Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
LETA

Ņemot vērā iedzīvotāju krājumu veidošanas "trakumu", Zāļu valsts aģentūra nāk klajā ar aicinājumu

Mājas aptieciņa
2022. gada 23. martā 12:54 2022. gada 23. martā 12:54
  Jauns.lv
Zāļu valsts aģentūra (ZVA) iesaka iedzīvotājiem neveidot liekus zāļu uzkrājumus un nepirkt zāles nepamatoti lielā daudzumā, ņemot vērā, ka zālēm ir noteikts derīguma termiņš un nepieciešami noteikti uzglabāšanas nosacījumi. Nepamatota zāļu lietošana, kā arī to lietošana pēc derīguma termiņa beigām var nodarīt būtisku kaitējumu cilvēka veselībai.

ZVA aicina zāles iegādāties tikai tādā apjomā, kāds ir nepieciešams lietošanai. Piemēram, ārsta izrakstītas recepšu zāles, kas cilvēkam jālieto pastāvīgi saskaņā ar ārsta nozīmētu terapiju, ir lietderīgi iegādāties un uzturēt krājumā tāda apjomā, kas pietiekams vismaz viena līdz trīs mēnešu patēriņam. Savukārt tās zāles, kuras nepieciešams lietot tikai periodiski, piemēram, bezrecepšu zāles, iedzīvotājiem tiek ieteikts iegādāties vienu, nevis desmit iepakojumus.


Zāļu vairumtirgotāji regulāri piegādā aptiekām un ārstniecības iestādēm Latvijas iedzīvotājiem nepieciešamās zāles. Ja aptiekā uz vietas nav pieejamas konkrētas zāles, tā var šīs zāles pasūtīt lieltirgotavā. Gadījumā, ja zāles pieejamas noliktavā, lieltirgotava tās var piegādāt vienas darba dienas laikā. Līdz ar to, ZVA iesaka neatlikt zāļu iegādi uz pēdējo brīdi, bet vērsties pie ārsta un aptiekā savlaicīgi, ņemot vērā savu veselības stāvokli un iespējamās specifiskās vajadzības.

ZVA nepārtraukti uzrauga zāļu pieejamību un to potenciālas nepieejamības vai piegādes pārtraukuma gadījumā sazinās ar zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekiem un lieltirgotavām,  lai noskaidrotu, kādas ir alternatīvas zāļu piegādes iespējas, kad zāļu pieejamība tiks atjaunota un tās atkal būs pieejamas iegādei aptiekās.

Informācija par zāļu pieejamību un to, kurās zāļu lieltirgotavās ir pieejamas konkrētās zāles, ir pieejama ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv esošajā Zāļu reģistrā, sameklējot informāciju par konkrētām zālēm, pēc to nosaukuma vai aktīvās vielas. Zāļu reģistrā tiek publicēta arī informācija par zāļu pieejamības atjaunošanas datumu Latvijā. Tāpat informāciju iespējams noskaidrot arī, vēršoties tuvākajā aptiekā.

Vienlaikus ZVA aicina privātpersonas pašrocīgi neiegādāties zāles ziedošanai Ukrainas iedzīvotājiem, tai skaitā  nenodot zāles ziedojumos pašvaldībām vai labdarības organizācijām. Vairākas labdarības organizācijas, kuras organizē palīdzības nodošanu Ukrainai, vāc naudas ziedojumus, kas kalpos izdevumu segšanai zāļu nosūtīšanai no lieltirgotavām likumā noteiktajā kārtībā. Pastāv risks, ka gadījumā, ja zāles netiek pareizi uzglabātas un pārvadātas,  piemēram, neatbilstošā temperatūrā, to lietošana var radīt ļoti nopietnu un dzīvībai bīstamu kaitējumu cilvēka veselībai.

Iekšlietu ministrija norāda, ka Ukrainas iedzīvotājiem nepieciešamo zāļu piegādi Latvijas valsts veic centralizēti, sadarbojoties ar Ukrainas iestādēm, kas nosūta pieprasījumus, precizējot specifiskas vajadzības un zāļu apjomus. Tādā veidā iespējams sniegt palīdzību ātrā un drošā veidā un parūpēties, ka tā sasniedz cilvēkus, kam tā nepieciešama.

Citi šobrīd lasa

Vai vegānisks uzturs patiešām ir veselīgāks nekā gaļas ēšana? Zinātniekiem ir atbilde 5
Rakstniece Dace Rukšāne nēsā somiņu ar izbrīnītām acīm 1
FOTO: Jakovļevs, Zande, Kalniņš un citi tautā mīlēti aktieri svin "Splendid Palace" 100. jubileju
Pievienot komentāru