzīgos cilvēkus - horoskops visām zodiaka zīmēm no 26.02. līdz 3.03.
Pievienot komentāru