Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

Latvijas studenti uzbūvējuši zemūdens dronu

Auto un tehnoloģijas
29. jūlijā 06:38 2023. gada 29. jūlijā 06:38
  Jauns.lv
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti izstrādājuši zemūdens dronu, kas var veikt apsekošanas un meklēšanas operācijas Latvijas klimatiskajos apstākļos, kā arī reāllaikā iegūt dažāda veida datus un informāciju par ūdens ekosistēmu, informē RTU pārstāvji.

Drona izstrādātāji uzsver, ka tā pielietojums ir ļoti plašs – dažādu ūdenstilpju apsekošana, meklēšanas darbi, būvobjektu uzraudzība, piesārņojuma konstatēšana. Piemēram, dronu var izmantot ostas, kam jāveic piestātņu apsekojumi. 


Drons ir veidots speciāli Latvijas un Baltijas apstākļiem, kur ūdenstilpnēs ir slikta redzamība. Tam ir uzlabota redzamība. Drons aprīkots ar kameru, kas nodrošina augstas izšķirtspējas reāllaika datus, un dažādiem sensoriem, kuri nosaka drona atrašanās vietu, kustību, mēra dziļumu. Piemēram, ir sensori, kuri vajadzīgi, lai noteiktu zemūdenes atrašanās vietu, un sensori, kas nepieciešami specifisku uzdevumu veikšanai. Izstrādātāji norāda, ka drons veidots kā modulārs risinājums, kam iespējams pievienot klientiem nepieciešamos sensorus, piemēram, ūdens kvalitātes mērījumu veikšanai, 3D attēlu un karšu veidošanai.

Turpinot uzlabot zemūdens drona funkcionalitāti, studenti plāno attīstīt attēlu uzlabošanas tehnoloģiju un zemūdens vadību. Šobrīd tā vadība notiek ar kontroliera palīdzību, bet nākotnē plānots to padarīt par autonomu peldlīdzekli. 

Attīstot risinājumu, studenti gan pārņēma ārvalstu pieredzi – viesojušies pie pasaules vadošajiem speciālistiem zemūdens dronu izstrādē, pētījuši zinātnes un industrijas sadarbību –, gan izzināja vietējās industrijas vajadzības. Viņi arī izmantoja RTU atbalsta instrumentus inovāciju un biznesa ideju attīstībai – piedalījās vairākās RTU Zinātnes un inovāciju centra īstenotajās Studentu inovāciju grantu programmas aktivitātēs un Eiropas Inovāciju tehnoloģiju institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas Climate-KIC projektā. Šogad jaunas zināšanas un prasmes viņi guva pirmajā mobilitātes un ūdens inovāciju akceleratorā City to Sea, ko īstenoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar RTU Zinātnes un inovāciju centru un atvērto inovāciju kustību VEFRESH.

Citi šobrīd lasa

"Vainas apziņa padarīs mani traku," sieviete 26 gadus slēpj no vīra noslēpumu 3
Slavenā Holivudas aktrise 85 gados sapņo par mazmazdēla vecuma mīļāko
VIDEO: lidmašīna piesalusi pie Minhenes lidostas skrejceliņa 1
Pievienot komentāru