Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

"Rail Baltica" bez Rīgas? 3

Bizness un ekonomika
2023. gada 21. novembrī 13:26 2023. gada 21. novembrī 13:26
  Sadarbības projekts
Rail Baltica, lielākā Eiropas projekta Baltijas valstīs, izredzes Latvijā un Rīgā komentē Ivars Ijabs.

Šonedēļ medijos izskanēja ziņa, ka Rail Baltica izmaksas ir palielinājušās un tagad tiek lēstas uz 8 miljardiem. Kā tas vispār ir iespējams?


Detaļas nezinu, jo tās jau ir slepenas un sabiedrībai nav zināmas. Tikai tik daudz, cik ziņo LTV. Kopumā atbilde ir skaidra. Kariņa valdība pietiekoši nepieskatīja izmaksu plānus. Un tad, kad sāka saprast, tad valdība kā strausi slēpa galvas smiltīs, lai nebūtu jāredz. Bet nu tās nāk gaismā. Tuvākā mēneša laikā būs vēl daudz nepatīkamu ziņu.

Ko tie 8 miljardi nozīmē mūsu valsts budžetam?

Atkal jāsaka, ka īstās aplēses sabiedrībai un man nav zināmas. Tās tikai topot. Vai tie būs 7 vai 9 miljardi, nezinu. Bet jebkurā gadījumā, ja tie ir 8 miljardi, tad tas nozīmē papildus 6 miljardus sākotnēji plānotajiem diviem miljardiem. Un ja no pirmajiem diviem miljardiem 80% sedza Eiropas Savienības budžeta, tad no sadārdzinājuma sešiem miljardiem tā varētu arī vairs nebūt. Reālistiski, tie varētu būt arī tikai 50%. Kas nozīmē - vēl aptuveni 3 miljardi no Latvijas nodokļu maksātājiem, jeb 3500 eiro no katra strādājošā Latvijas iedzīvotāja. Jeb 10 gadu Latvijas zinātnes un attīstības budžets.

Vai tādu summu Latvija vispār var atļauties?

Nekas nav pilnībā neiespējams. Tomēr tas būs ļoti grūti. Un ļoti liels pārbaudījums šai Saeimai, valdībai un sabiedrībai kopumā. Jebkurā gadījumā par šādu saistību uzņemšanos sabiedrībai un tās priekšstāvjiem būtu jālemj apzināti, stratēģiski un publiski, nevis jāizdzird no nezināmiem mediju avotiem kā faktiski jau iestājusies realitāte. Tas ir tiešām šokējoši un diezgan skaidra valdības, iepriekšējo premjeru un finanšu ministru atbildība. Es nebrīnītos, ja kādā brīdī par šo sāktu veidot arī kārtējo parlamentārās izmeklēšnas komisiju.

Vai tiešām Eiropa mums nepalīdzēs un atstās ar tik lieliem rēķiniem uz rokas, kurus būs jāmaksā gadu desmitiem?

Ja mani un kolēģus nākošajā gad ievēlēs Eiropas Parlamentā, tad mēs, protams, kopā darīsim visu, lai Eiropas Savienības budžeta līdzmaksājums būtu lielāks un Latvijas maksājums - mazāks. Vienlaikus mums ir jātur prātā tas, ka ES ir lieli jauni izdevumi - ieroči Ukrainas uzvarai, nauda Ukrainas atjaunošanai un aizsardzības jaudai pret Krieviju. Igaunijas premjere Kallasa, piemērām, jau ir paziņojusi, ka Igaunija ir gatava kļūt par ES budžeta neto iemaksātājvalsti, kas vairāk iemaksā budžetā, ne vairs saņēmējvalsti, lai nodrošinātu Ukrainas uzņemšanu ES.

Jebkurā gadījumā šīs ir galvassāpes arī Komisijas viceprezidentam Dombrovskim, kuram tagad nākas domāt par savu pēcteču savārīto. Domāju, ka viņš par to varētu būt diezgan dusmīgs. Pēc tikšanās ar  Briškenu pirms nedēļas Briselē viņš tvītoja, ka labākos veidus Rail Baltica finansēšanai no ES līdzekļiem "apņēmīgi meklē" Siliņas valdība…

Varbūt Krišjānim Kariņam ir jāiet par nākošo Eiropas transporta komisāru un tad varēs to Eiropas naudu dabūt?

Nauda kokos neaug, to neražo arī komisāri. ES budžetu izveido dalībvalstis un apstiprina Parlaments. Kariņa kungs, protams, varētu būt gatavs kandidēt gan uz Eiropas komisāra, gan Eiroparlamenta deputāta, gan NATO ģenerālsekretāra amatiem. Kā sacīt jāsaka, lai nu vēlētāji to vērtē. Ilgi jau vairs nav jāgaida.

Medijiem noplūdināta informācija, ka Rail Baltica varētu būvēt bez iebrauktuves Rīgā, lai paspētu iekļauties ES noteiktajos termiņos un samazinātu astronomiskos rēķinus. Kā jūs to vērtējat?

Tā ir absurda un pazemojoša ideja. RailBaltica, kas neietu cauri Rīgai, apzīmogotu un iemūžinātu mūsu neizdarību. Jo vairāk tādēļ, ka jau pašlaik notiek darbi gan Rīgas Centrālajā stacijā, gan lidostas pieturā. Īsi sakot, es domāju, ka mums gan Rīgā, gan Briselē būs jāpieliek visas pūles, lai novērstu šādu izgāšanos.

Ivars Ijabs Eiropas Parlamentā strādā zinātnes, ekonomikas un digitālo jautājumu komitejās un darbojas centriski liberālajā politiskajā grupā Renew Europe. 

Citi šobrīd lasa

No kurzemnieces izkrāpti 160 tūkstoši eiro; policija brīdina par krāpnieku aktivitāti! 10
Latviešu hokejistiem, kuri piedalās Putina atklātās sporta spēlēs Krievijā, atņemtas licences 3
FOTO: cilvēki pulcējas uz Lūsēna un Zālītes rokoperas "Sfinksa" pirmizrādi
Skatīt visus komentārus