Shutterstock

Vajag brīvu dienu darbā, bet negribu izmantot atvaļinājumu. Vai tā var?

Likums un taisnība
19. maijā 06:34 2023. gada 19. maijā 06:34
  Mammamuntetiem.lv
Ko darīt, ja iepriekšējās dienas vakarā vai pat darbdienas rītā rodas apstākļi, kuru dēļ saproti –šodienu vajadzētu brīvu? Arī šādi gadījumi Darba likumā ir atrunāti.

"Iepriekš darbā, ja neplānoti bija nepieciešama brīvdiena, darba devējs to piešķīra. Tagad, kad man bija nepieciešama brīvdiena, darba devējs paziņoja, ka esot jauna kārtība: ja ņemu brīvu dienu, man tā tikšot atskaitīta no ikgadējā atvaļinājuma. Tas nozīmē, ka šobrīd man atvaļinājums būs par vienu dienu īsāks. Vai darba devējs drīkst ieviest šādus noteikumus un šādi rīkoties?" pēta portāls "Mammamuntetiem.lv", atsaucoties uz  LVportals.lv.

Darba likuma 153.panta trešā daļa paredz – ja darbiniekam ir iepriekš neplānoti nepieciešama brīva diena darba laikā, viņš ir tiesīgs lūgt piešķirt tam brīvu dienu bez darba samaksas saglabāšanas.

Atvaļinājuma izmantošanas kārtību nosaka uzņēmums iekšējā normatīvajā aktā, ar ko iepazīstina visus darbiniekus, kā arī saskaņā ar Darba likumu (DL 149., 150.pants). DL 149.panta otrajā daļā ir noteikts, ka, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām šajā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Tādēļ nav pieļaujama situācija, ka darbinieks visu vai lielāko daļu apmaksātā atvaļinājuma būtu izmantojis, piemēram, pa vienai dienai.

Citi šobrīd lasa

Uz Latvijas LGBT skatuves sevi piesaka jauna biseksuāļu kustība – “Neons”. Ir arī pirmais skandāls 2
Vidējā ātruma radari mēneša laikā fiksējuši vairāk nekā 2500 pārkāpumu. Sodi ir ļoti bargi 10
Soctīklos izplatās satraucošs video, kurā plēsējs seko cilvēkam. Vai tiešām ko tādu var piedzīvot Latvijas mežos?
Pievienot komentāru