Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Izvairīties no bites vai lapsenes dzēliena siltajā laikā ir teju neiespējami. (Foto: Shutterstock)

 

Ko darīt, ja iedzeļ bite - un kad ir jāzvana ātrajai palīdzībai

Noderīgi ikdienā
2022. gada 14. jūlijā 17:22 2022. gada 14. jūlijā 17:22
  Jauns.lv
Atpūšoties dabā, ar bites dzēlienu var saskarties ikviens. Lai mazinātu sāpes, vairumā gadījumu būs līdzēts, to apstrādājot mājās. Taču, ja pret bišu dzēlieniem ir alerģija vai arī vienlaikus sadzēlušas vairākas bites, var attīstīties reakcija, kas prasa neatliekamu medicīnisku palīdzību.

"Bišu dzēliena inde satur proteīnus, kas ietekmē ādas šūnas un imūnsistēmu, izraisot sāpes un pietūkumu dzēliena vietā. Cilvēkiem ar alerģiju pret bišu dzēlienu bišu inde var izraisīt nopietnu imūnsistēmas reakciju.


Bites dzēliens var radīt gan īslaicīgas sāpes, diskomfortu un nelielu uztūkumu koduma vietā, gan smagu alerģisku reakciju. Tiesa, ja pēc viena dzēliena ir bijusi alerģiska reakcija, tas vēl nenozīmē, ka tā būs vienmēr, vai ka nākamreiz reakcija būs smagāka," saka "Mēness aptiekas" farmaceite Linda Fevraļeva.

Ko var uzskatīt par vieglu reakciju

·         Tūlītējas, asas dedzinošas sāpes dzēliena vietā.

·         Sarkans plankums.

·         Neliels pietūkums ap dzeloņa zonu.

Lielākajai daļai pietūkums un sāpes izzūd dažu stundu laikā.

Mērenas reakcijas pazīmes

·         Liels apsārtums.

·         Pietūkusi dzēliena vieta, kas dienas vai divu dienu laikā pakāpeniski palielinās

Simptomi parasti izzūd 5 līdz 10 dienu laikā. Dažiem cilvēkiem parādās līdzīgas mērenas reakcijas katru reizi, kad tiek sadzelti. Taču, ja reakcija uz dzēlienu ar katru reizi kļūst smagāka, ieteicams konsultēties ar ārstu par terapiju un profilaksi.

Kā izpaužas smaga alerģiska reakcija

Smaga alerģiska reakcija uz bišu dzēlieniem jeb anafilakse ir potenciāli bīstama dzīvībai. Tādos gadījumos nepieciešama neatliekama palīdzība. Nelielai daļai cilvēku, kurus sadzēlusi bite, anafilakse attīstās ātri.

Pazīmes un simptomi:

• rodas ādas reakcijas, tostarp nātrene, nieze, āda ir apsārtusi vai bāla;

• apgrūtināta elpošana;

• kakla un mēles pietūkums;

• paātrināts pulss;

• slikta dūša, vemšana vai caureja;

• reibonis vai ģībonis;

• samaņas zudums.

Ja ir piedzīvota smaga alerģiska reakcija, noteikti nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu vai alergologu par profilakses pasākumiem, lai izvairītos no līdzīgas reakcijas, ja vēl kādreiz nākas sastapties ar bites dzēlienu. Pieaugušajiem mēdz būt smagāka alerģiska reakcija nekā bērniem, un ir lielāka iespēja mirt no anafilaktiska šoka.

Vairāki bišu dzēlieni

Parasti bites dzeļ tikai pašaizsardzības nolūkos, taču, ja, piemēram, ielaužas stropā vai iztraucē spietu, bites kļūst agresīvas. "Aprakstos minēts, ka sadzeļot vairāk nekā desmit, divpadsmit bitēm, organismā nonākusī bišu inde var izraisīt toksisku reakciju. Par to liecina:

· slikta dūša, vemšana vai caureja;

· galvassāpes;

· reibonis;

· krampji;

· drudzis;

· ģībonis.

Ja parādās šādi simptomi, visticamāk ir nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, īpaši, ja tā atgadījies ar bērnu, gados vecāku cilvēku vai cilvēku, kam ir kāda sirds slimība vai elpošanas problēmas," stāsta farmaceite.

Kas var palīdzēt izvairīties no kodiena?

•  Piesardzība, dzerot saldinātus dzērienus ārā. Labākais risinājums – plata krūze vai glāze, jo tādā var labi redzēt, ja šķidrumā iekritusi bite.

• Cieši jānoslēdz pārtikas traukus ar bitēm iekārojamu saturu.

• Jāņem vērā, ka bites var pievilināt spilgtas krāsas ziedu apdrukas apģērbs.

• Braucot ar auto, logus labāk turēt ciet.

• Piesardzība, pļaujot zāli, apgriežot krūmus, veicot jebkādas darbības, kas var iztraucēt bites.

Kā rīkoties, sastopoties ar bitēm

Ja apkārt sāk lidot viena vai vairākas bites, jāizturas mierīgi un lēnām jādodas prom. Vicinoties un cenšoties bites aizdzīt, tās var kļūt agresīvas un sadzelt.

Ja ir sadzēlusi bite vai sāk uzmācīgi aplidot vairākas bites, ieteicams aizsegt muti un degunu un censties aiziet – ieiet telpā vai iekāpt auto. Iedzeļot bite izdala ķīmisku vielu, kas pievelk citas bites.

Ko darīt, ja sakodusi bite?

Ja bites dzēliens neizraisa alerģiju, pietiek ar ārstēšanu mājās. Tomēr, ja ir vairāki dzēlieni vai alerģiska reakcija var būt nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Savukārt anafilaktiskas lēkmes laikā neatliekamās medicīniskās palīdzības komanda var veikt kardiopulmonālo atdzīvināšanu, ja apstājusies elpošana vai sirdsdarbība. Var tikt izmantotas zāles, lai samazinātu ķermeņa alerģisko reakciju, skābeklis, elpošanas atbalstam, intravenozi var tikt ievadīts antihistamīns un glikokortikoīds, lai mazinātu elpceļu iekaisumu un uzlabotu elpošanu.

"Bišu (un citu kukaiņu dzēlieni) patiešām var būt anafilakses cēlonis. Ja ir bijusi nopietna reakcija uz bites dzēlienu, ārsts visticamāk nosūtīs pie alergologa, lai veiktu alerģijas testus un apsvērtu ārstēšanas iespējas," saka farmaceite.

Nelielas reakcijas gadījumā

• Pēc iespējas ātrāk izņemt dzeloni. To var mēģināt izdarīt ar nagiem vai pinceti. Vēlams, lai mājās vai ceļojuma aptieciņā būtu pincete.

• Nomazgāt dzēliena vietu ar ziepēm un ūdeni.

• Uzlikt aukstu kompresi.

Vidēji smagas reakcijas gadījumā

• Pēc iespējas ātrāk izņemt dzeloni.

• Nomazgāt skarto zonu ar ziepēm un ūdeni.

• Uzlikt aukstu kompresi.

• Ja nepieciešams, izdzert bezrecepšu pretsāpju līdzekli.

• Ja sadzelta ir roka vai kāja, pacelt to augstāk.

• Uzklāt antihistamīnu saturošu līdzekli, lai mazinātu apsārtumu, niezi vai pietūkumu. Par to izvēli mājas aptieciņai vasarā ikreiz var konsultēties ar farmaceitu.

• Ja traucē nieze vai pietūkums, lietot perorālos antihistamīna līdzekļus, kas pēc konsultācijas ar farmaceitu būtu iegādājami mājas aptieciņai.

• Izvairīties no dzēliena vietas kasīšanas, jo tā palielina niezi, pietūkumu un infekcijas risku.

Saistītās ziņas

Ja iekož lapsene: vai tiešām ir labi likt klāt melnzemi, kas noņems tūkumu? 2
Bez ķīmijas un niezošām pumpām! 8 augi, kas atbaida kukaiņus un odus
Pirmā lieta, ko darīt, ja no kukaiņu dzēliena sācies elpceļu pietūkums un šoks 1

Citi šobrīd lasa

VIDEO: "gadsimta vētra" plosa Melnās jūras ziemeļu piekrasti; soctīklos iespaidīgas ainas
Imants Parādnieks sagaidījis astoto bērnu
VIDEO: vairāku populāru Rīgas restorānu izveidotājs Murads Juško ar atvēzienu bārā iesit sievietei
Tēmas: Alerģija, Mēness
Pievienot komentāru