Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā; ziņo par dronu uzlidojumiem Krievijas pierobežas rajoniem, kā arī anektētajai Krimai 37

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
2022. gada 16. oktobrī 08:18 2022. gada 16. oktobrī 08:18 | Papildināts, 28. augustā 13:08
  Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Krievijas Krasnodaras novadā uzcelts monuments par godu Bahmutā likvidētajiem "Vagner" salašņām, to skaits ir milzīgs 00:02

Monumentā norādīti 25 tūkstošu kritušo algotņu grupējuma "Vagner" locekļu vārdi. Kaut gan Bahmutu okupanti apšaudīja un bombardēja jau pašā kara sākumā, sauszemes uzbrukums sākās 2022. gadā 1. augustā.

Par Bahmutas, pareizāk, par tā, kas palika pāri no pilnībā nopostītās pilsētas, ieņemšanu Krievija paziņoja šā gada maija beigās — respektīvi, Bahmutas kauja noritēja ilgāk nekā slavenā Staļingradas kauja Otrajā pasaules karā. Tās apkaimē karadarbība notiek joprojām un šī gada vasarā jau Ukrainas pretuzbrukumā kaujas atkal pārsviedās uz pašas pilsētas teritoriju.

 

  Ungārija turpina likt sprunguļus Zviedrijas uzņemšanai NATO 23:37

Zviedrijas pieteikuma par uzņemšanu NATO ratifikācija nav steidzama, pirmdien sacīja Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns, pārmetot Zviedrijai, ka tā apšauba Ungārijas demokrātisko raksturu.

"Man interesē, vai ir kaut kas steidzams, kas varētu piespiest mūs ratificēt Zviedrijas pieteikumu NATO. Es šādus apstākļus nesaredzu," likumdevējiem sacīja premjers.

Vairāk lasiet šeit.

  Siliņa: Latvija un Vācija ir vienisprātis par NATO Austrumu flanga turpmāku stiprināšanu 23:14

Latvija un Vācija ir vienisprātis par nepieciešamību turpināt NATO Austrumu flanga stiprināšanu, tostarp palielinot sabiedroto spēku klātbūtni, pirmdien pēc Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV) tikšanās ar Vācijas aizsardzības ministru Borisu Pistoriusu pavēstīja Siliņas preses sekretārs Aleksis Zoldners.

Ministru prezidente Siliņa izcēla abu valstu līdzīgo apņēmību virzīties uz lielākiem ieguldījumiem aizsardzībā, šādi stiprinot valstu un NATO kopējās aizsardzības spējas. Tāpat viņa atzīmēja Vācijas nozīmīgo lomu Baltijas reģiona drošības stiprināšanā, tostarp, vadot NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu Lietuvā un nodrošinot gaisa patrulēšanu Baltijas gaisa telpā.

Tikšanās laikā Siliņa un Pistoriuss parrunāja Latvijas un Igauniju kopīgā Vācijā ražotās vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas IRIS-T iepirkuma virzība. Siliņa uzsvēra, ka Vācijā ražotās pretgaisa aizsardzības sistēmas iegāde rada labu potenciālu abu valstu aizsardzības industriju sadarbības padziļināšanai.

Latvijas Ministru prezidente izteica atzinību par Vācijas atbalstu Ukrainai tās cīņā pret iebrucēju. Abas puses atzina nepieciešamību turpināt militāro un cita veida atbalstu Ukrainai līdz tās Uzvarai pār Krievijas agresiju.

Jau ziņots, ka Vācijas ministrs ieradies vizītē Latvijā un tās mērķis ir tikties ar Latvijas valsts augstākajām amatpersonām, lai diskutētu par reģiona drošības aktualitātēm, nesen notikušās Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas sanāksmes Ramšteinā rezultātiem, kā arī turpmāku atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.

Latvijas un Igaunijas aizsardzības ministri septembra sākumā parakstīja kopīgu nodoma vēstuli ar Vācijas aizsardzības ministru Pistoriusu par abu valstu turpmāku dalību Eiropas Debesu vairoga iniciatīvā, kas ir projekts ar mērķi izveidot integrētu Eiropas līmeņa pretgaisa aizsardzību.

2024.gada ietvaros Lielvārdē arī tiks izvietotas Vācijas bruņoto spēku kaujas lidmašīnas, kuras stiprinās Baltijas valstu gaisa telpu NATO gaisa patrulēšanas misijas ietvaros. Šī būs pirmā reize, kad misija tiks īstenota no Latvijas teritorijas.

  Krievijas Valsts domes deputāts aicina sākt uzbrukumus ASV bāzēm visā pasaulē 22:48

Ar kareivīgumu pazīstamais Andrejs Guruļovs, kurš ikdienišķi sapņo par kodoltriecieniem pa Eiropu un Ameriku vai Ukrainas iznīcināšanu, tagad vēlas sagādāt amerikāņiem problēmas visā pasaulē, kā variantu piedāvājot uzbrukumus ASV bāzēm.

 

  Anektētajā Sevastopolē gaisa trauksme, Krimas tilts slēgts 22:23

 

  Britu izlūki: krievu pretuzbrukumi ir nepārdomāti un cieš neveiksmi 22:09

Krievijas pretuzbrukumi, kas iecerēti Ukrainas armijas atturēšanai, ir nepārdomāti un cieš neveiksmi, teikts Lielbritānijas militārā izlūkdienesta ziņojumā.

Krievijas karaspēks cenšas atturēt Ukrainas spēkus gan Orihivas, gan Bahmutas virzienos, turklāt pieliekot lielas pūles. Tomēr abos virzienos Ukrainas spēki šos uzbrukumus atvairījuši un noturējuši nesen atbrīvotās teritorijas.

Britu izlūki atsaucas uz Krievijas militārās sabiedrības pārstāvju komentāriem, kas liecina par dziļu vilšanos to karotāju vidū, kas piedalījušies šajos pretuzbrukumos, īpaši pie Bahmutas.

Tajos minēts par "nepārdomātajām" uzbrukuma darbībām, artilērijas atbalsta trūkumu un lieliem zaudējumiem, teikts ziņojumā.

Pēdējo deviņu mēnešu laikā krievu okupanti Ukrainā pierādījuši, ka spēj veikt apņēmīgas aizsardzības operācijas, tomēr nav spējīgi veikt uzbrukuma operācijas, norāda britu izlūki.

"Viņi turpina demonstrēt tikai minimālas uzbrukuma spējas. Komandieri cenšas organizēt saskaņotas kopīgas darbības, koncentrēt pietiekamu artilērijas šāviņu daudzumu un atbalstīt morālo un uzbrukuma garu," teikts ziņojumā.

  Otrās šķiras propagandiste nīkulīgi mēģina uzkurināt naidu pret Ukrainu 21:50

"Agri vai vēlu Ukraina savu dabūs," sapņo Jūlija Vitjazeva, kuras dvēsele pēc ukraiņu triecieniem krievu anektētajai Sevastopolei svētulīgā sašutumā prasīja, lai "Ukrainā nepaliktu akmens uz akmeņa".

Protams, attiecīgā līmeņa propagandiste domā, ka visiem ir zelta zivtiņas atmiņa, jo taču "mēs nekad neapgalvojām, ka Kijivu ieņemsim trijās dienās".

 

  Krievu okupantu sakropļotā meitenīte mācās braukt ar velosipēdu 21:31

Pērn krievu "antifašistu" raķete trāpīja 6 gadus vecās Marinas mājai Hersonas apgabalā, meitenīte zaudēja kāju. Tagad viņa apgūst protēzes izmantošanu.

Viņa ir viena no tiem neskaitāmiem simtiem Ukrainas mazo bērnu, kurus smagi sakropļojuši austrumu "brāļu tautas" pārstāvji, ar izfantazētiem ieganstiem jau 19 mēnešus postot kaimiņvalsti, nogalinot tās iedzīvotājus un anektējot tās teritorijas.

 

  Krievijas propagandisti borē nodrāzto tēzi: Ukrainā valda fašisms un nacisms, kas pilnībā importēts no Rietumiem — toties Krievijas karavīri ir garīguma paraugs 21:12

 

  Lielbritānija nodevusi Ukrainai mīnu atmīnēšanas un neitralizēšanas iekārtu komplektus 20:57

Lielbritānija piešķīrusi Ukrainai ievērojamu daudzumu aprīkojuma un apmācības apjomu Ukrainas militārpersonām mīnu neitralizēšanas iespēju palielināšanai, ziņo Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas preses dienestu.

Tika piegādāti vairāk nekā 1500 aprīkojuma komplekti atmīnēšanai un sprādzienbīstamas munīcijas neitralizēšanai gan uz transportlīdzekļiem, gan "uz cilvēkiem", ieskaitot nepieciešamo apmācību.

Turklāt Karaliskā inženieru korpusa sapieri veica apmācības Ukrainas militārpersonām, lai atbrīvotu mīnas, munīciju un citus sprādzienbīstamus priekšmetus, kas tiek izmantoti Ukrainas teritorijā un šobrīd ir viens no galvenajiem draudiem valsts civiliedzīvotāju drošībai.

  Krievijas armija spīdzina ukraiņus, kurus tur aizdomās par ziņošanu Kijivai 20:28

Krievijas armija spīdzina ukraiņus, kurus tā tur aizdomās, ka viņi ir Ukrainas puses ziņotāji, pirmdien pavēstīja ANO komisija.

Tiek iegūtas arvien jaunas liecības, ka Krievijas armija Ukrainā spīdzina mierīgos iedzīvotājus un tiem uzbrūk.

"Ir pastāvīgas liecības, ka Krievijas bruņotie spēki Ukrainā pastrādā kara noziegumus," AVO Cilvēktiesību padomei Ženēvā apliecināja komisija.

  Nav pieļaujama provokatīvu uzrakstu izvietošana krievu valodā uz automašīnām 20:07

Nav pieļaujama provokatīvu uzrakstu izvietošana krievu valodā uz automašīnām, turklāt nepieciešamības gadījumā likumsargi nekavējoties liks tos noņemt, norādīja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā. 

Līdzīgs notikums nedēļas nogalē tika fiksētas arī Igaunijā, kur policija lika krieviem noņemt no automašīnām uzlīmes ar uzrakstu "Es esmu krievs".

Krievu minoritātes daļa, kas apmetās uz dzīvi Igaunijā pēc 1940. gada okupācijas, mēģina izrādīt atbalstu Krievijas armijai un attaisnot tās agresiju Ukrainā vai arī iedvest igauņiem bailes.

 

  Duda norāda, ka Polija var turpināt sūtīt uz Ukrainu vecākas smago ieroču sistēmas 19:55

Polijas prezidents Andžejs Duda paziņojis, ka Polija var turpināt sūtīt uz Ukrainu vecākas smago ieroču sistēmas pēc tam, kad tās tiks aizstātas ar jaunajiem tankiem, SPG un MLRS sistēmām, ko Polija pērk no ASV un Dienvidkorejas.

 

  Orbāns paziņo, ka Ungārija nekādā veidā neatbalstīs Ukrainu starptautiskajā arēnā 19:27

Tas nenotiks tik ilgi, kamēr tā "atjaunos savas valsts teritorijā esošās etnisko ungāru tiesības".

To Ungārijas premjerministrs paudis uzrunas laikā vietējā parlamentā, vēsta "Reuters".

Ungārijas varas iestādes regulāri apsūdz Ukrainu par aptuveni 150 000 etnisko ungāru tiesību pārkāpumiem Aizkarpatijā saistībā ar 2017. gada likumu, kas ierobežo izglītību mazākumtautību valodās.

 

  Ukrainā ierodas pirmais ASV "Abrams" tanku sūtījums 19:08

Vašingtona ir apsolījusi piegādāt Ukrainai 31 tanku "Abrams".

ASV sūta vecākos M1A1 modeļus, nevis modernāko A2 versiju, kuru piegāde Ukrainai prasītu gadu.  

 

  Polijas vēstnieks pieprasa Kanādai un Ukrainai atvainoties par ukraiņu "SS veterāna" slavināšanu 18:56

Polijas un Ukrainas attiecības, kuru nozīmi cīņā pret Krievijas agresiju ir neiespējami pārvērtēt, pēdējo nedēļu laikā satricina visdažādākie kašķi. Nesenākais saistīts ar kādu ukraiņu Otrā pasaules kara veterānu, kurš uzaicināts uz Kanādas parlamentu. Polija 98 gadus veco kungu nosaukusi par ļaundari. Vairāk lasi šeit.

 

  Krievijas pretuzbrukumu mēģinājumi netālu no Bahmutas un Orihivas ir izgāužies 18:35

Okpantu karaspēka mēģinājumi atgūt Ukrainas bruņoto spēku atbrīvotās teritorijas pie Bahmutas un Orihivas cieta neveiksmi. Krievijas armija ir spējīga aizstāvēties, bet nevar uzbrukt, ziņo Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.

Kā norādīts ziņojumā, pēdējās nedēļas laikā Krievijas karaspēks ir pielicis saskaņotas pūles, lai veiktu lokālus pretuzbrukumus Ukrainas bruņotajiem spēkiem gan Orihivas, gan Bahmutas virzienā.

"Abos apgabalos Ukrainas spēki atvairīja Krievijas uzbrukumus un saglabāja kontroli pār tikko atbrīvoto teritoriju," teikts paziņojumā.

Krievu militārās kopienas publicētie komentāri liecina par ārkārtēju neapmierinātību starp tiem, kas iesaistīti šajos pretuzbrukumos, īpaši Bahmutas apgabalā, jo tiek ziņots par "slikti izplānotām ofensīvām, artilērijas atbalsta trūkumu un lieliem upuriem.

Pēc britu izlūkdienesta datiem, pēdējo deviņu mēnešu laikā Krievijas karaspēks Ukrainā pierādījis savu spēju veikt apņēmīgas aizsardzības operācijas.

"Tomēr viņi turpina demonstrēt tikai minimālas uzbrukuma spējas. Komandieriem nākas ar grūtībām organizēt sarežģītas kopīgas darbības, koncentrēt pietiekamu artilērijas munīciju un uzturēt augstu morālo un uzbrukuma garu," norāda britu izlūkdienests.

  Ivanofrankivskā aizturēta sieviete, kura pazemoja ukraiņus un atbalstīja Krievijas armiju 18:12

Likumsargi sociālajos tīklos atklāja Ivanofrankivskas iedzīvotāju, kura atbalstīja okupācijas armiju. Viņai tika izvirzītas apsūdzības, vēsta Ģenerālprokuratūra.

Lietas detaļas

Izmeklēšanā noskaidrots, ka aizdomās turamā krieviete, kas ilgstoši dzīvojusi Ivanofrankivskā, caur savu sociālo tīklu kontu vairākkārt izplatījusi materiālus, kuru mērķis ir attaisnot okupantu rīcību.

"No 2022. gada augusta līdz 2023. gada maijam viņa publicēja vēstījumus Krievijas armijas atbalstam un bruņotu agresiju pasniedza kā iekšēju civilo konfliktu, kā arī pazemoja ukraiņu godu un cieņu," teikts ziņojumā.

Aizdomās turamā arī noliedza Ukrainas teritoriju okupāciju un aicināja izbeigt Ukrainas kā neatkarīgas valsts pastāvēšanu.

Kas viņai draud?

Veicot kratīšanas "Krievu pasaules" piekritēja dzīvesvietā, likumsargi atņēma portatīvo datoru un mobilo telefonu ar pierādījumiem par nelikumīgām darbībām.

Sieviete tika informēts par aizdomām par šādu noziegumu izdarīšanu:

  • Nacionālā naida un naida izraisīšana, nacionālā goda un cieņas pazemošana;
  • Krievijas Federācijas bruņotās agresijas pret Ukrainu atbalstīšana un attaisnošana.

Tagad tiek lemts jautājums par profilaktiskā līdzekļa izvēli. Sievietei draud brīvības atņemšana uz laiku līdz astoņiem gadiem ar mantas konfiskāciju.

  Latvijas uzņēmumi, iespējams, apgādā Krievijas militāro rūpniecību ar mikroshēmām 17:49

Valsts drošības dienests (VDD) sācis papildu pārbaudi par medijos izskanējušo informāciju, ka Latvijas uzņēmumi apgādā Krievijas militārās rūpnīcas ar mikroshēmām. Vairāk lasi šeit.

  Par Krievijas kara noziegumu attaisnošanu piespriež brīvības atņemšanu uz 57 dienām 17:35

Rīgas pilsētas tiesa nesen piespriedusi vairāku mēnešu cietumsodu sociālā tīkla "Facebook" tematiskās grupas "Kriminālā Latvija" krievu valodā izveidotājam un administratoram Jurijam Mihailovam. Vairāk lasi šeit.


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Saistītās ziņas

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; 3
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukraina un Krievija strādā pie vērienīgas gūstekņu apmaiņas 16
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; aicina steidzami evakuēties no Donbasa 5

Citi šobrīd lasa

Pilnmēness skars visus - horoskops visām zodiaka zīmēm no 25.09. līdz 1.10.
Izspūruši mati, sporta bikses: Somijas TV publicē vēl neredzētu video ar Putina dzīvi deviņdesmitajos 4
Kļuvuši zināmi pēkšņi aizgājušā Saeimas deputāta Ata Dekšņa nāves apstākļi
Skatīt visus komentārus