Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Ko tev nodara ātrās diētas

Esi vesels
2023. gada 24. septembrī 06:54 2023. gada 24. septembrī 06:54
  "100 Labi padomi Par veselību"
Vai var pāris nedēļu laikā atbrīvoties no traucējošiem kilogramiem? Kā tas ietekmē veselību, pašsajūtu un izskatu? Vai periodiska svara samazināšana un ēdienkartes ierobežošana var nākt par labu? Kādus riskus slēpj nepārdomāta tievēšana?Skaidro uztura speciāliste Eva Kataja.

Ātro diētu blakusefekti un sekas


1. Blakusefekti

Garastāvokļa svārstības. Iespējams, esat pamanījuši, ka sieviete, kas ievēro diētu, ir diezgan neizturama. Te viņa ir pacilāta, priecīga un enerģijas pilna, te viss ir slikti, sāp galva, ir auksti un nav spēka. Beigu beigās rodas nīgrums, dusmas, bezpalīdzība, skumjas un visa plašā emociju gamma.

Garastāvokļa svārstības var skaidrot gan ar samazināto enerģijas un uzturvielu uzņemšanas daudzumu, gan ar sevis ierobežošanu. Vienā brīdī ir prieks, ka vari sevi ierobežot, bet nākamajā – dusmas, ka, lūk, šādi jācieš un jāmokās.

Vēdera darbības traucējumi, sausa āda, trausli nagi, mati, samazināta seksualitāte un citas problēmas. Atkarībā no ievērotās diētas var būt gan aizcietējumi, gan šķidra vēdera izeja. Tāpat var būt vēdera uzpūšanās, pastiprināta gāzu veidošanās un vēdersāpes. Ja neuzņemat pietiekami daudz olbaltumvielu, taukskābju, antioksidantu un citu savienojumu, noteikti cieš arī ārējais izskats. Ja mērķis ir izskatīties skaistāk, pievilcīgāk un pašpārliecinātāk, ļoti iespējams, tas netiks panākts – vajadzēs biezāku kārtu kosmētikas, kādu enerģijas dzērienu un vēl papildus afrodiziaku.

Nopietni runājot, ir jāsaprot, ka skaistāku, starojošāku un veselīgāku izskatu, kā arī labāku pašsajūtu nevar iegūt, veicot destruktīvas darbības pret savu organismu.

Salšana. Ja diētu ievēro aukstajā gadalaikā, salšana ir gandrīz neizbēgama. Ja organisms nesaņem pietiekami daudz enerģijas, operatīvai siltuma saražošanai resursu nepietiek. Man ir bijušas pacientes ar ēšanas traucējumiem, kas šo uztver kā indikatoru, ka viņas visu dara pareizi. Proti, ja salst, tātad uzņemto kaloriju daudzums ir gana mazs un notiek tievēšanas process. Lieki piebilst, ka šis nu galīgi nav veselīgs domāšanas (un tievēšanas) veids, ja gadījumā kādam tā tomēr šķiet.

Pārmērīga koncentrēšanās uz ēdienu. Ievērojot diētu, ļoti liela daļa enerģijas tiek veltīta maltīšu plānošanai, sapņošanai par ēdienu, domām par produktiem, kurus nedrīkst ēst. Ja vien jūs neesat profesionāli pavāri vai pārtikas sagādnieki, lielākajā dienas daļā nav jādomā par ēdienu. Ir patīkamākas un svarīgākas lietas, uz kurām vērst savu enerģiju.

Ierobežotības izjūta. O, jā, šī ir diezgan nepatīkama un traucējoša izjūta, jo jūs vairs nevarat darīt to, ar ko iepriekš esat pieraduši nodarboties. Un tas neattiecas tikai uz iecienīto ēdienu baudīšanu. Jūs atsakāties aiziet pavakariņot ar draugiem uz restorānu, izvairāties no saviesīgiem pasākumiem vai – vēl trakāk – dodaties uz tiem, bet turat sevi stingros grožos un neko no piedāvātā ēdienu klāsta nenobaudāt, jo sīpolu zupas taču, visticamāk, tur nav!

2. Sekas

Samazināta muskuļu masa un palēnināta vielmaiņa. Lūk, šī ir milzīga problēma visām ātrajām diētām, kad strauji samazina uzņemto enerģijas daudzumu un veicina ātru svara kritumu. Tā kā vispirms samazinās muskuļu un ūdens daudzums organismā, palēninās arī vielmaiņa. Kas notiek pēc tam, kad atkal sākam ēst normāli? Domājat, zaudētie muskuļi uzreiz pieaug? Nekā! Turklāt atjaunot vielmaiņu iepriekšējā “ātrumā” nav nemaz tik viegli. Daži pētījumi liecina, ka tas ir pat neiespējami.

Svara pieaugums. Ja diētu pārtraucat, kāds laiciņš pagājis, un atkal esat sākuši ēst normāli, nav jābrīnās, ka svars atgriežas. Vispirms tiks atjaunotas glikogēna rezerves organismā un piesaistīts ūdens, bet pēc tam pavisam droši var veidoties arī tauku uzkrājumi, jo organisms nezina, vai jums neienāks prātā tuvākajā laikā vēl kādu reizi pievērsties ierobežojumiem.

Diemžēl mūsu ķermenis nespēj diferencēt to, cik daudz tauku rezervju mums jau ir, drošības labad tas, vienalga, veido uzkrājumus.

Neticība sev. Vilšanās izjūta, dusmas un neticība saviem spēkiem ir diezgan destruktīvas emocijas, kas bieži vien pārņem tievētājus un iesakņojas gana dziļi. Rodas pārliecība, ka nav iespējams atbrīvoties no liekā svara, dusmas, ka nesanāk, un visam tiek atmests ar roku. Līdz brīdim, kad vai nu mainām stratēģiju, vai atkal (vēl pēdējo reizi) izmēģinām kādu citu diētu.

Diētas kā ēšanas traucējumu sākums

Nereti vienlaikus ar diētas ievērošanu sākas arī ēšanas traucējumu ceļš. Ar to nav jāsaprot tikai anoreksija un bulīmija, bet arī kompulsīvie ēšanas traucējumi (biežas negausīgas ēšanas lēkmes) un mainīti ēšanas paradumi nepamatotu iemeslu dēļ. Piemēram, parādās iracionālas bailes no visa, kas satur miltus vai cukuru, tāpēc konkrētie produkti no uztura tiek pilnībā izslēgti un uzskatīti par ļaunuma sakni. Cilvēks vairs nespēj adekvāti pieņemt lēmumus par ēdienu izvēli, un ēšana ārpus ierastā režīma un ēdienkartes sagādā vairāk stresa nekā prieka.

Ja jums ir sajūta, ka nevarat ēst visu, ko ēd citi (tas nenozīmē, ka noteikti viss ir jāēd!), un domas par ēdienu sagādā stresu, lūdzu, nemokieties un dodieties pie uztura speciālista noskaidrot, kāds būtu vislabākais risinājums, lai atgūtu mierpilnas attiecības ar ēdienu.

Citi šobrīd lasa

Pilnīgi viss, kas tev jāzina par savām aknām! No biežākajām slimībām līdz produktiem, kas tām palīdz
Kamēr ģenerālis cīnās par "krievu pasauli" Ukrainā, izplatās skrejlapas ar viņa sievas kailfoto 4
Zelenskis: Ukraina zaudējusi 31 000 karavīru 1
Tēmas: Diētas
Pievienot komentāru