Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Laiks sākt domāt par augu mulčēšanu. Kā to darīt pareizi, lai nekaitētu augiem?

Noderīgi ikdienā
20. septembrī 06:01 2023. gada 20. septembrī 06:01
  Jauns.lv
Septembris ir ideāls mēnesis, lai sāktu domāt par mulčēšanu, taču, ja mulčēsiet gan ap kokiem, gan dobēs, izvairieties no "mulčas vulkāna" kļūdas.

Eksperti brīdina, ka šī tendence, kad mulča tiek uzbērta augstu pie koka stumbra, lai radītu glītu un viendabīgu izskatu, var radīt vairāk kaitējuma nekā labuma.


"Augsts mulčas kalns, kas sakrauts pret koka stumbru, to uzreiz nogalinās," saka Marta Smita, dārzniece un bijusī dārzkopības pasniedzēja Ilinoisas Universitātē Čikāgā. 

Kāpēc jāizvairās no šīs mulčēšanas kļūdas?

"Mulčas uzbēršana uz mizas pakļauj to tumsai un mitrumam, miza sāks pūt, un sapuvuša miza nevar pasargāt koku no kukaiņiem un slimībām," stāsta Marta. 

Ja mulča ir pārāk smaga, tā var atņemt saknēm skābekli un samazināt augsnes spēju izžūt. Mulča arī radīs siltumu, kas pārmērīgi aizsargās koku un kavēs tā dabisko ciklu sagatavoties gadalaikiem. 

Turklāt pārāk daudz mulčas veicina sekundāro koka sakņu augšanu, kas apvij stumbru un var aizdusināt koka galvenās dzīvībai svarīgās saknes.

Mulčēšanai ir nozīme, ja to izmanto pareizi

Pareizi izmantota mulča palīdz augsnei pāriet no viena gadalaika uz citu un var sniegt tādas priekšrocības kā kvalitātes uzlabošana un palīdz atbrīvoties no nezālēm. 

Mulča ir noderīga, jo tā nomāc jaunu nezāļu augšanu, palīdz aizturēt mitrumu, padara dārzu vai podus sakoptus un atkarībā no tā, ko izmantojat, var arī pabarot augsni. Ir labi zināt, kad ir īstais laiks mulčēt puķu dobes, un mulčēšana dārzeņu dārzā var nodrošināt labāku un veselīgāku ražu, kad pienāks ražas laiks.

Kurus augus nevajadzētu mulčēt? 

Jebkurš augs, kam patīk sausi, akmeņaini apstākļi, piemēram, lavanda, rozmarīns un salvija, nepanesīs mulčēšanu. 

Citi šobrīd lasa

Skumji skatīties. Brūsa Villisa meita publisko video ar smagi slimo tēti
VIDEO: pirmie kadri ar Ukrainas frontē zaudēto "Leopard" tanku
Slēpj bojāgājušā līķi: policija aizturējusi transportlīdzekļa vadītāju saistībā ar traģisku ceļu satiksmes negadījumu Padedzē 1
Pievienot komentāru