Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

FOTO: Islandes vulkāns – kas tur notiek un vai gaidāms izvirdums?

Pasaulē
2023. gada 13. novembrī 22:30 2023. gada 13. novembrī 22:30
  Jauns.lv
Islande, kā zināms, nupat izsludinājusi ārkārtas situāciju iespējamā vulkāna izvirduma dēļ. Ja notiks izvirdums, var tikt nodarīts būtisks kaitējums gan vietējai infrastruktūrai, gan  toksisku izgarojumu izplūde, vēsta BBC.

Kopš oktobra beigām reģionā, kas ieskauj Islandes galvaspilsētu Reikjavīku, ir vērojama zemestrīču aktivitātes palielināšanās. Tas ir saistīts ar pazemes magmas straumi, kas virzās tuvāk zemes virsmai. Šī magmas koncentrācijas dēļ Grindavikas pilsēta jau ir evakuēta, jo pastāv "uguns strūklaku" un kaitīgo gāzu risks.


Dr. Bils Makgaire, ģeofizikas profesors BBC atklāja: "Grindavika ir ļoti tuvu kontinentālo plātņu lūzuma vietai. Viss ir atkarīgs no tā, kur magma atradīs ceļu izvirdumam, bet situācija Grindavikā neizskatās labi pilsētas iedzīvotājiem."

Ja magma – izkausēti ieži nonāktu saskarē ar ūdeni, proti, izvirstu atklātā jūrā vai uz sauszemes un pēc tam ieplūst jūrā, pastāv sprādzienbīstamu pelnu mākoņa risks, norāda ģeofizikas profesors.

Tikmēr Islandes meteoroloģiskais birojs ziņo, ka pašlaik magma pašlaik atrodas 800 metrus no kontinentālo plātņu lūzuma vietas, kā rezultātā Fagradalsfjallas vulkāna izvirduma iespējamība ir "augsta", un tas varētu notikt tuvākajās dienās.

Pagājušajā naktī zemestrīces bija vājākas, bet zemes deformācija turpinājās, un uz ceļiem ziņots par metra dziļām plaisām, kas liecina, ka magma varētu būt vēl tuvāk virsmai, kas liecina, ka, iespējams, tuvojas ģeoloģiskā procesa kulninācija – izvirdums.

Islandē  vulkāniskā aktivitāte ir ierasta paradība, jo tā atrodas virs Vidusatlantijas grēdas. Zemes garoza ir sadalīta dažādās plātnēs, un grēdā Eirāzijas un Ziemeļamerikas plātnes atdalās par dažiem centimetriem gadā. Tas ļauj magmai pacelties līdz virsmai, kas izplūst kā lava vai pelni.

Citi šobrīd lasa

Toms Breidijs nespēj pieņemt, ka viņa šķirtajai sievai supermodelei Žizelei Bundhenai ir jaunas attiecības
Dzeramnaudas pasaulē un Latvijā: cik atstāt, lai neaizvainotu apkalpotājus 5
Lietuvas armija īsi un saprotami izskaidro: "Karš šodien nebūs"
Pievienot komentāru