Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

Ukraina atgūst Krimas "skitu zelta" kolekciju; okupanti sola to nolaupīt

Pasaulē
2023. gada 27. novembrī 21:56 2023. gada 27. novembrī 21:56
  Jauns.lv/LETA
Ukrainai ir atdota Krimas "skitu zelta" kolekcija, kas līdz Ukrainai piederošās pussalas aneksijai 2014. gadā atradās Krimā, bet kopš tā laika glabājās Nīderlandē, paziņoja Ukrainas Nacionālais vēstures muzejs.


Nīderlandes tiesas iepriekš atzina, ka kolekcija nav sūtāma atpakaļ uz Krievijas anektēto Krimu, bet gan nododama Ukrainas varasiestādēm.

Tiesa, šāds Nīderlandes lēmums neizraisīja Krievijas amatpersonu sajūsmu. Kremļa ieceltais pašreizējais Krimas vadītājs Sergejs Aksjonovs paziņoja, ka Krievija var "atgūt" skitu zeltu tikai ar varu, sasniedzot "speciālajā militārajā operācijā" nospraustos mērķus.

"Rietumiem un Kijivai ir nospļauties par likumu un juridiskajām normām. Skaidrs, ka viņi reaģēs tikai uz spēku, tikai uz izlēmīgām darbībām, turklāt tādām, kuras veic preventīvi. Ja skitu zeltu atdos Ukrainai, tad nekas labs šai kolekcijai nav gaidāms, šādas vērtības tur vienmēr nokļuvušas privātās rokās. Tādēļ viss tiks izlemts tikai prezidenta [Vladimira Putina] noteikto speciālās militārās operācijas mērķu sasniegšanas rezultātā," ne aci nepamirkšķinot par Krievijas neskaitāmajām pārkāptajām juridiskajām normām, par plānoto laupīšanu paziņoja Aksjonovs.

Ukrainas Nacionālais vēstures muzejs būs atbildīgs par šo eksponātu glabāšanu līdz laikam, kad Krima atkal būs Ukrainas kontrolē. Ukrainas Kultūras ministrija un Amsterdamas Allarda Pīrsona muzejs vienojās par četru Krimas muzeju eksponātu nodošanu Ukrainai. Runa ir par 565 priekšmetiem, cita starpā arī antīkām skulptūrām, skitu un sarmatu rotājumiem, ķīniešu lakas lādītēm. Tie tika nosūtīti uz Amsterdamu 2014.gada sākumā vēl pirms Krimas okupācijas.

Izstāde Amsterdamā ilga no 2014.gada februāra līdz augustam. Kad tā noslēdzās, Krievija, kas tobrīd jau bija okupējusi Krimu, vēlējās, lai eksponāti tika nodoti tai, bet Ukraina šo lēmumu apstrīdēja.

Amsterdamas Apelācijas tiesa lēmumu par "skitu zelta" nodošanu Ukrainai pieņēma vēl 2021.gada oktobrī. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pauda gandarījumu par tiesas lēmumu. "Mēs vienmēr atgūstam savu. Atguvām "skitu zeltu", atgūsim arī Krimu," tolaik pauda Zelenskis.

Citi šobrīd lasa

"Man tikko izdega smadzenes!" – "Rīgas satiksmes" jaunie uzlabojumi mājaslapā sanikno lietotājus 6
Igaunijā atklāts grupējums, kas darbojies Krievijas specdienestu uzdevumā
Putins: "Krievijas karaspēks virzīsies dziļāk Ukrainā" 2
Pievienot komentāru