Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā: ukraiņi notriekuši 13 krievu lidrobotus "Shahed" un vienu raķeti 17

Pasaulē
2023. gada 25. oktobrī 10:33 2023. gada 25. oktobrī 10:33 | Papildināts, 17. februārī 02:41
 
Ziņu
nodaļa
| Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Iepriekšējās teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit un šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Vācijas koalīcijā šķelšanās jautājumā par palīdzību Ukrainai 19:08

Ietekmīgā brīvo demokrātu (FDP) politiķe Marī Agnese Štraka-Cimmermane paziņojusi, ka gaidāmajā balsojumā Vācijas parlamentā par palīdzību Ukrainai nostāsies konservatīvās opozīcijas pusē.

Parlamentā ceturtdien paredzēts balsojums par priekšlikumu, kurā Valdība aicināta palielināt atbalstu Ukrainai.

FDP ir neapmierināta ar Vācijas kanclera Olafa Šolca nevēlēšanos piegādāt Ukrainai raķetes "Taurus", un partijas galvenā kandidāte gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Štraka-Cimmermane paziņoja, ka balsos par CDU/CSU iesniegto priekšlikumu.

  Zviedrija paziņo, ka Krievija ir galvenais starptautiskais drauds valsts drošībai 18:43

Krievija ir galvenais starptautiskais drauds Zviedrijas drošībai, un ārvalstu ienaidnieki var censties izmantot pieaugošo ekstrēmistu vardarbības risku no islāmistiem un galēji labējiem, tā "Reuters" paziņojusi Zviedrijas drošības dienesta vadītāja Šarlote fon Esena.

"Mums visiem ir jāiemācās sadzīvot ar nopietnu drošības situāciju. Pirmām kārtām Krievija, bet arī Ķīna un Irāna joprojām ir lielākais drauds Zviedrijai, kas darbojas un zināmā mērā arī sadarbojas, lai mainītu pašreizējo drošības sistēmu," viņa teica.

Pērn augustā aģentūra paaugstināja terorisma draudu līmeņa novērtējumu līdz 4 no 3 pēc piecu baļļu skalas pēc vairākiem incidentiem, kad Zviedrijā un kaimiņvalstīs cilvēki dedzināja Korānus, saniknojot musulmaņus un provocējot džihādistu draudus.

Ziņojumu pavadošajā paziņojumā drošības dienests paziņojis, ka draudus no galēji labējo un islāmistu grupējumu puses var veicināt vai izmantot Zviedrijas ienaidnieki ārvalstīs.

"Ārvalstu spēki var izmantot vardarbīgus ekstrēmistus un cita veida organizācijas un personas kā pilnvaras, lai slepeni veiktu darbības, kas apdraud drošību," teikts paziņojumā.

Drošības dienesta operāciju vadītājs Fredriks Halstrēms sacīja, ka, tā kā no Rietumiem ir padzīts arvien vairāk Krievijas spiegu, Maskava maina savu taktiku un "izmanto oportūnistiskākas metodes".

  Putins Krievijas militārajai aviācijai pasniedzis ikonu 18:29

Putins ieradās Čkalovskas aviācijas bāzē un pasniedza Krievijas gaisa spēku galvenajai pavēlniecībai ikonas "Glābējs nav izgatavots ar rokām" kopiju.

Ukrainas bruņotie spēki pēdējo trīs dienu laikā notriekuši sešus Krievijas iznīcinātājus, tostarp Su-34 un Su-35. Daži Z kanāli ziņo, ka Krievijas armijas lidmašīnas skāris pretgaisa aizsardzības "draudzīgā uguns".

 

  Moldova nodos Ukrainai jaunu humānās palīdzības partiju 18:14

Moldova nodrošinās Ukrainai jaunu humānās palīdzības partiju, pirmo 2024. gadā. Palīdzības izmaksas materiālo vērtību un cita aprīkojuma veidā ir 4,9 miljoni leju (vairāk nekā 250 tūkstoši eiro), ziņo radiostacija "Vocea Basarabiei".

Starp precēm, kass tiks nodotas, ir 19 elektrostacijas, asins pārliešanas iekārtas, aptuveni 80 tūkstoši aizsargmasku, roku dezinfekcijas līdzekļi un vairāk nekā 50 tūkstoši cūkgaļas un zivju konservu.

Humāno palīdzību Ukrainai piegādās Ārkārtas situāciju ģenerālinspekcijas komandas. Transporta izmaksām tiks atvēlēti nedaudz vairāk kā 100 tūkstoši leju (vairāk nekā 5 tūkstoši eiro).

Finanšu ministrija kopā ar Iekšlietu ministriju ar Muitas dienesta un Robežpolicijas starpniecību nodrošinās operatīvu robežšķērsošanas formalitāšu nokārtošanu pārvadātajām precēm.

  Polijā sākta izmeklēšana saistībā ar plakātu Putina atbalstam lauksaimnieku demonstrācijā 17:47

Polijas policija sākusi izmeklēšanu par lauksaimnieku protesta akcijā izkārtu plakātu ar aicinājumu Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam "sakārtot Ukrainu".

Polijas lauksaimnieki jau vairākas nedēļas bloķē Ukrainas kravas automašīnu iebraukšanu savā valstī, protestējot pret, viņuprāt, negodīgo konkurenci, ko rada lētāku produktu imports no Ukrainas. Pirms tam robežu aptuveni divus mēnešus bloķēja Polijas kravas automašīnu vadītāji.

Strīds par lauksaimniecības produktu eksportu ir saasinājis attiecības starp Kijivu un Varšavu, kas ir viena no uzticamākajām Ukrainas atbalstītājām tās karā ar Krieviju.

 

  Partizāni Saki reģionā fiksējuši Krievijas S-400 divīzijas izvietošanu 17:28

Krievijas bruņoto spēku militāro objektu izlūkošanas laikā Krimā partizāni pamanīja pretgaisa aizsardzības divīziju. Iekārtas, kas atrodas Saki reģionā, izrādījās S-400 un radiolokācijas stacija, atklāj partizānu kustība "Atesh".

"Svarīgi to uzraudzīt pēc viņu darba pa gaisa mērķiem un fiksēt jauno atrašanās vietu. Ar to "Atesh" arī nodarbosies," teikts paziņojumā.

Partizāni aicina pievienoties viņu kustībai un palīdzēt Ukrainas aizsardzības spēkiem cīņā pret iebrucējiem.

 

  Krievija jau šogad kosmosā varētu izvietot kodolieroci 17:13

ASV ir paziņojušas sabiedrotajiem, ka Maskava jau šogad kosmosā varētu izvietot kodolieroci vai neīstu kaujas lādiņu, ziņo "Bloomberg".

 

  ASV nebija plāna ilgtermiņā uzturēt Ukrainai nosūtītos ieročus 16:57

"Aizsardzības departaments nodrošināja Ukrainai M1 tankus un pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot" bez ilgtermiņa uzturēšanas plāniem," medijam "Bloomberg" paziņoja Aizsardzības departamenta ģenerālinspektors Roberts Storčs.

Viņš arī norādīja, ka, lai gan ir nodrošināta pamatapmācība un sākotnējās rezerves, nav organizēta apmācība un piegādes ķēde, kas nodrošinātu ilgtermiņa atbalstu, tostarp arī piegādes ķēde rezerves daļu nodrošināšanai.

Storčs uzsvēra, ka Pentagons tagad strādā pie šādiem plāniem.

 

  Krievijas Federācija karam Ukrainā ir izveidojusi jaunu vienību "Sojuz" 16:35

Ukrainā karo no profesionāliem sportistiem izveidotā Krievijas vienība "Sojuz". To finansē "Rosatom", "Sberbank" un "Rusgidro", ziņo izdevums "Važnije Istorii".

"Prezidenta administrācijas vadītāja pirmais vietnieks Sergejs Kirijenko un pirmais premjerministra vietnieks un Putina pilnvarotais pārstāvis Tālo Austrumu federālajā apgabalā Jurijs Trutņevs dalībai karā izveidoja "Sojuz" vienību," raksta izdevums.

"Sojuz" vienībā iekļauts pasaules kausa ieguvējs kiokušin (karatē veids) Viktors Gorns, Japānas čempions kikboksā Sergejs Plehanovs, Eiropas čempions kiokušin Sergejs Uvickis, kurš jau ir likvidēts.

"Vienība tika izveidota uz Krievijas Cīņas mākslas savienības (RSBI) bāzes, kuru vada Kirijenko un Trutņevs. Ir zināms, ka Kirijenko aikido ir 6. dans, bet Trutņevam - 7. dans kiokušinā. Gada laikā līdz 2023. gada decembrim pulkam pievienojās 145 cilvēki," piebilst izmeklētāji.

Kā vēsta Krievijas mediji, kaujinieki apmācīti un koordinēti Krievijas Speciālo spēku universitātē Čečenijā. Tās dibinātājs Danils Martjnovs, bijušais "Alfa" biedrs un Ramzana Kadirova palīgs, tāpat kā Kirijenko un Trutņevs, ir RSBI līdzpriekšsēdētājs. "Sojuz" komandē RSBI līdzpriekšsēdētājs un izpilddirektors Ramils ​​Gabasovs.

"Trutņevs un Kirijenko personīgi nodrošina, ka vienībai tiek nodrošināts viss nepieciešamais," precizēts rakstā.

  Pašnāvību izdarījis Krievijas Z kanāla "Mums raksta no Jaņinas" autors Andrejs "Murzs" Morozovs 16:12

Z-emuāru autors Andrejs "Murzs" Morozovs rakstīja par lielajiem krievu zaudējumiem Avdijivkā un savos ierakstos sūdzējās par aizvainojumiem no propagandistiem.

2014. gadā Morozovs devās karot uz Donbasu separātistu pusē.

Savā “Telegram” kanālā “Mums raksta no Jaņinas” 44 gadu vecais propagandists ar iesauku "Murzs" atstājis pirmsnāves vēstuli. Savā nāvē viņš vaino vajāšanu, ko esot izvērsuši Krievijas propagandisti ar Vladimiru Solovjovu priekšgalā, un militāristu spiedienu pēc tam, kad izstāstījis par krievu zaudējumiem Avdijivkā. Vairāk lasi šeit.

 

  Likumsargi aizturējuši Krievijas aģenti, kas koriģēja okupantu triecienus pa Harkivas dzīvojamajiem rajoniem 15:54

Likumsargi aizturēja Krievijas aģentu. Sieviete koriģēja ienaidnieka gaisa uzbrukumus pa Harkivas dzīvojamajiem rajoniem, vēsta Ģenerālprokuratūras preses dienests.

Šī gada sākumā kāda harkoviete ar "Telegram" starpniecību nodibinājusi kontaktu ar Krievijas izlūkdienesta pārstāvi. No Krievijas Federācijas kuratora sieviete saņēmusi uzdevumu apkopot izlūkošanas informāciju par okupācijas bruņoto spēku uguns uzbrukumu vietām un sekām reģionālajā centrā. Par "darbošanos" ienaidnieka labā viņa nekavējoties saņēma "avansa maksājumu".

 

  Krievija ar ekonomisku šantāžu piespiež Ekvadoru nesūtīt ieročus Ukrainai 15:39

Ekvadora atteikusies no padomju laika ieroču sūtīšanas Ukrainai. Tas noticis pēc tam, kad prezidenta solījums izraisīja strīdu ar Krieviju, kas aizliedza Ekvadoras banānu un ziedu importu. 

 

  Okupētajā Mariupolē nogranduši sprādzieni 15:12

Trešdien, 21. februārī, okupētajā Mariupolē atskanējuši sprādzieni, vēsta Mariupoles mēra padomnieks Petro Andrjuščenko.

"Mariupole. Sprādzieni. Sīkāka informācija laika gaitā," viņš rakstīja.

Vēlāk mēra padomnieks atzīmēja, ka sprādzienu cēlonis nebija "triecieni", bet "vēl navvakars".

"Ostas rajonā (Primorskas rajonā) tika uzspridzinājās okupantu inženieri. Viņi atkal gribēja remontēt dzelzceļu. Salaboja. Notiek iepakošana," sacīja Andrjuščenko.

 

  Vācijas attīstības banka Ukrainas atbalstam pārskaitījusi vairāk nekā 1,4 miljardus eiro 14:52

Vācijas valsts attīstības banka "KfW" atbalstīs Ukrainu Vācijas valdības un ES vārdā. Banka īsteno vairāk nekā 40 projektus par kopējo summu virs 1,4 miljardiem eiro, ziņo "BR24".

Enerģētikas nozarei tiek atvēlēti 520 miljoni eiro, jo Krievija pastāvīgi uzbrūk elektrolīnijas, apakšstacijas un elektrostacijas. Tāpēc ir nepieciešami pastāvīgi remontdarbi.

Vairāk nekā 530 miljoni eiro tiks piešķirti mājokļu programmām un sociālajiem pakalpojumiem valsts iekšienē pārvietotām personām un uzņemošajām kopienām.

"KfW" arī stiprina pamata pašvaldības infrastruktūru, atvēlot aptuveni 135 miljonus eiro - piemēram, medicīnas centru, skolu un dzeramo ūdensvadu remontam un modernizācijai.

Kopš pilna mēroga Krievijas iebrukuma sākuma vien "KfW" ir piešķīrusi vairāk nekā 1,2 miljardus eiro - galvenokārt valdības funkciju uzturēšanai.

  Radošās darbnīcas, izstādes, meistarklases - Mākslas muzejā būs plaša programma Ukrainas atbalstam 14:36

2024. gada 24. februārī apritēs tieši divi gadi kopš Krievijas karaspēks sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Šajā laikā ukraiņu tautas neizmērojamā drosme ir izpelnījusies apbrīnu visā pasaulē. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā divu dienu pasākumu programmu, lai paustu solidaritāti un atgādinātu par Ukrainas atbalsta iespējām. Vairāk lasi šeit.

  Ukrainai būs jāizdara izvēle. Pentagonā aprakstīts scenārijs, ja nebūs ASV palīdzības 14:07

Nepastāvot ASV palīdzībai vairāk nekā 60 miljardu eiro vērtībā, Ukrainai būs jāizvēlas, par kuriem apdzīvotajiem punktiem Ukrainas bruņotie spēki cīnīsies, ņemot vērā pieejamos resursus, paziņojusi Pentagona pārstāvja vietniece Sabrina Singha.

"Klausieties, ja mēs nesaņemsim vairāk - ja mēs nesaņemsim nepieciešamo finansējumu no Senāta - mēs nevarēsim sniegt šīs kritiski svarīgās paketes, un Ukrainai būs jāizdara izvēle un jāpieņem lēmums par to, kuras pilsētas, kādus ciematus tās var noturēt ar to, kas tām ir, un kādi partneri tās var turpināt piegādāt," viņa teica.

Tikmēr Singha teica, ka Avdijivka bija stratēģiska (karaspēka – red.) izvešana, ko Ukraina veica, lai saglabātu savu artilēriju un munīciju, lai gan "ir arī citas pilsētas, kas tiek apšaudītas, apdraudētas".

"Es jūs nosūtītu pie ukraiņiem. Esmu pārliecināta, ka viņi negrasās jums atklāt savus kaujas plānus, bet viņi noteikti atrodas priekšgalā, katru dienu cīnoties par katru teritorijas sprīdi. Bet es nevaru runāt par katru konkrētu pilsētu," viņa konstatēja, atsakoties nosaukt konkrētas apdzīvotās vietas, kas varētu būt apdraudētas pēc Ukrainas Bruņoto spēku aiziešanas no Avdijivkas.

  Austrālijā ērti iekārtojies Ukrainas armijas virspavēlnieka audžudēls plātās ar "Z" krekliņu 13:50

Kamēr Oleksandrs Sirskis Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieka amatā vada Ukrainas cīņu pret Krievijas okupantiem, viņa audžudēls saulainajā Austrālijā lepni nēsā krekliņu ar krievu agresijas simbolu “Z” un cer saņemt Krievijas pilsonību. Vairāk lasi šeit.

 

  Okupantu slaktiņš Doneckas apgabala poligonā pēc HIMARS trieciena (18+) 13:22

Krievu treniņu poligonā Doneckas apgabalā atradās 36. motorizēto strēlnieku brigāde no Aizbaikāla teritorijas. Krievu militāristi atradās atklātā laukā, gaidot ģenerāli Oļegu Moisejevu. Bet viss, ko viņi gaidīja, bija HIMARS trieciens. Krievu upuru skaits tiek lēsts aptuveni 65 cilvēku apmērā.

 

  Ukraiņu robežsargi Harkivas apgabalā iznīcina okupantu tehniku 13:10

Situācija Kupjanskas virzienā ir saspringta. Tiek ziņots, ka okupanti pastiprinājuši apšaudes.

 

  Doneckas apgabalā okupantu drons ietriecies ēkā, kur uzturējās glābēji, četri tika ievainoti 12:55

Krievijas karaspēks 21. februārī apšaudīja Doneckas apgabalu. Viens no droniem uzbruka ēkai, kurā atradās glābēji. Četri glābēji guva ievainojumus, atklāj Ukrainas Iekšlietu ministrija.

Naktī uz 21. februāri ienaidnieks vēlreiz apšaudīja Pokrovskas rajonu.

"Viens no bezpilota lidaparātiem ietriecās ēkā, kurā dzīvoja glābēji. Cietuši 4 Valsts neatliekamās palīdzības dienesta darbinieki," teikts ziņojumā.

 


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Citi šobrīd lasa

Sievietei ir laimīga kopdzīve ar ideālu vīru, bet viņa krāpj viņu ar bravūrīgu baikeri. Kāpēc?
Kaunoties atzīties, ka dzīve ārvalstīs ir šausmu pilna, latviešu sievietes turpina dzīvot necilvēcīgos apstākļos 4
Viļņā meklē 13 gadu veco Medu; policija lūdz šo nesalīdzināt ar meitenes nolaupīšanu Kauņā
Skatīt visus komentārus