Melanomas mēneša pasākumā katram otrajam atklāj saules bojātu ādu

Dzīvības loterija
2023. gada 12. maijā 16:59 2023. gada 12. maijā 16:59
  Jauns.lv
Melanomas modrības mēneša atklāšanas pasākumā “Stājies saulessardzē!” Āgenskalna tirgū piektdien konsultācijas par ādas veselību un ādas veidojumu apskates tika veiktas vairākiem desmitiem iedzīvotāju.

“Galvenais secinājums – saules bojāta āda bija vismaz katram otrajam pārbaudītajam. Īpaši daudz aktīniskās keratozes jeb saules iztraisītus ādas bojājumus atklājām gados vecākiem cilvēkiem. Vienā gadījumā ar aizdomīgu ādas veidojumu cilvēkam ieteicām doties uz dermatologa konsultāciju padziļinātai pārbaudei.

Labā ziņa – ļoti daudzi akcijas dalībnieki atzina, ka ir bijuši pie dermatologa, ir izmeklēti un tas nozīmē, ka cilvēki kopumā rūpējas par savas ādas veselību,” sacīja viens no akcijas organizatoriem dermatologs Raimonds Karls, biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” priekšsēdētājs.

Konsultācijas pasākumā nodrošināja biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi”, sadarabojoties ar RSU Derma-toveneroloģijas zinātniskā pulciņa biedriem un LU rezidentiem.

Lai izglītotu un informētu, kā droši uzturēties saulē un pasargātu sevi un savu ģimeni no ādas vēža, tostarp bīstamās melanomas, piektdien, 12. maijā Āgenskalna tirgū notika Melanomas modrības mēneša atklāša-nas pasākums “Stājies saulessardzē!”.

Pasākuma laikā varēja saņemt dermatolgu konsultāciju par ādas veidojumiem un uzzināt, kā pareizi veikt ādas pašpārbaudes, pielaikot dizaineres Sandas Ezeriņas saules cepures, konsultēties ar OC Vison optometristiem par pareizu, drošu saulesbriļļu izvēli, kā arī izglītoties par drošu, pareizu saules aizsargkrēmu lietošanu.

“Prieks, ka Melanomas modrības mēnesī, ko rīkojam jau ceturto gadu, šogad neaprobežojamies tikai ar ādas pārbaudēm, bet ejam plašāk – iedrošinām un mācām cilvēkiem, kā pareizi, droši sadzīvot ar sauli ikdienā, izmantojot visdažādākos aizsarglīdzekļus  - cepures, apģērbu, saules aizsargkrēmus, kā arī veicot ādas paš-pārbaudes u.c,” uzsvēra Sondra Zaļupe, biedrības “Soli priekšā  melanomai dibinātāja” un akcijas rīkotāja. 

“Veselīgas attiecības ar sauli jāmācās veido jau no mazotnes, tāpēc šogad Melanomas modrības mēnesī mūsu uzmanības lokā ir ģimenes – aicinām lielus un mazus stāties saulessardzē un, pareizi izmantojot drošus un efektīvus aizsarglīdzekļus, pasargāt sevi un savus  mīļos no ādas vēža un melanomas,” saka Sondra Zaļupe.

Kā uzsver Zaļupe, biedrības veiktā aptauja atklāj, ka par ādas aizsardzību no saules iedzīvotājiem vēl ir daudz jāmācās. Ceturtā daļa iedzīvotāju, dodoties saulē gada siltajos mēnešos, vispār neizmanto saules aizsarkrēmu.  Tikai 14% iedzīvotāju aizsargkrēmu krēmu izmanto vienmēr – sportojot, stādājot vai atpūšoties, bet 34% ar krēma palīdzību no saules sargājas dažreiz, atklāj biedrību Soli priekšā melanomai un Dermatologi pret ādas vēzi veiktā aptauja*.
    
No tiem aptaujas dalībniekiem, kas nelieto saules aizsargkrēmu, liela daļa jeb 43% atzinuši - to nedara tādēļ, ka “man nepatīk smērērēt uz ādas”, 25% uzskata, ka no saules nav jāsargājas, bet 18% neuzticas krēmu aizsardzībai.

Aptaujā bija iekļauts interesants jautājums par to, cik ilgā laika cilvēks, kurš lieto aizsargkrēmus pret saules stariem, iztukšo 100 ml lielu iepakojumu. 25% jeb ceturtajai daļai aptaujāto ar to pietika divām sezonām, kaut gan, izmantojot krēmu visam ķermenim pietiekamā daudzumā, ar šādu iepakojumu var pietikt vien dažām reizēm. Teju trešdaļa jeb 29% Latvijas iedzīvotāju ādu no saules iedarbības sargā, kā pagadās – reizēm jā, reizēm nē, bet 8% vispār neuzskata, ka tas ir svarīgi.

Pozitīva ziņa - lielākā daļa jeb 59% aptaujāto atzīst, ka rūpējas, lai no saules iedarbības tiek pasargāti arī ģimenes locekļi – bērni u.c., 27% to dara reizēm, 8% atzīst, ka to nedara, bet 6% neuzskata, ka no saules būtu īpaši jāsargājas, norāda S. Zaļupe.

Aptauja tika veikta 2023. gada aprīlī, lai noskaidrotu, cik nopietni Latvijas iedzīvotāji izturas pret melanomas un citu ādas vēžu profilaksi kampaņas “Stājies saulessardzē” ietvaros. Aptaujāti tika 1000 iedzīvotāji vecumā no 18-75 gadiem. Aptauju veica socioloģisko pētījumu firma Solid Data.

“Ir zinātniski pierādīts, ka saules radīti atkārtoti ādas apdegumi ir kā bumba ar laika degli, jo tie rada paaugstinātu risku dzīves laikā saslimt ar kādu no ādas vēža formām, tostarp agresīvo melanomu. Tāpēc  svarīgi atcerēties – uzturoties saulē, āda jāpiesedz ar apģērbu un pareizi jālieto saules aizsargkrēmi,” uzsver Raimonds Karls, biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs.

Citi šobrīd lasa

Viss, kas tev jāzina par gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu
Veicot izmeklēšanu, KNAB darbinieki ierodas Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamentā 1
Piedaloties teju 100 miljoniem cilvēku, pētījumā atklātas divas jaunas Covid vakcīnu blakusparādības
Pievienot komentāru