Shutterstock

Notāri atgādina: trīs būtiskākie faktori darījumiem ar īpašumu

Bizness un ekonomika
2022. gada 18. augustā 05:25 2022. gada 18. augustā 05:25
  "Likums un Taisnība"
Nekustamā īpašuma iegāde parasti ir viens no nozīmīgākajiem lēmumiem cilvēka dzīvē. Bieži vien tam pamatā ir ne tikai pragmatiska nepieciešamība pēc jumta virs galvas vai vietas savu uzņēmējdarbības ieceru īstenošanai, bet arī emocionālā vēlme piepildīt kādu svarīgu mērķi dzīvē.

Diemžēl ik gadu krāpnieku nagos nokļūst daudzi Latvijas iedzīvotāji, un lielākā daļa cilvēku joprojām neapzinās juridiskos un finansiālos riskus, kas saistās ar īpašuma pirkšanu, pārdošanu, dāvināšanu, mantošanu un citām darbībām. Tāpēc Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) apkopojusi trīs būtiskākos ieteikumus drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu.

Skaidrība par īpašuma vēsturi

Fakts, ka, cenšoties izdevīgāk pārdot savu īpašumu, nereti pārdevējs pircējam atklāj tikai daļu patiesās informācijas par īpašuma stāvokli un juridisko statusu vai pat to sagroza, ir tikpat sens kā mūsu civilizācija.

Tādēļ, pirms iegādāties noskatīto īpašumu, notāri iesaka veikt padziļinātu izpēti un pārliecināties, vai potenciālajam pirkumam pārdevējs ir īstais īpašnieks, īpašumtiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā un īpašumam nav apgrūtinājumu – tas nav ieķīlāts, izīrēts, tam nav reģistrēta hipotēka vai juridiski aizliegumi.

Tāpat svarīgi saprast, vai iegādājaties īpašumu vai arī tā domājamās daļas un kam pieder zeme, ja iegādājaties ēku. Pirms veikt pirkumu, būtiski ir arī izzināt kārotā īpašuma vēsturi – vai nav notikusi patvaļīga būvniecība, nelikumīgas pārbūves un vai esošās ēkas ir nodotas ekspluatācijā, pretējā gadījumā problēmas nākotnē neizpaliks.

Drošs maksājums

Lai darījums noritētu bez starpgadījumiem un nepatīkamām sekām nākotnē, iegādājoties (un arī pārdodot) īpašumu, īpaša uzmanība jāpievērš darījuma līgumam. Pirmkārt, neuzņemieties līgumu sastādīt pats un nepaļaujieties uz īpašuma pārdevēja godaprātu, uzticot tam sastādīt līgumu.

Vislabāk, ja līgumu sagatavos profesionāls juridisko lietu eksperts (notārs, jurists), kam jūs uzticaties un kas līgumā var iekļaut gan jūsu intereses šobrīd, gan parūpēties, lai izvairītos no dažādām juridiskām problēmām nākotnē. Ja nu tomēr līgumu gatavo otra darījuma puse, lūdziet to izskatīt savam notāram/juristam un labot, lai aizsargātu jūsu intereses, ja tas nepieciešams.  

Līgumā noteikti jābūt norādītam, kas tiek pirkts, kāda ir pirkuma maksa un samaksas kārtība, kā arī īpašuma tiesību pārejas (reģistrācijas zemesgrāmatā) un īpašuma faktiskās nodošanas kārtība.

Lai būtu droši, ka pēc maksājuma veikšanas pārdevējam (vēl pirms reģistrēšanas zemesgrāmatā) ar īpašumu netiek veiktas nesankcionētas darbības (piemēram, tas netiek pārdots vēlreiz), var izmantot notāra glabājumu vai ieskaitīt naudu bankas darījuma kontā.

Notāra glabājums un bankas darījuma konts nodrošina, ka pircēja iemaksātā naudas summa pārdevējam tiek pārskaitīta tikai tad, kad īpašuma tiesības nostiprinātas zemesgrāmatā. LZNP atgādina – jaunajam īpašniekam īpašums zemesgrāmatā jāreģistrē pēc iespējas ātrāk, jo par īpašnieku tiek uzskatīta tikai tā persona, kurai ir reģistrētas īpašumtiesības.

Kamēr pircējs savas īpašumtiesības nav reģistrējis zemesgrāmatā, pārdevējs jeb īpašuma iepriekšējais īpašnieks to var gan ieķīlāt, gan citādi apgrūtināt.

Saistītās ziņas

Notāres kļūdas dēļ cilvēks “nomirst” uz trīs dienām 5
Gribu šķirties. Soli pa solim – kā notiek laulības šķiršana pie notāra
Ja nomirstu, gribu, lai manu bērnu audzina draudzene! Formalitātes, kas jākārto pie notāra

Bezstrīdus piedziņa

Ir vērts paturēt prātā, ka, domājot par to, lai saistības neizpildes gadījumā nebūtu jātērē laiks un nauda, tiesājoties par neveiksmīgo pirkumu vai par laikus nesaņemtu naudu par pārdoto īpašumu, valsts zvērinātiem notāriem ir uzticējusi gatavot līgumus ar tiesas spriedumu izpildes spēku.

Ja esat lūdzis notāram tādu sagatavot, tad strīda gadījumā jums nebūs jāiet uz tiesu, jo saistības izpilde tiks uzsākta nekavējoties.
Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Edgars Rinkēvičs izskaidro Īlonam Maskam, kāpēc eksistē NATO 4
Princis Harijs zaudē tiesas prāvā pret Apvienotās Karalistes valdību 2
Haiti no cietuma izlauzušies 4000 ieslodzītie
Pievienot komentāru