Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ātrās modes ietekme uz vidi kļuvusi par milzīgu problēmu visā pasaulē. Attēlā - sieviete meklē lietotas drēbes Atakamas tuksnesī Čīlē. (Foto: AFP/Scanpix)

Eiropa sāk cīņu pret ātro modi: aizliegs iznīcināt nepārdotos apģērbus un apavus

Bizness un ekonomika
2023. gada 7. decembrī 07:11 2023. gada 7. decembrī 07:11
  Asnate Baņģiere | Jauns.lv
Eiropas Parlaments un ES dalībvalstis otrdien paziņojušas par jauniem noteikumiem, tostarp aizliegumu iznīcināt nepārdotas drēbes, lai cīnītos pret ātro modi un samazinātu atkritumu daudzumu, vēstī Vācijas starptautiskā raidorganizācija "Deutsche Welle".

Jaunajos noteikumos, kurus Eiropas Komisija pirmo reizi ierosināja pagājušajā gadā, noteiktas stingrākas prasības, lai nodrošinātu, ka izstrādājumi kalpo ilgāk, ir vieglāk labojami un pārstrādājami. 


Likums aizliedz iznīcināt nepārdotus tekstilizstrādājumus un apavus. To sāks piemērot divus gadus pēc stāšanās spēkā. Tomēr vidēja lieluma uzņēmumiem uz sešiem gadiem tiks piemērots izņēmums, savukārt uz maziem uzņēmumiem šis aizliegums vispār neattieksies.

Brisele cenšas risināt tekstilizstrādājumu patēriņa problēmu Eiropā, kam ir ceturtā lielākā ietekme uz vidi un klimata pārmaiņām pēc pārtikas, mājokļa un transporta.

Komisijai būs arī pilnvaras piemērot aizliegumu ne tikai apģērbiem un apaviem, bet arī citiem nepārdotajiem izstrādājumiem.

"Ir pienācis laiks izbeigt modeli "paņem, uztaisi, izmet", kas ir kaitīgs mūsu planētai, veselībai un ekonomikai," sacīja EP deputāte Alesandra Moreti, kura ierosināja šo tiesību aktu Parlamentā. "Jaunie produkti tiks ražoti tā, lai no tiem labumu gūtu ikviens, lai saudzētu mūsu planētu un aizsargātu vidi," viņa piebilda. 

Likumā tiks noteiktas arī īpašas prasības būtiskām patēriņa precēm, lai nodrošinātu to ilgmūžību. Priekšroka tiks dota precēm ar lielu ietekmi uz vidi, tostarp apģērbiem, mēbelēm, matračiem un elektroprecēm. 

Turklāt preces būs jāpārdod ar digitālu preces pasi, kas varētu būt QR kods, lai palīdzētu patērētājiem pieņemt pārdomātus lēmumus par pirkumu.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem lielajiem uzņēmumiem katru gadu būs arī jāziņo par to, cik daudz savas produkcijas tie ir izmetuši, un jānorāda iemesli, kāpēc tie to ir darījuši. ES cer, ka tas mudinās uzņēmumus atteikties no šādas prakses.

Saistītās ziņas

Ātrā mode: lētais darbaspēks ražo vairāk, nekā cilvēki pērk un novalkā 14
Vecāku dilemma – izvēlēties bērnam zīmola apģērbu vai “ātro modi”
Daudzu tik iecienīti pārtikas produkti, kurus mēs varētu zaudēt klimata izmaiņu dēļ

Citi šobrīd lasa

Sirds ķirurgs dalās ar pirmajām pazīmēm, kas liecina, ka jums varētu būt problēmas ar sirdi
FOTO: masonu noslēpumi Rīgas centrā: Latvijā top brīvmūrniecības muzejs - tā kolekcija ir apbrīnas vērta
"Slava Krievijai, nāvi banderiešiem!": Austrālijā ērti iekārtojies Ukrainas armijas virspavēlnieka audžudēls plātās ar "Z" krekliņu 5
Pievienot komentāru