Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā; okupanti atsākuši savu ofensīvu Avdijivkā 26

Pasaulē
2022. gada 16. oktobrī 08:18 2022. gada 16. oktobrī 08:18 | Papildināts, 2023. gada 24. augustā 07:08
  Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Krievu drona atlūzas Hmeļnickas apgabalā ievaino 16 cilvēkus 10:39

Ukrainas Hmeļnickas apgabala Šepetivkas apgabalā notriekta krievu lidrobota atlūzas ievainojušas 16 cilvēkus, ziņo vietējās varasiestādes.

Uzbrukums bijis vērsts pret vienu no kritiskās infrastruktūras objektiem Slavutā.

  Aizvadītajā diennaktī Ukrainā likvidēti 800 krievu okupanti 10:24

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz 25. oktobra rītam sasnieguši 296 310 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 800 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma pagājušā gada 24.februārī krievi zaudējuši 5112 tankus, 9697 bruņutransportierus, 7125 lielgabalu, 833 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 554 zenītartilērijas iekārtas, 320 lidmašīnas, 324 helikopterus, 5372 bezpilota lidaparātus, 1538 spārnotās raķetes, 20 kuģus un ātrlaivas, vienu zemūdeni, 9474 automobiļus un autocisternas, kā arī 1007 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

  Iznīcināta okupantu bruņutehnika oupētajā Hersonas apgabalā 12:53

Ceļā no Oleški uz Radensku okupētajā Hersonas apgabalā tika konstatēta iznīcināta Krievijas tehnika.

 

  Okupanti pārvieto aprīkojumu no Luhanskas uz Kupjanskas virzienu ofensīvai 12:34

Krievijas iebrucēji pārvieto militāro tehniku ​​un personālu no okupētās Luhanskas uz Kupjanskas virzienu, ziņo Krimas partizānu kustība "ATESH".

Pretošanās spēku pārstāvji norāda, ka ienaidnieks diezgan "aktīvi" pārvieto aprīkojumu un karaspēku uz šo frontes daļu.

"Mūsu aģenti sistemātiski uzrauga iebrucējus Luhanskā. Mēs fiksējam Krievijas bruņoto spēku aktīvu tehnikas un personāla kustību ofensīvai Kupjanskas virzienā," teikts publikācijā.

Pretošanās spēki piebilda, ka "viņi dara visu, lai neļautu okupantiem sasniegt frontes līniju".

Tādējādi pagrīde turpina veikt daudzas veiksmīgas sabotāžas Luhanskā, kuru laikā bojā un iznīcina Krievijas tehniku.

Pagājušajā nedēļā partizāni iznīcināja 3 "Ural", 2 autocisternas, 3 autobusus, ko tagad "vairs nevar izmantot paredzētajam mērķim".

  Lavrovs tiekas ar Čenunu un paziņo, ka vēlas stiprināt abu valstu attiecības 12:13

Kima Čenuna un Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova tikšanās Ziemeļkorejā.

Lavrovs iepriekš sacīja, ka vēlas "stiprināt" attiecības starp valstīm, nodrošināt Korejas pussalu un ir gatavs pretoties ASV hegemoniskajiem centieniem.

 

  Harkivas apgabalā aizturēts nodevējs, kurš brīvprātīgi sadarbojās ar okupantiem 11:52

Ukrainas drošības dienests atmaskojis vēl vienu ienaidnieka līdzskrējēju, kurš pēc Harkivas apgabala daļas ieņemšanas piekrita brīvprātīgai sadarbībai ar krievu okupantiem, ziņo Ukrainas Drošības dienests.

Aizturētā persona bija bijušais Kupjanskas maģistrālā gāzesvada departamenta inženieris. Pilsētas okupācijas laikā viņš atbalstīja krievu iebrucējus un piekrita vadīt ienaidnieka izveidoto vietējo gāzes sadales uzņēmumu.

Šajā amatā tiesājamais piespieda savus padotos rakt tranšejas un būvēt citus nocietinājumus okupantiem. Turklāt viņš ieteica Krievijas karaspēka pavēlniecībai vietas, kur slēpt bruņutehniku un glabāt munīciju.

Tāpat ienaidnieka līdzstrādnieks pagājušajā gadā piedalījās Krievijas Federācijas okupācijas iestāžu un militāro grupu objektu sagatavošanā apkures sezonai.

Pēc Kupjanskas atbrīvošanas vīrietis mēģināja aiziet pagrīdē, lai izvairītos no tiesas. Tomēr Ukrainas Drošības dienesta darbinieki viņu atrada un aizturēja.

 

  Pentagons: Ķīna gada laikā ievērojami palielinājusi savus kodolieroču krājumus 11:34

Ķīna pēdējā gada laikā ir ievērojami palielinājusi savus kodolieroču krājumus, un tagad tās rīcībā ir aptuveni 500 kaujas galviņu, paziņojis Pentagons.

Kā teikts Pentagona publicētajā ikgadējā ziņojumā, Pekina cer līdz 2030.gadam dubultot savu arsenālu līdz vairāk nekā 1000 kaujas galviņu.

Taču ziņojumā arī norādīts, ka Ķīna joprojām ietur politiku, kas paredz "neveikt pirmo triecienu".

  Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs apmeklē frontes līnijas Avdijivkā 11:13

Avdijivkā šobrīd notiek īpaši sīvas cīņas un krievu okupanti veic masīvu ofensīvu. 

 

  Horvātija nodevusi Ukrainai visus savus helikopterus Mi-8 10:59

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins Pentagonā tiekoties ar Horvātijas aizsardzības ministru Mario Banožiču pateicies par Horvātijas soli, nododot Ukrainai visus savus helikopterus Mi-8.

"Mēs augstu vērtējam Horvātijas nelokāmo apņemšanos palīdzēt Ukrainai, un mēs to redzam jūsu daudzajos kara tehnikas ziedojumos, ieskaitot visus jūsu helikopteros Mi-8," teica Loids.

  Šorīt okupētajā Melitopolē bija dzirdami sprādzieni 10:27

Tuvojoties 20. oktobra rītam, vietējie Melitopoles iedzīvotāji dzirdēja sprādzienus, ziņo Melitopoles mērs Ivans Fjodorovs.

"Spēcīgāk sprādzieni izskanēja Aviagorodoka rajonā, kur iebrucēji ieņemtā lidlaukā iekārtojuši savu militāro bāzi. Iedzīvotāji dzirdēja arī tehnikas dūkoņu. Skaidrojam detaļas," sacīja Ivans Fjodorovs.

Melitopoles okupācija

Iebrucēji ieņēma Melitopoli, sākoties pilna mēroga karam pret Ukrainu. Viņi izveidoja kontroli un piespieda cilvēkiem iegūt Krievijas pasies, jo bez tās neapkalpo pat slimnīcās.

Krievu okupanti sarīkoja vīriešu "medības". Pilsētā ir vairāk patruļu. Viņi aptur vīriešus un pārbauda viņu dokumentus un tālruņus.

Okupanti Melitopolē meklē arī partizānus. Viņi ir uzstādījuši videonovērošanas kameras un arī vervē vietējos iedzīvotājus, lai tie "palīdzētu" meklēšanā.

  Okupanti atsākuši ofensīvu pret Avdijivku. Kas notiek frontē? 10:16

Krievijas karaspēks ir atsācis ofensīvu pret Avdijivku un izdara spiedienu arī uz Kupjanskas virzienu. Ukrainas bruņotie spēki notur aizsardzību un turpina uzbrukuma operāciju divos virzienos, vēsta Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba spīkers Andrejs Kovaļovs.

"Avdijivkas virzienā ienaidnieks ir atsācis uzbrukuma operācijas un neatsakās no mēģinājumiem ielenkt Avdijivku. Taču mūsu karavīri ir izturīgi, nodarot ienaidniekam lielus zaudējumus. Līdz ar to pēdējās diennakts laikā ienaidnieka zaudējumi šajā virzienā nogalinātajos un ievainotajos sasniedza gandrīz 900 krievu okupantu," viņš sacīja.

Tāpat Ukrainas bruņotie spēki Avdijivkas apgabalā iznīcināja vairāk nekā 50 Krievijas Federācijas tankus un 100 bruņutehnikas vienības. Aizsardzības spēki atvairīja uzbrukumus arī Doneckas apgabala Novokaļinovas, Stepoves un Sjevernes rajonos.

Turklāt aizstāvji aiztur iebrucējus pie Marjinkas un Šahtarskas virzienā. Kupjanskas virzienā, kā atzīmēja spīkers, Ukrainas bruņotie spēki atvairīja 30 ienaidnieka uzbrukumus dienā.

  Ukraina pirmo reizi izmantojusi ATACMS: britu izlūkdienests vērtē sekas okupantiem 09:57

Ukraina pirmo reizi izmantoja ASV nodrošinātās raķetes ATACMS, lai uzbruktu lidlaukiem Berdjanskā un Luhanskā. Šie uzbrukumi, visticamāk, ietekmēs Krievijas spēju gan aizstāvēties, gan uzbrukt frontē, vēsta Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.

Lielbritānijas izlūkdienesti atzīmē, ka pagaidām nevar nosaukt galīgos Krievijas Federācijas zaudējumus pēc Ukrainas triecieniem. Visticamāk 9 Krievijas militārie helikopteri tika iznīcināti Berdjanskā un 5 Luhanskā.

Izlūkošanas amatpersonas skaidro, ka krievi izmanto Berdjansku kā uzbrucēju operācijas bāzi Ukrainas dienvidos. Pilsēta ir nozīmīgs loģistikas centrs, no kura ir atkarīgas gan Krievijas Federācijas uzbrukuma, gan aizsardzības spējas.

"Ja tas apstiprināsies, visticamāk, šie zaudējumi ietekmēs Krievijas spēju gan aizstāvēties, gan veikt turpmākas uzbrukuma aktivitātes šajā virzienā," uzskata Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.

Kompensēt aviācijas zaudējumus būs sarežģīti īsā un vidējā termiņā. Tāpat helikopteru zaudējumi padziļinās spiedienu uz Krievijas lidotājiem un lidmašīnām, kas jau tā ir izsmeltas kara dēļ.

"Pastāv reāla iespēja, ka šis trieciens liks Krievijai atkal pārvietot savas operāciju bāzes un komandcentrus tālāk no frontes līnijām, palielinot spriedzi piegādes ķēdēs," teikts ziņojumā.

 

  Krievi veikuši gaisa triecienu Berislavai, nogalinot vienu cilvēku 09:40

Krievijas karaspēks 20. oktobra rītā veica gaisa triecienu Berislavas pilsētai Hersonas apgabalā. Apšaudes rezultātā gāja bojā viens cilvēks, vēsta Ukrainas iekšlietu ministrs Igors Kļimenko.

"Apmēram pirms stundas Krievijas militārpersonas veica gaisa triecienu Berislavas pilsētai. Pēc provizoriskiem datiem gāja bojā viens cilvēks," sacīja Kļimenko.

Šobrīd uzbrukuma vietu pārbauda Valsts neatliekamās palīdzības dienesta un Valsts policijas vienības.

Kopumā šonakt iebrucēji veica sešus gaisa triecienus Berislavas rajona ciemiem. Krievijas militārpersonas apšaudīja Berislavu ar reaktīvo raķešu palaišanas sistēmām un artilēriju. Tā rezultātā cieta privātmāja. Glābēji ugunsgrēku nodzēsa.

Turklāt pusnaktī ienaidnieks sāka apšaudīt Hersonu ar artilēriju. Uzbrukuma rezultātā cieta privātmāja. Cietušo nebija

  Baidens uzrunā valstij aicina atbalstīt Ukrainu un Izraēlu 09:19

ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien no Ovālā kabineta teica uzrunu valsts iedzīvotājiem, uzsverot, ka ASV interesēs ir atbalstīt Ukrainu un Izraēlu pašreizējos karos pret ienaidniekiem, kuru mērķis ir iznīcināt demokrātiju. Vairāk lasi šeit.

  Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 292 060 karavīrus 08:53

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz piektdienas rītam sasnieguši 292 060 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 1380 iebrucēji.

  ISW: Ukrainas spēki Hersonas apgabalā saglabā ierobežotu klātbūtni Dņepras kreisā krasta rajonos 08:28

Ukrainas spēki Hersonas apgabalā, visticamāk, saglabā ierobežotu klātbūtni dažos Dņepras kreisā krasta rajonos, secinājuši ASV Kara pētniecības institūta (ISW) analītiķi.

"Pašreizējās ukraiņu darbības, šķiet, ir plašākas nekā iepriekš novērotie taktiskie reidi, un pieejamie dati liecina, ka Ukrainas spēki saglabā klātbūtni gar krasta līniju un pie Antonivkas tilta, neskatoties uz Krievijas pretuzbrukumiem," norāda analītiķi.

  Vinnicas domes deputāte tic, ka kara laika sadarbība ar Eiropas pilsētām palīdzēs arī vēlāk 08:05

Ukrainas pilsētas ir pateicīgas Eiropas partneriem par palīdzību kara laikā, taču vēlas šīs attiecības veidot savstarpēji izdevīgas, jo nav šaubu, ka kara apstākļos ātri nodibinātie kontakti nesīs augļus arī pēc kara, intervijā aģentūrai LETA Eiropas Reģionu nedēļas laikā Briselē uzsvēra Ukrainas rietumu pilsētas Vinnicas domniece Svitlana Jarova. Gandrīz 400 000 iedzīvotāju lielās pilsētas domes locekle īpaši izcēla Ventspils sniegto palīdzību Vinnicai. Viņa norādīja, ka viens no galvenajiem uzdevumiem Ukrainai ir cīņa pret korupciju, pret kuru sabiedrībai nav nekādas tolerances. Vairāk lasi šeit.

  Japāņu auto Krievijā kļūst par vēsturi 07:45

Krievijas Tālajos Austrumos automobiļu pārdošana kritusies divas reizes, kopš Japāna noteikusi sankcijas arī lietoto vieglo auto piegādei. Vairāk lasi šeit.

  Krievijai parādījusies jauna iespēja uz starptautiskās politiskās skatuves 07:25

Konflikta saasinājums starp Izraēlu un palestīniešiem var nākt par labu Krievijai, bet negatīvi iespaidot karu Ukrainā. Ģeopolitikas pētījumu centra direktors un Vidzemes Augstskolas prorektors Māris Andžāns intervijā portālam Jauns.lv sacīja, ka arī mēs Eiropā un Latvijā varētu just konflikta sekas saistībā ar naftas un dabasgāzes cenu pieaugumu un migrantu plūsmas palielināšanos. Vairāk lasi šeit.

  Siliņa: efektīvai austrumu robežas sargāšanai jāizmanto videosistēmas un cita veida elementi 07:07

Ministru prezidente norāda, ka valdībai iekšējā un ārējā drošība ir prioritāte, un plānots vispirms pabeigt izbūvēt žogu uz robežas ar Baltkrieviju un līdz nākamā gada beigām pabeigt žogu uz robežas ar Krieviju. Vairāk lasi šeit.


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Saistītās ziņas

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; 3
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukraina un Krievija strādā pie vērienīgas gūstekņu apmaiņas 13
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; aicina steidzami evakuēties no Donbasa 5

Citi šobrīd lasa

Kaunoties atzīties, ka dzīve ārvalstīs ir šausmu pilna, latviešu sievietes turpina dzīvot necilvēcīgos apstākļos 3
"Slava Krievijai, nāvi banderiešiem!": Austrālijā ērti iekārtojies Ukrainas armijas virspavēlnieka audžudēls plātās ar "Z" krekliņu 6
VIDEO: smaga avārija uz Salu tilta; apstājusies satiksme centra virzienā
Skatīt visus komentārus