Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Ne tikai encefalīts un laimborelioze! Laboratorijās pārbaudītājās ērcēs atklāj vēl kādu slimību

Esi vesels
2023. gada 11. jūlijā 13:24 2023. gada 11. jūlijā 13:24
  Jauns.lv
“Centrālajā laboratorijā” pirmajā pusgadā izmeklētas jau 2268 ērces, kas ir piegādātas laboratorijā no visas Latvijas. Pērn šajā laika periodā to skaits bija mazāks –  2018.

“Pēc ērces koduma cilvēks var inficēties ne tikai ar ērču encefalīta vīrusu, bet arī ar citiem infekcijas slimību ierosinātajiem. Divās pēcsvētku dienās pēc Jāņiem vien izmeklēšanai filiālēs visā Latvijā bija atgādātas 316 ērces, divām atrasts ērču encefalīta vīrusa RNS, bet 145 kāds cits ērču pārnēsāto infekcijas slimību ierosinātājs – 88 gadījumos tika noteikta Borrelia burgdorferi DNS, kas nozīmē ka cilvēkam var attīstīties laimboreliozes slimība. Savukārt 42 ērcēs bija noteikta Rickettsia species DNS.


Ir zināmas vairākas patogēnās riketsiju sugas, un līdz ar to, ja ir atrasta šī ierosinātāja DNS, cilvēkam ir risks riketsiozes attīstībai, kas var izpausties ar tai raksturīgiem izsitumiem un paaugstinātu temperatūru," komentē “Centrālās laboratorijas” valdes locekle, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko. 

Paraugu ņemšanas filiāļu darbiniekiem ērces visbiežāk jānoņem nedēļas nogalēs, un pārsvarā pēc palīdzības vēršas cilvēki gadījumos, ja nepieciešams ērci noņemt bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem āda vairs nav tik elastīga un ērci izņemt ir īpaši grūti. Pacienti vēlas, lai ērci noņem medicīnas darbinieks, jo šo procedūru labāk uztic profesionāļiem drošības apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, ka baidās pieskarties ērcei. Lielākā daļa klientu nav pārliecināta, ka pašu spēkiem ērci izņems pilnībā – vai visu izdarīs pareizi. Rekomendējami izņemto ērci arī pārbaudīt, bet tas nav obligāti. 

Iedzīvotāju pieprasījuma dēļ paredzēts, ka drīzumā visās “Centrālās laboratorijas” filiālēs, ne tikai Rīgā, būs pieejama iespēja noņemt ērces.

Ērces aktivizējas, tikko gaisa temperatūra pārsniedz +3-5°C grādus, tādēļ to noņemšanas pakalpojums “Centrālajā laboratorijā” tiks nodrošināts visu gadu.

"Pēc ērces noņemšanas vienas līdz trīs nedēļu laikā obligāti jānovēro savs veselības stāvoklis,” iesaka Jeļena Storoženko. Tomēr speciāliste uzsver, ja arī izmeklēšanas rezultāts pēc ērces pārbaudes ir pozitīvs, tas nenozīmē ka infekcija attīstīsies.

Citi šobrīd lasa

FOTO un VIDEO: kara otrajā gadadienā visā Latvijā notiek atbalsta pasākumi Ukrainai
Krievijā spēlējošajiem hokejistiem sociālajos tīklos uzrodas "simtiem aizstāvju" 3
Alekseja Navaļnija mirstīgās atliekas beidzot atdotas viņa mātei 2
Pievienot komentāru