Uztura speciāliste Guna Rijkure. (Foto: Publicitātes foto)

Vai ikdienā patērētais sāls daudzums ietekmē asinsspiedienu?

Runā speciālists
26. maijā 06:42 2023. gada 26. maijā 06:42
  "100 Labi Padomi"
Ar uzturu patiešām ir iespējams ietekmēt asinsspiedienu, un viens no būtiskākajiem faktoriem ir sāls. Pirmais solis, lai kaut nedaudz palīdzētu normalizēt asinsspiedienu, ir neuzņemt vairāk par 5 g sāls dienā, paskaidro uztura speciāliste Guna Rijkure.

Latvijas iedzīvotāji kopumā lieto pārāk daudz sāls – dienā daudzi apēd vairāk par 5 g, turklāt uzņemam to gan slēptā veidā, gan ar mājās gatavotu ēdienu. Gatavojot ēdienus, iesaku pievienot nevis vārāmo sāli, bet gan kādu no eksotiskajām alternatīvām, jo minerālvielas, kas tajās atrodamas, piešķir ēdienam īpašu garšas buķeti, kas ļauj sāli pievienot mazāk. Piemēram, Himalaju rozā sālī ir vairāk joda, nevis tikai pliks nātrija hlorīds, bet melnā sāls sastāvā ir sērs. Melnajā sālī ir sadrupināti vulkāniskie ieži, un tas ir dabiski iegūts produkts. Tomēr šis sāls nav piemērots visiem ēdieniem, jo piešķir maltītei vārītu olu smaržu un garšu.

Svarīgi atcerēties arī par garšaugiem un garšvielām – gan svaigiem, gan žāvētiem zaļumiem. Ir tik daudz iespēju: timiāns, rozmarīns, pētersīļi, loki, dilles, visdažādākie pipari, kurkuma, karijs, kumīns un vēl, un vēl. Jāpiemin, ka sāli lieliski aizstāj ķiploki un sīpoli.

Jābūt gudriem arī iepērkoties. Iegādājoties maizi, sieru, gaļas un zivju produktus, kā arī citas pārtikas preces, lasi uz etiķetes rakstīto. Raugies, lai 100 g produkta nav vairāk par 1 g sāls.

Citi šobrīd lasa

Uz Latvijas LGBT skatuves sevi piesaka jauna biseksuāļu kustība – “Neons”. Ir arī pirmais skandāls 2
FOTO. VIDEO: slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās 2
Zalkšu mamma Augšdaugavas novadā izdēj olas kādas sievietes komposta kaudzē. Tagad viņas sēta čum un mudž no čūskulēniem
Pievienot komentāru