Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzstājoties samitā. (Foto: EPA/Scanpix)

Zelenskis: "Graudi no Ukrainas" iniciatīvai uzkrāti 100 miljoni dolāru

Pasaulē
2023. gada 25. novembrī 21:03 2023. gada 25. novembrī 21:03
  Jauns.lv/LETA
Līdz šim ir uzkrāti 100 miljoni ASV dolāru (91,6 miljoni eiro), lai turpinātu labības eksporta programmu "Graudi no Ukrainas", sestdien starptautiskā samitā par pārtikas piegāžu drošību paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Savā uzrunā otrajā Ukrainas humānās iniciatīvas "Graudi no Ukrainas" samitā Zelenskis paziņoja, ka "šogad mēs turpinām strādāt pie programmas "Graudi no Ukrainas". Esam jau uzkrājuši vairāk nekā 100 miljonus dolāru".


Zelenskis pateicās ikvienai valstij un to līderiem, kas piedalās programmā, "lai aizsargātu starptautisko kārtību un ikvienu cilvēku, kam nepieciešama palīdzība, drošības garantijas pret agresiju un mākslīgi izprovocētu haosu".

Kopš programmas aizsākšanas tai piesaistīti kopumā 180 miljoni dolāru, iniciatīvai pievienojušās apmēram 30 dalībnieces. Iniciatīvā 170 000 tonnu Ukrainas labības piegādātas Somālijai, Etiopijai, Kenijai un Jemenai.

Eiropas Komisija (EK) piešķirs Kijivai 50 miljonus eiro Ukrainas ostu remontam un modernizācijai, lai veicinātu pārtikas eksportu, paziņoja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

"Uzlabotas ostu iespējas paātrinās pārtikas un citu preču, kuras Ukraina piegādā globālajiem tirgiem, eksportu," Leiena rakstīja vēstulē Zelenskim.

"Laika gaitā mūsu investīcijām vajadzētu ļaut Ukrainas ostām atgriezties pie eksporta apmēriem, kādi bija pirms kara," pauda EK prezidente.

Samitā Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte apsolīja, ka Lietuva līdz šā gada beigām piešķirs divus miljonus eiro programmai, kā arī ir gatava palielināt Ukrainas eksporta tranzīta pārvadājumus caur Baltijas valstu ostām.

Šimonīte norādīja, ka Krievija mēģina izmantot situāciju Melnajā jūrā, lai kavētu Ukrainas labības eksportu un panāktu sankciju atcelšanu.

"Tomēr tas nedarbosies. Mēs izstrādājam alternatīvus graudu eksportēšanas maršrutus, tostarp Solidaritātes joslas un jaunus graudu koridorus. Mēs būsim gatavi palielināt savu ostu tranzīta kapacitāti Ukrainas eksportam, un, neskatoties uz Krievijas mēģinājumiem, tas radīs vēl vienu iespēju - koridoru caur Baltijas jūru Ukrainas produkcijas eksportam," klāstīja Šimonīte.

Pārtikas nodrošinājuma samitā "Graudi no Ukrainas" sestdien piedalās arī Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs un Šveices prezidents Alēns Bersē.

Pasākuma dalībniekus video formātā uzrunāja Igaunijas prezidents Alars Kariss, Polijas prezidents Andžejs Duda un Gvatemalas prezidents Alehandro Džammatesi, bet ierakstīti videovēstījumi izskanēja no Itālijas premjerministres Džordžas Meloni, Nīderlandes premjerministra Marks Rites, Beļģijas premjerministrs Aleksandrs de Kro, Kaboverdes premjerministrs Žozē Ullisess Correija i Silva, Somijas premjerministrs Peteri Orpo, Islandes premjerministre Katrina Jakobsdotira, Portugāles premjerministrs Antoniu Kosti, Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons un Rumānijas premjerministrs Marčels Čolaku.

Samita kopīgo paziņojumu atbalstīja 23 valstis.

"Bads nekad vairs nedrīkst kļūt par ieroci pret cilvēku brīvību. Un ikvienam, kurš mēģina šādā veidā izmantot badu, ikvienam, kura terors kalpo pārtikas tirgus izpostīšanai, par to jāatbild visas pasaules priekšā. Krievijai ir jāatbild. Es esmu pārliecināts, ka tā atbildēs," paziņoja Zelenskis samitā, kas notiek dienā, kad Ukrainā piemin Holomodora upurus.

Ukraina ir viena no pasaulē lielākajām labības eksportētājām.

Pēc tam, kad Krievija pērn februārī sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, cita starpā bloķējot arī Ukrainas Melnās jūras ostas, Kijivai ir grūtības piegādāt tirgiem savu lauksaimniecības produkciju.

Līdz 24.novembrim pa Ukrainas Jūras spēku nodrošināto humāno koridoru Melnajā jūrā izgājuši 153 civilie kuģi ar 5,6 tonnām labības un citu kravu.

Krievija vairākkārt ir uzbrukusi eksportam nozīmīgajai Ukrainas ostu infrastruktūrai.

Citi šobrīd lasa

Ģimenes ārsts atklāj spēcīgu diētu, kas var samazināt vēža, demences un sirds slimību risku
Kolaborants atklāj, kā notika ukraiņu deportācijas
Princis Viljams esot greizsirdīgs uz brāli Hariju par viņa panākumiem. Kāpēc?
Pievienot komentāru