Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Evija Trifanova/LETA

Tuvojas gada beigas: kā atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli par iemaksām pensiju 3. līmenī?

Bizness un ekonomika
2023. gada 4. decembrī 10:58 2023. gada 4. decembrī 10:58
  Jauns.lv
Tuvojas gada beigas, kad tradicionāli vērojams pieaugums pensiju 3. līmeņa iemaksās. Luminor bankas dati rāda, ka arī pērn decembrī iedzīvotāji savā privātajā pensiju fondā iemaksāja pat divas reizes lielāku summu nekā citos mēnešos, un tas saistīts ar iespēju nākamajā gadā saņemt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu.

Luminor Aktīvu pārvaldīšanas un pensiju daļas vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš skaidro, kā šo atmaksu saņemt un cik liela tā būs. 


"Pensiju 3. līmenis ir tālredzīgs un atbildīgs instruments, kā ikviens var palielināt savas vecuma pensijas apmēru, brīvprātīgi un atbilstoši savām iespējām veicot papildu iemaksas pensijas uzkrājumam.

Jo agrākā vecumā cilvēks šīs iemaksas sāk veikt, novirzot tam kaut vai dažus desmitus eiro mēnesī, jo lielāku pensiju saņems vecumdienās. Turklāt katru gadu būs iespēja saņemt atpakaļ pārmaksāto IIN. Lai arī ir ieteicams par savu labklājību rūpēties regulāri, vairākus gadus gan novērojam, ka vidējās klientu iemaksas decembrī ir divas vai pat trīs reizes lielākas nekā kādā citā mēnesī, jo iedzīvotāji rēķinās, ka jau drīz varēs atgūt daļu no veiktajām iemaksām,” uzsver A. Krūmiņš. 

Iespēja atgūt 20 % no iemaksām privātajos pensiju fondos
Kopumā gada beigas ir labs brīdis, kad veikt iemaksas pensiju 3. līmenī, lai nākamā gada sākumā, iesniedzot ienākumu deklarāciju, varētu atgūt IIN 20 % apmērā no veiktajām iemaksām.

Jāņem vērā, ka nodokli iespējams atgūt par summu, kas nepārsniedz 10 % no bruto darba algas, un nav vairāk kā 4000 eiro (summējot ar iemaksām uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, ja tādas tiek veiktas). Piemēram, ja bruto alga ir 1200 eiro, tad IIN iespējams atgūt no iemaksām, kas nepārsniedz 120 eiro mēnesī jeb 1440 eiro gadā. Ja gada laikā iemaksāti 600 eiro (50 eiro iemaksa mēnesī), tad no šīs summas atgūstamais IIN ir 120 eiro.   

Taču, ja gada laikā pensiju 3. līmenī iemaksāts mazāk nekā 10 % no bruto algas, bet gribas saņemt maksimālo nodokļa atmaksu, tad gada beigās ikviens var precīzi aprēķināt, cik daudz naudas vēl var ieguldīt savā uzkrājumā.

IIN atmaksu iespējams saņemt, no 1. marta iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju, turklāt to iespējams iesniegt par pēdējiem 3 gadiem, ja tas nav darīts iepriekš. Pensiju fondi līdz katra gada 1. februārim nosūta VID informāciju par iedzīvotāju veiktajām iemaksām, līdz ar to šī informācija deklarācijā tiks iekļauta automātiski un papildu apliecinājumi par iemaksām pensiju 3. līmenī nebūs jāiesniedz. 

Pensiju 3. līmeņa dalībnieku skaits turpina pieaugt

Pensiju 3. līmeņa dalībnieku skaits kopumā turpina pamazām palielināties — saskaņā ar Latvijas Bankas datiem  šogad tie ir jau 396 tūkstoši iedzīvotāju, kas ir par 7 % vairāk nekā pagājušā gada sākumā, un kopumā pērn iemaksāti 77 miljoni eiro. Vienlaikus tikai aptuveni puse no tiem ir aktīvie dalībnieki, kas veikuši iemaksas pēdējā gada laikā. 

Šī gada pirmajos sešos mēnešos iedzīvotāji pensiju 3. līmenī iemaksājuši vairāk nekā 40,2 miljonus eiro.

Citi šobrīd lasa

Produkti, kurus ir vērts pirkt un uzglabāt vairumā
"Man tikko izdega smadzenes!" – "Rīgas satiksmes" jaunie uzlabojumi mājaslapā sanikno lietotājus 6
Noskaidrots, cik Rastorgujevs varētu saņemt par medaļu Pasaules čempionātā biatlonā 3
Tēmas: Pensijas, VID, Luminor
Pievienot komentāru